Szállástipp Herceghalmon: a Hotel Abacus mesés ajánlatai várnak!
Az emlékmű építésének gondolata már 1995-ben felmerült, de csak egy évvel később, az államalapítás 1100. évfordulójára valósult meg. A két kősziklából álló alkotáson Magyarország és Herceghalom rézből készült címerei, a 896-os és 1996-os évszámok, valamint a "Hazádnak rendületlenül" felirat olvashatók, míg fekvő részén a Kárpát-medence domborulatai formálódnak. Keressétek fel, ha Herceghalmon jártok!
Herceghalom látnivalók - Millecentenáriumi emlékmű (Herceghalom)/ Fotó: ittjártam.hu, Ugor
Az 1952-ben épült víztorony a település egyik legfőbb jelképe, és egyben az egyik legnépszerűbb látnivalója, melynek jellegzetes külsejét nyers téglából kialakított burkolata adja. A 25 méter magas építményt az 1980-as évek folyamán üzemen kívül helyezték, így csak kívülről tekinthető meg.
Herceghalom látnivalók - Víztorony (Herceghalom) / Fotó: ittjártam.hu, Ugor
Herceghalom legnagyobb közhasználatú zöld felülete a felújított park, melyet Árkosi Zsolt tervezett a 70-es években. Az idős fenyőfáiról is ismert terület teljes felújításon esett át az elmúlt években, mely során minőségi burkolatot, utcabútorokat és díszvilágítást kapott. A város egyik legszebb látnivalója tökéletes hely a kikapcsolódásra.
Herceghalom és Mehrstetten német község partnerkapcsolatának 10. évfordulójára, 2004-ben kapta a magyar település ajándékként a csobogót, melyet az Ördöglovas lejtő bejáratánál található parkban helyeztek el.
A Gesztenyés Parkban található emlékmű Balázs Imre Barna tervei alapján 2014-ben készült el. A kopjafán található motívumok a rovásírás szerint fentről lefelé haladva az 1000-est, a 100-ast és a 10-est szimbolizálják, utalva a Honfoglalás óta eltelt 1110 évre. A műemlék három köve Erdélyből érkezett, melyek az Atya, a Fiú és a Szentlélek hármasságát jelképezik.
Az alkotás a város 50-es évekbeli lótenyésztésben betöltött kiemelkedő szerepének állít emléket. Az ország legjobb anyakancáit fedeztették ügető ménekkel, és utódjaikból versenylovakat neveltek. Az alumíniumból készült szobor két egymással incselkedő állatot ábrázol, melyet tagolt lépcsőzetes talpazaton tekinthetünk meg.
Herceghalom látnivalók - Enyelgő csikók (Herceghalom)/ Fotó: ittjártam.hu, Ugor
A kápolna eredetileg halottasháznak épült, de korábbi tulajdonosa, Metternich Paulina közbenjárásával átalakították kápolnává 1904-ben. A második világháború során az orosz katonák lóitatónak használták az épületet, megmentésére a herceghalmi és biatorbágyi lakosok összefogása által került sor 1948-ban, majd a sikeres felújítását követően ugyanebben az évben a felszentelése is megtörtént.
Mutatjuk, hogy hol tudsz egy jót enni, ha megéheznél városnézés közben>>
Herceghalom környéke is sok izgalmas látnivalót rejt, ezekből is megmutatunk néhányat!
A kilátó a Budai-hegység legmagasabb pontján, az 559 méteres Nagy-Kopaszon várja a látogatókat. A vörösfenyőből készült épület legfelső szintje 18 méterrel van a belépési szint felett, ahová 100 lépcsőfokon lehet feljutni. Az építményben egy időben akár 150 ember is tartózkodhat, tágas belső pihenőinek köszönhetően. A teljes körpanorámának hála tiszta időben a Pilisi-, a Visegrádi- hegység valamint a Mátra vonulataiban gyönyörködhetünk.
Herceghalom látnivalók - Csergezán Pál-kilátó (Páty)
A 19. században épült kút a magyar klasszicista építészet egyik gyöngyszeme. Az építmény adta az ivóvizet mind az emberek, mind az állatok részére. Több mint harminc év után, 1990-ben került sor renoválására, melynek során a kialakított környezet teljesen egyedülálló lett a hazai források között.
Herceghalom és környéke látnivalók - Magyar-kút (Etyek)
Kölcsey Ferenc költeményét, a Himnuszt idéző, 2006 májusában felavatott alkotást V. Majzik Mária képzőművész készítette. A márványból, mészkőből és bronzból készült szobor közepén egy istenalak látható, ezt veszi körül sugaras alakban a vers szövege. A 4 méter magas és 9 méter széles alkotást 21 harang egészíti ki, amin ünnepnapokon a Himnusz szólal meg, míg vasárnaponként a déli harangszó.
Herceghalom és környéke látnivalók - Magyar Nemzeti Himnusz szobor (Budakeszi)/ Fotó: ittjártam.hu, Ugor
Ha a középkori magyar építészet egyik remekét néznénk meg, a fővároshoz közeli Zsámbékra látogassunk el. Az 1793-ban bekövetkezett hatalmas földrengés hatására a templom nagy része összedőlt, köveit a helyiek elhordták. Renoválása csak 1889-ben kezdődött, a munkák során azonban az akkori gyakorlattól eltérően nem építették vissza az épületet, hanem elsősorban állagmegóvást végeztek. A rom jelenleg is látogatható, falairól csodálatos kilátás nyílik a városra és a környező dombokra.
Herceghalom és környéke látnivalók - Romtemplom (Zsámbék)
Herceghalom és környéke látnivalók - Romtemplom (Zsámbék)
Köszönjük a képeket TOP Értékelőnknek, Ugornak!