A hét honfoglaló magyarnak állít emléket Verőcén a Hét Vezér Harangja, melyeket Makovecz Imre vezetésével alatt készítettek el 2000-ben. A Duna partján álló haranglábak eredetileg Budapesten, a Hősök terén voltak kiállítva, és először csak kölcsönbe érkeztek a településre, de végül ez lett a végleges helyük. Az alkotások felső részén lévő harangok a hét minden napján más zenét játszanak le, a dallamokat Tolcsvay Béla Kossuth-díjas zeneszerzőnknek köszönhetjük.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Hét Vezér Harangja/ Fotó: ittjartam.hu
Szállástippek Verőce környékén>>
Sokak szerint az egész Visegrádi-hegység legszebb kirándulóhelye a Apátkúti-völgy, melyet az Apátkúti-patak közelében található vízesések, tavak és rétek tesznek izgalmassá. A völgy bejárása nagyjából 3-4 órát vesz igénybe, de a 8,8 kilométeres távot természetesen megszakíthatjuk – vagy lerövidíthetjük –, ha inkább a Telgárthy-réten vagy valamelyik pihenőhelyen üldögélnénk kicsit. A teljes túra során olyan látványosságok keresztezik utunkat, mint a Bertényi Miklós Füvészkert, az Ördögmalom-vízesés, a Kaán-forrás vagy a Pisztrángos Tavak, utóbbinál az ebédkérdés is megoldódik egy finom halas fogás formájában.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Apátkúti-völgy/ Fotó: ittjartam.hu
Nagybörzsöny történelme rendkívül régre nyúlik vissza, az első írásos emlékekben már Álmos herceg neve is megjelenik. A község egyik legkorábbi temploma, a Bányásztemplom a 13. században épült, a jelenlegi épület elődjét valószínűleg a betelepülő németeknek köszönhetjük. Nyugati kapuja felett egy félköríves mezőben keresztbe tett ék és kalapács kapott helyet, a templom ma használatos neve ebből a bányászjelvényből ered.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Bányásztemplom (Nagybörzsöny)
Szállástippek Nagybörzsöny környékén>>
Távolról nézve a Jenga nevű játék juthat eszünkbe a Bölcső-hegyi kilátót megpillantva, mely a Szentendre és Pomáz között elterülő, 587 méter magas Bölcső-hegyen épült meg. A kilátóhoz csak gyalogosan jutunk el, a Lajos-forrás parkolójából egy rövid, 20-30 perces meredek út vezet ide, a fárasztó séta azonban kifizetődik, amikor fentről elénk tárul a lélegzetelállító körpanoráma.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Bölcső-hegyi kilátó/ Fotó: Wikimedia Commons - Pasztilla: Attila Terbócs / licenc: Creative Commons
Szállástippek Szentendre környékén>>
A Boldog Özséb esztergomi kanonokról elnevezett kilátó a 756 méter magas Pilis-tetőn őrzi a tájat, mai formája egy geodéziai torony átépítésével született meg. Tetejéről a fél Pilist és a teljes Dunazug-hegységet megcsodálhatjuk, tiszta időben a Börzsöny is feltűnik a láthatáron. A rossz idő se tántorítson el minket a kilátó felfeledzésétől, mert sokszor bármennyire ködös is a levegő, a fenti teraszon napsütés, és nem mellesleg a Visegrádi-hegység, a Budai-hegység és a Pilisvörösvári-medence látványa fogad minket.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Boldog Özséb-kilátó
Kilátóból sosem elég, a helyszín ezúttal Diósjenő, megállónk neve pedig Csóványosi kilátó, mely a Börzsöny legmagasabb pontján, a 938 méter magas Csóványoson áll. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ez az ország egyik leghegyvidékibb hangulatú kilátója, melynek tetejéről a Dunakanyart és hegyeit, a Naszályt és a Visegrádi-hegységet láthatjuk, a tájékozódásban a kihelyezett táblák nyújtanak segítséget. A csúcsra hosszú túra vezet fel, de a kilátás lehet a jól megérdemelt jutalom egy fárasztó kirándulás végén.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Csóványosi-kilátó Diósjenő
Pilisszántó „híressége” a Boldogasszony-kápolna, melyet a helyi hívők és a polgármester kezdeményezésére, Makovecz Imre és Örfi József tervei alapján a pilisszántói lakosok építettek. Alapanyagnak az ottani bánya mészkövét használták, az elkészült kápolnát Péterfy László szobra tette teljessé. A szentélyt 2006-ban avatták fel, azóta fontos része a környék vallási életnek.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Boldogasszony-kápolna Pilisszántó/ Fotó: ittjartam.hu
Szállástippek Pilisszántó környékén>>
Kevésbé forgalmas, mégis rendkívül népszerű helyszín a Dunakanyar egyik rejtett zugában lévő Búbánatvölgy. Horgászok, biciklisek és családok is előszeretettel keresik fel ezt a részt, hiszen Esztergomból percek alatt elérhető, és minden feltétel adott a nyugodt kikapcsolódáshoz. Egynapos kiruccanáshoz is ideális, és a négylábú kedvenceknek sem kell otthon maradniuk, a kutyusoknak is bőven lesz helyük futkározni.
A Dunakanyar és az Árpád-házi királyok története sok ponton összefonódik, ennek köszönhetően számos történelmi jelentőségű épületet találunk ezen a részen. Erre az egyik legkiválóbb példa a Dömösi prépostság, melyet Könyves Kálmán öccse, Álmos herceg alapított 1107-ben, és később itt is élt, miután bátyja megvakíttatta. A kolostorra mért legnagyobb csapást a tatárok hozták, a későbbi századokban pedig a romokat is széthordták, így ma már csak alapfalai és az altemplom emlékeztetnek az elmúlt időkre.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Dömösi prépostsági romok
Szállástippek Dömös környékén>>
A Börzsöny északi részén emelt várat a tatárjárás utáni időszakban építették, neve ismerős lehet Tinódi Lantos Sebestyén Krónikájából, melyben Szondi György várkapitány hősies helytállását írta meg. A várból mára csak kövek maradtak, de így is libabőrös érzés a romok között állni és arra gondolni, hogy ezeken a falakon próbált feltartóztatni 12 ezer török katonát a mindössze 146 főből álló helyőrség.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Drégely vára
Szállástippek Drégelypalán környékén>>
A listát egy újabb kilátóval zárjuk, ezúttal Zebegényből: a Kós Károly-kilátó évente több ezer látogatót vonz, hiszen egy könnyű séta után szuper panorámát kaphatunk. Az építmény helyén eredetileg emlékművet terveztek, de a háború közbeszólt, és így épülhetett meg az emelvény. A kilátó egyik oldalról úgy néz ki, mint egy római őrtorony; a tervezők így emlékeztek meg arról, hogy erre vezetett az ókori limes, azaz a szárazföldi határvonal több száz kilométer hosszú útvonala.
10+1 gyöngyszem a Dunakanyarban - Kós Károly-kilátó
Szállástippek Zebegény környékén>>