A szegedi születésű Dugonics András bölcseleti és teológiai tanulmányokat végzett, a magyar irodalomtörténetbe – általában erkölcsi tanulságot közvetítő – iskoladrámáival, és versgyűjteményével vonult be.
Legismertebb műve az első magyar nyelven írt regényként számon tartott, korabeli politikai célzásokkal átszőtt Etelka, amelyet csak két évvel a megírása után jelentethetett meg cenzúra miatt. Szerb Antal így vélekedett a regényről: „példátlan sikerét romantikus mozzanatainak köszönhette, ez a siker az első jele a nagy és lényegbevágó ízlésváltozásnak”.
A tudákosságnak két könyvei című írásával Dugonics András célja nem volt más, mint hogy megmutassa, „a német nyelv sohasem oly alkalmatos a tanulmányoknak kimagyarázásában, mint a magyar nyelv”. Tudtad, hogy számos matematikai kifejezést ő használt először? Ilyen például a bizonyítani, az egyenlet, a gömb, a gyök, és a véges szavak.
14 irodalmi túraajánló nem csak az olvasás szerelmeseinek
Nyelvújítási programjának több izgalmas vetülete van: az irodalomba emelt több népnyelvi szót, kifejezést, valamint képzéssel, szófajváltásokkal, analógiás megoldásokkal rengeteg új szót alkotott. Szintén érdekes, hogy posztumusz kiadott gyűjteménye, a Magyar példabeszédek és jeles mondások több mint 10 ezer közmondást és szólásmagyarázatot tartalmaz.
Az író emlékszobra Szegeden, szintén az ő nevét viselő Dugonics téren található. És ha szemfüles vagy, rögtön kiszúrod, hogy az elrévedő hangulatot idéző szobor kezében az Etelka című regény díszeleg.
14 irodalmi túraajánló nem csak az olvasás szerelmeseinek - Dugonics András-szobor, Szeged
A magyar regényírás napjára emlékezve nincs is jobb ötlet, mint felkerekedni, és meglátogatni valamelyik irodalmi emlékházat, emlékhelyet, ahol nem csak az olvasás szerelmesei, hanem bárki találhat a maga számára izgalmas részletet, motívumot – ezek a helyszínek ugyanis kultúrtörténeti érdekességekben is bővelkednek.
– Babits Mihály Emlékház, Szekszárd: Lapozz bele a család fotóalbumaiba, vedd szemügyre az eredeti bútorok részleteit, és légy szemtanúja a mindennapi használati tárgyaknak!
– Berzsenyi Dániel Emlékház, Nikla: Csodáld meg a költő által ültetett szelídgesztenyefát, a virágok között magasodó mellszobrot, a tágas termekben kiállított kéziratokat, leveleket, személyes tárgyakat, legyen szó pipákról, tollakról, vagy épp népi hangszerekről!
– Debreceni Református Kollégium Múzeuma, Csokonai emlékszobája: Személyes tárgyak sokaságát szemlélheted meg ezen a helyszínen (fuvola, kéziratok, tankönyvek…), ám az itt kiállított műalkotások miatt is bakancslistás látnivalóról van szó (például Rippl-Rónai Csokonai portréját mindenképp látnod kell).
– Fekete István Emlékház, Keszthely: A Kis-Balaton Látogatóközpont programlehetősége, hogy szakvezetésen vehetünk részt azon a szárazföldi és vízi túrán, amely a Diás-szigetre, a Fekete István Emlékhelyhez és Matula bácsi kunyhójához vezet.
– Gárdonyi Géza Emlékmúzeum, Eger: Fantasztikus élmény megpillantani Gárdonyi faragott asztalát, amelynél a világhírű Egri csillagok című regénye, és még oly sok alkotása íródott.
– Jókai Mór Emlékház, Balatonfüred: A patinás épület Jókai Mór, Laborfalvi Róza és családjuk egykori füredi életébe enged betekintést. A hagyatékban megőrzött részletgazdag elemek könnyen visszarepítenek minket az időben.
– József Attila Emlékház, Balatonszárszó: Itt töltötte élete utolsó hónapját a 20. század egyik legnagyobb magyar költője, akinek életútjáról számos tárgyi emlék, lenyomat, és visszaemlékezés néz vissza ránk az emlékház falairól, szekrényeiről.
– Kazinczy Ferenc Emlékcsarnok, Széphalom: A Sátoraljaújhelytől karnyújtásnyira lévő település a 19. század eleji nagy nyelvújítás centruma volt, Kazinczyval, mint vezéralakkal, akinek családi sírkertje immár a reformkor óta zarándokhelynek számít.
– Petőfi szülőháza, Kiskőrös: A forradalmár költő szülőházában állandó és időszaki kiállítások is helyet kapnak, amelyek során megismerhetjük a 19. század első harmadának berendezési tárgyait, a korszak hagyományait, szokásait. Sőt, ha itt járunk, egy kortárs képzőművészeti gyűjtemény darabjait is megcsodálhatjuk.
14 irodalmi túraajánló nem csak az olvasás szerelmeseinek - Babits Mihály Emlékház, Szekszárd/ Fotó: ittjartam.hu