Vésztő területén, a Kőrös-Maros Nemzeti Park részeként átadott 14 hektáros emlékhely birtokán felsorolni is nehéz, hogy mennyi minden találunk; vár minket tanösvény, régészeti kiállítások, egy őskori és egy 19. századi házrekonstrukció, a népi írók szoborparkja, sőt még racka juhokat és szürke marhákat is láthatunk. A régészeti leletek jelentős része a mágori településhalom 6000 évre visszanyúló emlékeit mutatja be, de megismerkedhetünk egy korban hozzánk közelebbi, 18. századi gyűjteménnyel is, mely egy korabeli gazdaház berendezési és néprajzi tárgyait tárja a szemünk elé.
Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhely
Az elmúlt években a Bugac melletti Monostordombon a régészek feltártak többek között egy kolostort, a hozzá tartozó templomot, valamint az ezekhez kapcsolódó temetőrészeket, melyek alapján akár több ezren is élhettek ezen a területen. A több mint 800 éves leleteket a puszta homokja őrizte meg, és ahogy minél több Árpád-kori lelet kerül napvilágra, annál többet tudhatunk meg mi is erről az időszakról. A kiállításon a modern technológia is szerepet kap; VR-szemüvegen keresztül láthatjuk, hogyan is nézhetett ki Pétermonostor az 1200-as években, és egy 180 fokos vetítést is megtekinthetünk.
Fotó: Aranymonostor Látogatóközpont Bugac Facebook oldala
Fotó: Aranymonostor Látogatóközpont Bugac Facebook oldala
Múzeumok és látogatóközpontok Magyarországon>>
Európa második legnagyobb úszólápja fogad Szigetszentmiklóson, a Ráckevei-Duna ágán, ahol egy kellemes, 20-25 perc alatt teljesíthető tanösvényen végigsétálva ismerhetjük meg ezt a nem mindennapi természetvédelmi értéket. Ha séta közben nyitott szemmel járunk, akkor az úszó nádak mellett madarakat, békákat és siklókat is láthatunk. Az ösvény mindössze 700 méter, így gyerekekkel is könnyedén teljesíthető (bár babakocsival kihívást jelentenek a kis hidak), ráadásul bejáratánál egy játszótér is helyet kapott, ha esetleg a kicsiknek extra motivációra lenne szüksége.
Mesés kirándulóhelyek Magyarországon - Úszóláp tanösvény, Szigetszentmiklós
Tanösvények, ökocentrumok Magyarországon>>
Búcsúszentlászló aligha nevezhető világvárosnak – már csak azért sem, mert városi rangja sincs –, mégis rengetegen keresik fel évről évre. A látogatás oka a helyi római katolikus kápolna és templom, melynek építését a hagyomány szerint maga Szent László rendelte el, miután megmenekült az ellenséges seregtől. Bár ezt az állítást a régészek erős fenntartásokkal kezelik, az tagadhatatlan, hogy a templom az egyik legszebb a maga nemében Magyarországon, valamint az is vonzza a látogatókat, hogy zarándokhellyé vált a mellette fakadó forrás, melynek csodás gyógyulásokat tulajdonítottak.
Fotó: Szent László Plébánia Búcsúszentlászló Facebook oldala
Szobrok, templomok Magyarországon>>
Csupán 30 kilométere fekszik Budapesttől Ócsa, ahol a városhatárt átlépve egyenesen a 18. századba csöppenhetünk vissza, hiszen a település központjában található tájház és a temploma köré épített parasztházak a korabeli népi építészetbe és falusi életbe kalauzolnak el bennünket. Az igazi különlegesség az Öreghegyen kialakított több mint száz alföldi nyeregtetős pince, melyek ékes bizonyítékai annak, hogy már 400 évvel ezelőtt is aktív szőlőtermesztés zajlott hazánkban. A pincék tulajdonosai szívesen mesélnek boraikról, így ha nyitva találunk egyet közülük, akkor érdemes megállnunk náluk, mert akár még kóstolót is kaphatunk a páratlan nedűkből.
Népszerű kirándulóhelyek és látnivalók Magyarországon - Öreghegyi Pincesor, Ócsa
Közel a fővároshoz, Fóton egy gyönyörű klasszicista kastélyt tekinthetünk meg, melynek alapjait a 18. században fektették le. Az azóta eltelt időben számtalan változást eszközöltek rajta, Ybl Miklós keze is benne volt a dologban, de a külső részt sem hanyagolták el; egyedülálló növényeket és fákat telepítettek, és még egy halastó is helyet kapott. A kastélyban jelenleg oktatás üzemel, így a kastély teljes része nem látogatható, de egynapos kiránduláshoz hibátlan választás, jó időben pedig az angolkertben tett séta kihagyhatatlan eleme a látogatásnak.
Károlyi-kastély, Fót
Várak, kastélyok Magyarországon>>