Visegrád egyik legkedveltebb kirándulóhelyén, a 176 méter magas Sibrik-dombon a lenyűgöző Dunára nyíló panoráma mellett érdekes régészeti emlékekkel is találkozhatunk, hiszen a 4. század körül alapított római erőd és ispáni vár maradványai még mindig láthatóak. Az I. Constantinus császár ideje alatt emelt építmény olyan elképesztően erős volt, hogy még az 1970-es években is álltak helyenként 1,5-2 méteres falai. A várat ténylegesen a tatárjárásig használták, 1242-ben sajnos teljesen leégett. Ha a városban járunk mindenképpen érdemes ide is ellátogatnunk a népszerű nevezetességek mellett, akár biciklivel is könnyedén megközelíthetjük Salamon király egykori börtönét.
5 kastély- és várrom, melyek elrepítenek a történelembe - Sibrik-dombi római erőd és ispáni vár (Visegrád)
Békéscsaba és Gyula között félúton fekszik a Pósteleki Szabadidőpark, melynek központjában a Széchenyi-Wenckheim család kastélyának romja áll. Az épület sorsa szomorú, hiszen ez a környék legfiatalabb, de legrosszabb állapotban megmaradt emlékműve. A palota 1906 és 1909 között épült, de sajnos fénykora után hamar hanyatlásnak indult, melyet a II. világháború véglegesen megpecsételt. A 72 helyiségből álló fényűző rezidencia állami kézben egyre rosszabb állapotba került, végül felújítása helyett életveszélyes elemeinek elhordása mellett döntöttek. Mára ténylegesen csak düledékei állnak, de a hozzátartozó csónakázó tó és park megér egy könnyű sétát.
5 kastély- és várrom, melyek elrepítenek a történelembe - Széchenyi-Wenckheim kastélyrom
A Rhédey család szerepének fontossága vitathatatlan történelmünkben, így zsákai kastélyuk is kiemelt fontossággal bír. A jelenleg a család emlékhelyeként működő épület állandó kiállításain a família történetével ismerkedhetünk meg, de a helyi képzőművész, Madarász Gyula alkotásai is helyet kaptak. A kúria építészeti stílusa a romantikus historicizmus jellegzetes bástyái miatt jelenleg is jól felismerhető, azonban hajdani pompája már csak árnyéka önmagának. Az I. világháború után következett dekadencia nyomott hagyott ódon falain, omladozó vakolata még ma is a teljes felújításban reménykedik.
Szállástippek Zsáka környékén>>
5 kastély- és várrom, melyek elrepítenek a történelembe - Rhédey Kastély (Zsáka)/ Fotó: ittjartam.hu
A Székesfehérvár mellett fekvő Zámoly bővelkedik az Árpád-kori kincsekben, ugyanis külterületén a község temetőjével körülvéve áll az egykori Szent Lőrinc plébániatemplom megmaradt fala, de a kerekszenttamási rotunda is a város határában bújik meg. Zámoly lakossága a török hódoltság idején nagy részben kipusztult, melynek következtében szent helyeinek szerepe is háttérbe szorult. A korábbi plébánia az 1600-as évek betelepülési hullámával újból megkezdte működését, azonban a 18. századi kápolnaépítések véglegesen pontot tettek történetére. Kerekszenttamás egykori temploma azonban még ennyire sem voltszerencsés, az oszmán idők óta elhagyatottan állnak megbonthatatlan sáncai.
Szállástippek Zámoly környékén>>
5 kastély- és várrom, melyek elrepítenek a történelembe - kerekszenttamási templomrom/ Fotó: ittjartam.hu
A Várgesztesen található erődítmény több mint 700 éves múltra tekint vissza, első említése még Károly Róbert uralkodásának idejére tehető. Az évszázadok nem kímélték örökségét, olyannyira, hogy az 1700-as évek végére már csak romjai álltak a község dombján. 1960 és 1963 között feltáró munkálatokat kezdtek a területen, melynek eredményeként turistaszállóvá alakították a megmaradt falakat. Újdonsült szerepkörében iskolások százainak biztosított helyet a tanuláshoz és játékhoz, azonban mára újból használhatatlanná vált a műemlék az elmaradt állagmegóvások miatt. Jelenleg a gesztesi vár nem látogatható, csak a Várréttől gyönyörködhetünk az ódon épületben.
Szállástippek Várgesztes és környékén>>
5 kastély- és várrom, melyek elrepítenek a történelembe - Gesztesi vár/ Fotó: ittjartam.hu