Noszvaj kétségtelenül legizgalmasabb látnivalói közé tartoznak a ma már művésztelepként működő egykori barlanglakások. Az itt fellelhető, könnyen kezelhető tufakövek adták az ötletet a lakóterek létrehozására, melyek az elmúlt évszázadokat követően 1997-ben nyertek teljesen új jelentőséget. Az itt tevékenykedő alkotók négy fő területen próbálnak szemléletváltást elérni a látogatók között: képzőművészet, meseterápia, oktatás és környezetvédelem. A fenntarthatóság szellemében a tájrendezés és a gyümölcsfák ültetése kiemelkedően fontos szerepet kap munkájukban, emellett rendszeresen betekintést engednek az alkotói folyamatokba oktatások és táborok keretében.
5 kirándulóhely, ha valami igazán különlegeset szeretnél látni! - noszvaji barlanglakások
A Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház igazi kuriózum a kirándulók számára, hiszen a környék természeti értékeinek megismerése mellett esténként a felhőtlen szórakozásé lehet a főszerep a teátrumban. A kőfejtőhöz kapcsolódó témapark tavasztól őszig nyitva tartó interaktív kiállítótere a terület kőzet- és őslénytani hátterével foglalkozik, míg ha a növényvilág felfedezése áll hozzánk közelebb, akkor a Sziklai Benge Tanösvény útvonalát javasoljuk. A nap végén érdemes meleg ruhába öltözni és élvezni a 750 fő befogadására alkalmas, különleges forgószínpaddal ellátott színház műsorát a csillagos ég alatt.
Szállástippek Fertőrákos környékén>>
5 kirándulóhely, ha valami igazán különlegeset szeretnél látni! - Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház
A Mátra egyik medrében bújik meg az Ilona-völgyi vízesés, mely hazánk legnagyobb természetes zuhatagja. A lenyűgöző természeti alkotás egyben az itt kialakított 6,5 kilométer hosszú tanösvény befejező állomása is, mely a Parádfürdő keleti végénél található Károlyi-kastélytól kezdve, az Ilona-patakot végigkísérve egészen a vízi látványosságig tart. A nagy erővel lezuhanó víztömeg által szétvert alapkőzet és a szanaszét heverő fatönkök misztikus hangulatot keltenek az év bármely szakaszában, azonban ha a legszebb arcát szeretnénk látni „Ilonának”, érdemes csapadékos időben, vagy olvadás után szervezni a kirándulást.
5 kirándulóhely, ha valami igazán különlegeset szeretnél látni! - Ilona-völgyi vízesés
A Kékestetői csúcskövet valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, hiszen gyaníthatóan az egyik legtöbbet fotózott kirándulópontja az országnak. A főbb tények mellett – mint például, hogy ez Magyarország leghíresebb nemzeti színűre festett köve, ami 1985 óta jelzi legmagasabb, 1014 méteres pontunkat – talán még izgalmasabb, hogy a mérések szerint a Kékes legmagasabb csúcsa nem is az ismert helyen, hanem innen keletre, a meteorológiai állomásnál található. De biztosan nem ezen fogunk elmélkedni, amikor meglátjuk a panorámát, ami a Mátrára nyílik a kis szikla tetejéről.
5 kirándulóhely, ha valami igazán különlegeset szeretnél látni! - Kékestetői csúcskő
A lombkoronasétányokon új nézőpontból csodálhatjuk meg környezetünket, hiszen a fák teteje között sétálva más atmoszféra fogad, más a növényzet és még a levegő is frissebb. A 8-10 méter magasan fekvő, közel 200 méter hosszú makói lombkoronasétányt 18 különböző méretű beton oszlop tartja, így teljes biztonságban érezhetjük magunkat a függőfolyóson nézelődve, vagy a Makó jelképét szimbolizáló Hagymaterasz árnyas kupolája alatt megpihenve. A vállalkozó kedvűeket a séta végén egy 20 méter magas kilátó fogadja, ahova a kilátás miatt mindenképpen érdemes felmásznunk, ott viszont eldönthetjük, hogy a lépcsőt választjuk visszautunk során, vagy kipróbáljuk a kifejezetten erre a célra kialakított 40 méter hosszú zárt csőcsúszdát. A lombkoronasétányt jelenleg felújítják, de a tervek szerint hamarosan újra látogatható lesz.
Szállástippek Makó és környékén>>
5 kirándulóhely, ha valami igazán különlegeset szeretnél látni! - makói Lombkorona sétány