Ismét egy festői szépségű árterületet ajánlunk a figyelmedbe, méghozzá az ország legnagyobbját. A Duna-Dráva Nemzeti Park oltalma alatt álló Gemenci erdő a maga 7 kilométernyi szélességével és 30 kilométernyi hosszúságával évről évre víz alá kerül. A Duna fontos szerepet játszott abban, hogy Gemenc számos holtággal és szigettel büszkélkedhet. Az 1810 körüli folyószabályozások sok közeli holtág feltöltődését okozták. A Tolna megyei erdőség nagy részét azonban lehetetlen bejárni, hiszen a sűrű növényzeten nem lehet áthatolni. Az erdei kirándulásokra alkalmas részeken viszont ne felejtsd el megcsodálni a fűzfaféléket, nyárfákat, galagonyát, hamvas szedret, valamint a tavaszi csillagvirágot! Ha szemfüles vagy, védett állatfajokat is szemrevételezhetsz: laknak ott rétisasok, kerecsensólymok, békászó sasok és fekete gólyák is.
Tudtad, hogy a vadászok körében világhírűnek számít a Gemenci erdő? Mindez nagyvadállománya, azon belül is főként gímszarvasai miatt van így.
5 varázslatos erdő Magyarországon - Gemenci erdő
Magyarország erdői - Gemenci erdő
Nem akármennyi – évente egymillió kiránduló keres aktív kikapcsolódást a kristálytiszta levegőjű Soproni Parkerdőben, a Lőverekkel összefonódva. A pihenőhelyekkel, forrásokkal, történelmi emlékhelyekkel tarkított Soproni-hegyvidék hosszú-hosszú turistaútvonala sípályát, sífutópályát, lovaspályát, szánkópályát, erdei tornapályáját, tanösvényt és sétautat is tartogat. Így talán nem meglepő, hogy Magyarország legfelszereltebb parkerdeje a soproni. Kialakításának ötlete Muck Endre (1851-1925) erdőmester-erdőgondnok nevéhez fűződik, és már az ő idejében épültek kilátók, gloriettek, turistautak. Majd 1970-ben, a Pilisi Parkerdővel egy időben jött létre a modern Soproni Parkerdő.
Tudtad, hogy a Páneurópai Piknik emlékpark mellett kialakított Akadémiai Emlékerdő, a Szárhalmi- és a Dudlesz-erdő is a parkerdő részét képezik? Az egész évben látogatható, interaktív Kőhalmy Vadászati Múzeum és erdei büfé mellett a Sopronhoz kötődő botanikusok, erdészek tevékenységét bemutató, állandó kiállításokat is megtekinthetjük. És ha már erre jársz, természetesen a város szimbólumává vált Károly-kilátót se hagyd ki, tetőteraszáról ugyanis mennyei kilátás nyílik!
5 varázslatos erdő Magyarországon - Soproni-hegység, Lőverek, TV torony
Van egy erdő Egertől nem messze, a Laskó- és a Szóláti patak teraszán, ami az erdőssztyepp- zónára jellemző társulás, a tatárjuharos lösztölgyesek egyik utolsó hírmondója az országban. Ez nem más, mint a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén található Kerecsendi Berek-erdő. A Bükkalja nyugati peremén húzódó, csendes, sűrű erdőség harapnivaló, friss levegőt és egy csodaszép, 3,5 kilométeres tanösvényt is tartogat.
A Berek-erdő különlegessége, hogy a Magyarországon őshonos tölgyek mindegyikét megfigyelhetjük: van ott tehát kocsányos, kocsánytalan, molyhos és csertölgy is. Szintén izgalmas érdekesség, hogy régen a fácánnevelésben és -vadászatban is fontos szerephez jutott a kerecsendi „kerekerdő”. A kirándulóhely minden évszakban ígér csodákat: ősszel a lombok színpompája, télen a vendégeskedő uráli bagoly, tavasszal az odvas keltike és a pázsitos nőszirom, nyáron pedig az égbe törő fák árnyéka okoz szép pillanatokat.
Varázslatos erdők Magyarországon
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén, Debrecentől karnyújtásnyira, Bánktól délkeletre találhatóak a Bánki láprétek és erdők. A nyírségi területekre jellemző tölgyerdőket akácból, fenyőből és nemesnyárból álló ültetvények színesítik. Emellett szántók, rétek, magassásosok, rekettyés fűzláp- és erdőfoltok, valamint fasorok teszik mozaikossá a szemkápráztató kirándulóhelyet. És ha kora tavasszal veszed erre az irányt, akkor a csíkos leplű tarka sáfrány nevű, gyönyörű virágnak is szemtanúja lehetsz az akácosok között. A szórványokban előforduló, fokozottan védett egyhajúvirág mellett gyapjas levelű, piros virágú bársonyos kakukkszegfűt, magas növésű erdei borkórót, sőt több orchideafajt is lencsevégre kaphatsz. A Bánki-erdő egyik legtüneményesebb lakójával, a mogyorós pelével viszont nem biztos, hogy találkozni fogsz, hiszen éjjeli életmódot folytat, ekkor keres ugyanis élelmet az erdők bogyós cserjéseiben.
5 varázslatos erdő Magyarországon - Bánki-erdő / Fotó: kektura.hu, Farkas Péter
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság területén elhelyezkedő erdőt ritkás turizmussal jellemezhetjük, hiszen döntően ártéri jelleggel bír. Ám a másfél hektáros erdőség –, mely Pácin község közelében terül el – a környékbeli horgászok egyik közkedvelt úti célja, hiszen mindkét oldalán vannak alkalmi stégek és horgászhelyek. A Karcsa-érhez kötődő horgászturizmuson túl minden természetkedvelő szívesen megcsodálja a Pácini Mosonna-erdőt, amelynek fő állományalkotója az akác, a mezei juhar, és a kocsányos tölgy. A kemény és puha fás ligeterdők, az éger- és kőrisligetek mellett láperdők és láptavak is élőhelyül szolgálnak a környékbeli állatoknak. A Különleges Természetmegőrzési Terület státuszú, csodaszép erdő területén nagy szarvasbogarak, réti csíkok, vágó csíkok, tompa folyamkagylók és vöröshasú unkák élnek. Felfedezésre fel!
Varázslatos erdők Magyarországon - Aggteleki Nemzeti Parkban található Baradla-barlang főbejárata