Szállásajánlatok Pannonhalma környékén>>
Kétségkívül az ország egyik legkiemelkedőbb történelmi emlékhelyét és látványosságát találjuk Pannonhalmán, mely lenyűgöző módon 996 óta működik töretlenül. Napjainkban körülbelül 40 fős bentlakásos szerzetesközösség él az Apátságban, akik az „ora et labora”, vagyis az „imádkozzál és dolgozzál” szellemében töltik mindennapjaikat. Liturgiákat és lelkigyakorlatokat tartanak a Bencés Gimnázium és Kollégium növendékei számára, és olyan kulturális tevékenységeket végeznek, mint a könyvtár, levéltár működtetése vagy akár koncertek szervezése. Az apátság fenntartása és üzemeltetése is az ő feladatuk, így borászattal, sörfőzdével, sőt gyógynövénykerttel is találkozhatunk itt. Az épületegyüttes központi tere a Szent Márton Bazilika, mely valójában az itt élő bencések otthona, közös imádságuk helyszíne és a monostor szíve. A 13. században keletkezett gótikus épület 2012-ben teljeskörű felújtáson esett át, a tömör diófa bútorok és a patinázott sárgaréz lámpák békés, otthonos hangulata páratlanná teszik a Magyarországon fellelhető székesegyházak között.
Látnivalók Pannonhalmán - Pannonhalmi Bencés Főapátság
Szállástippek Pannonhalma környékén
Az Apátsághoz tartozó kert gondozása már az alapítás óta óriási jelentőséggel bírt a bencések életében, a jelenleg is látogatható arborétum azonban csupán 1802-óta működik. Európából, Észak-Amerikából, valamint Japán és Kína területéről hozott virágokat ismerhetünk meg itt, körülbelül 1000 növény- és 150 madárfaj látható a lombos fák között sétálva. Manapság leginkább a szórakozás és feltöltődés miatt választják a nézelődők, de emellett rendszeresen zajlik oktató- és kutatómunka is a létesítményben.
Pannonhalma látnivalói - Pannonhalmi Főapátság Arborétum és Gyógynövénykert
Régi hagyománya van a gyógynövénytermesztésnek és az illóolaj lepárlásnak az ódon falak között, azonban 2021 májusától már a nagyközönség számára is megismerhető a termelés és az olajok előállításának folyamata. Az Illatmúzeum ’A’ épületébe lépve a gyógynövénykert új lepárló berendezése fogad, ahol interaktív kiállítás, videók és animációk segítségével részesei lehetünk a lepárlás teljes folyamatának, míg a ’B’ épületben az öt legfontosabb gyógyfű, valamint a parfümkészítés lépései kerülnek bemutatásra.
A Főapátság épületétől délre felszik a 2012-ben átadott kilátó, mely nevét az egyik első magyar származású apátról, Boldog Mórról kapta. A tervezésnél fontos szempont volt, hogy külsejében jól illeszkedjen a nagytemplom stílusához, így esett a választás a Sokorói-dombság tölgyfáira, melyek kellően minimalista hatást eredményeztek az építkezés végére. A korábban itt álló toronynál 6 méterrel magasabb lett, így ma 20 méterről gyönyörködhetünk a Bakony északi vonulataiban.
Pannonhalma látnivalók - Boldog Mór-kilátó
A kilátót sétaút köti össze az apátsággal, melyen végighaladva információs táblák nyújtanak tájékoztatást Pannonhalma látnivalóiról. A tanösvény 2018 tavaszán igazi különlegességgel bővült, egy halat formázó, a fák fölé 80 méterre kinyúló sétányról pillanthatunk le az elénk táruló dimbes-dombos tájra.
Pannonhalma látnivalók - Lombkorona tanösvény
A Főapátságtól pár száz méterre fekszik a Millenniumi emlékmű, mely a honfoglalás ezredik évfordulója alkalmából, 1896-ben nyitotta meg kapuit a nyilvánosság előtt. A silány minőségű anyaghasználat miatt 1922-re olyan súlyos szerkezeti károkat szenvedett, hogy részlegesen lebontásra került, végül a korábbi kupolás tetőszerkezet helyett 1938-ban nyerte el jóval egyszerűbb, de ma is látható formáját. Jelenleg a látványosság csak kívülről látogatható.
Pannonhalma látnivalók - Millenniumi emlékmű
Szállástippek Pannonhalma környékén