A Guardian – a havi 3,2 millió print és 18,4 millió digitális olvasóval (2021-es adatok) rendelkező, prominens, nemzetközi lap – szerkesztői és olvasói is felfigyeltek a japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett, lélegzetelállító épületre, és a falai közé költözött, vibráló kulturális életre.
A Városligetben sétálgatva összetéveszthetetlen látvány fogad minket, amint megjelenik a látómezőnkön a Magyar Zene Háza: óriási üvegfalakkal, harmonikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezettel, az arany három árnyalatában játszó, stilizált levélformákkal, amelyek a fényt kicsit sem mindennapi módon engedik át… Sokatmondó, hogy az épületet már a tervek alapján a világ legjobb középületének választották a 2019-es, londoni International Property Awards versenyen, amely az ingatlanszakma egyik legnagyobb megmérettetése.
Ahogy a hazai és külföldi látogatók, úgy a Guardian olvasói is nagy ámulattal fogadták a formát, a tartalmat, és a kettő „táncát” egyaránt. Így talán nem meglepő az az adat sem, hogy mindössze két esztendő alatt már 1,3 millióan ellátogattak a Magyar Zene Házába.
A sokrétű programkínálat –, amely lebilincselően illeszkedik Budapest kulturális életének vérkeringésébe – olyan állandó elemeket tartalmaz, mint a Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben című interaktív kiállítás, vagy mint a vezetett épületséták, ahol a tárlatvezetők bemutatják „a formabontó épület természetbe álmodott koncepcióját, és a zeneiséget, amit kívül-belül magában rejt”.
Ezúttal az aktuális programkínálatból is szeretnénk felvillantani néhányat, amiből bátran érdemes szemezgetni, hiszen olyan zenei utazásokra invitálnak, amelyekre máshol nem igazán lehetne jegyet váltani…
– Tápai Dóra zenepedagógus tematikus sétái a Hangdimenziók kiállításban, 2024. április 10-én, és még további három időpontban (részletek a Magyar Zene Háza weboldalán)
– Oran Etkin, Amerikában élő, izraeli születésű klarinétos és Palya Bea koncertje (2024. április 10.)
– Mindent a szemnek! Pop Szabadegyetem Csepelyi Adriennel, 2. rész Komróczki Diána és Bátori ’Jim’ Gábor fotográfusokkal (2024. április 16.)
– Baxter Dury és Fabienne Débarre koncertje (2024. április 20.)
– Charlie (2024. május 8.)
– Dívák & Ikonok című, új időszaki kiállítás (2024. május 18. és 2024. szeptember 15. között)
– Hangadó Senior programsorozat, Debussy és a pillanat varázsa (2024. június 14.)
Tudtad, hogy a Magyar Zene Háza már többedik alkalommal szerepel elismert, külföldi kiadványok toplistáján? Ilyen volt például, amikor:
– a CNN a világ legjobban várt épületeként számolt be róla,
– a Time Out a világ legjobb kulturális vonzerői közé választotta,
– a Time Magazine – a Néprajzi Múzeummal együtt – felvette a World’s Greatest Places című gyűjtésébe,
– és az Architectural Digest 2023 legnagyobb hatású nemzetközi attrakcióit összefoglaló listájára is felkerült.
Magyar Zene Háza/ Fotók: Liget Budapest