Van egy elképesztő nagy szerencsénk! Méghozzá az, hogy kicsiny hazánk gyakorlatilag minden pontján olyan különleges borvidékeket találunk, amelyek közül akárcsak egyet is vétek lenne kihagyni. Jártunk már Tokajban, Villányban és Egerben, bebarangoltuk a bükki, pécsi, neszmélyre és a mátrai bovidéket, belekortyoltunk már a balatonboglári, a szekszárdi és a csongrádi borrégió ízletes nedűibe, most viszont a badacsonyi, a kunsági, és a tolnai régiőba vezet az utunk.
Csodálatos környezetben kóstolhatod a legjobb hazai borokat.
Ha ránk hallgatsz, felveszed ezeket a helyeket is a belföldi bakancslistádra, pláne akkor, hogyha nemcsak a finom borokért rajongsz, hanem szereted a friss levegőt és a festői környezetben tett kirándulásokat is!
Az istenek nektárja tudtad, hogy így nevezik a Badacsony borát? Nem is csoda, hiszen már leletek is bizonyítják, hogy e környéken már 2000 évvel ezelőtt is virágzott a szőlőkultúra.
Az 1600 hektáron elhelyezkedő borvidéken az olaszrizling a legelterjedtebb, amelyből keserű mandulás zamatú bor készül. A tüzes borok szerelmesei nagy örömére a Badacsony leghíresebb szőlőfajtája a szürkebarát, ami e területen igencsak magas alkoholtartalmú.
A borvidék ezerarcú települései Ábrahámhegy, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, Balatonrendes, Balatonszepezd, Gyulakeszi, Hegymagas, Káptalantóti, Kisapáti, Kővágóörs, Nemesgulács, Raposka, Révfülöp, Salföld, Szigliget és Tapolca ezernyi látnivalót rejtenek, így ott jártadkor mindenképpen érdemes bebarangolni e varázslatos vidéket az elejétől a végéig.
Szállások a környéken ITT találhatók.
Tudtad, hogy az Alföldön található Magyarország legnagyobb borvidéke, ahol a szőlők egy részét a futóhomok megkötésére telepítették?
A borvidék legjellemzőbb talaja a homok és a lösz. A 25 ezer hektáros kunsági borvidéken összesen 64 szőlőfajtát termesztenek, amelyek között ugyanúgy megtalálható az ezerjó, a zalagyöngye, a kövidinka, a cserszegi fűszeres és az arany sárfehér, mint az olaszrizling, a kadarka vagy éppen a kékfrankos. A Kunság egyetlen őshonos kékszőlője a kadarka. A borvidéknek nyolc körzete bácskai, Cegléd-Monostor-jászsági, dunamenti, izsáki, Kecskemét-kiskunfélegyházi, kiskőrösi, Kiskunhalas-kiskunmajsai, tiszamenti van, amely területén összesen 96 település található.
A területen az itt készülő borhoz úgy 200 ezer tonnányi szőlőt szüretelnek.
Szállások Kecskeméten>>
Noha szőlőtermelés már a rómaiak korában is folyt itt, a tolnai borvidék csupán 1998 óta borvidék, legfőbb büszkesége pedig a györkönyi pincefalu, itt található a pincemúzeum is.
A Tolna, Baranya és Fejér megyében elhelyezkedő, 2900 hektáros területen a chardonnay, a sauvignon blanc, a rajnai rizling, a kékfrankos, a zweigelt és a merlot a legjellemzőbb szőlőfajta. Ízletes fehérborai között ott a chardonnay, a tramini, a sauvignon blanc, a vörösborai közül pedig kiemelkedő az oportó, a kékfrankos, a cabernet franc, a cabernet sauvignon és a kadarka. A borvidék körzetei a tolnai, a völgységi és a tamási.
Remek szálláshelyeket ajánlunk Bikácson, Simontornyán.
Tudtad, hogy Magyarországon 22 borrégiót tartanak számon? És azt, hogy a változatos talajtípusokkal és kedvező éghajlati adottságokkal rendelkező hazánk mindig is Európa tradicionális bortermelő országai közé tartozott?