Erdély közkedvelt nevezetességéről, a Gyilkos-tóról valószínűleg sokan hallottak már, de kevesen tudják, hogy hasonló természeti csodát találunk a Bakonyban is: ez a Hubertlaki-tó Bakonybél közelében. A sima felszínt csak a vízből kiálló facsonkok törik meg, így bár fürdőzésre nem alkalmas, a kirándulók számára igazi különlegesség. A hely nyugalma, a madarak csicsergése és a csend garantáltan elbűvöli az idelátogatókat, könnyű ámulatba esni a misztikus táj szépségétől.
Kihagyhatatlan látnivalók Magyarországon: a Hubertlaki-tó minden évszakban csodás látványt nyújt
Salgótarjántól nem messze, a Medve-fennsík 625 méteres vulkanikus hegyének csúcsát díszíti a 13. században épült salgói vár. Az erődítmény a középkorban többször is gazdát cserélt, mígnem a 16. századra elhagyatottá vált, miután a török hódoltság idején a sorozatos támadások hatására meggyengült. Feltárására és restaurációjára az 1980-as években került sor, mára csak megmaradt tornyai láthatóak, érdemes azonban a hosszabb kaptatót bevállalnunk, ugyanis csúcsáról csodálatos kilátás nyílik a környékre.
Legszebb látnivalók, kirándulóhelyek Magyarországon: a városban járva érdemes ellátogatni a várhoz
Szállásajánlatok Salgótarján környékén>>
A Szent István király templom, más néven a Három falu temploma, a Zempléni-hegységben található, a három település – Alsóberecki, Felsőberecki és Darnó – hívei közösen használták. A 13. században épült, román stílusban, a középkori falvak vallási és közösségi életének meghatározó része volt. Ma már csak a templomromok maradványai láthatók, de a helyszín a túrázók és történelmi érdeklődők számára népszerű célpont, lenyűgöző panorámájával és csendes környezetével.
Mesés látnivalók Magyarországon: a mátrai túra során a Szent István király templomot is vegyük szemügyre
A visegrádi vár Magyarország egyik legemblematikusabb műemléke, elhelyezkedéséből adódóan mindig kiemelt szerepet kapott királyaink székhely választásakor, Károly Róberttől kezdőden a Szent Koronát is itt őrizték. Sajnos a török pusztítások időszakában és azt követően teljesen lerombolták az épületet, teljes felújítására csak 2017-ben került sor. Manapság izgalmas kiállításoknak ad otthont, többek között panoptikumot, történeti tárlatot és vadászati emlékeket fedezhetünk fel látogatásunk során, de a kilátás miatt is jó ötlet erre venni az irányt.
Csodahelyek az országban: a híres Visegrádi fellegvár megunhatatlan
A hasznosi vár a Mátrában, Pásztó-Hasznos településrésztől északra, a Cserteri-dombon található, a 13. század végén vagy a 14. század elején épülhetett, feltehetően a Kacsics nemzetség kezdeményezésére. Később a Tari család birtokolta, és fontos védelmi szerepet töltött be a térségben, de a török hódítás idején fokozatosan elvesztette jelentőségét, és a 16. századra elnéptelenedett. Ma már csak romjai maradtak fenn, ugyanakkor a helyszín népszerű kirándulóhely, ahonnan gyönyörű rálátás nyílik a Mátrára és a környező tájra.
Kirándulóhelyek Magyarországon: a Hasznosi vár
Szállásajánlatok Pásztó környékén>>
Somogyvámos határában, a kietlen tájból kiemelkedve földöntúli látványt nyújt az egykor védelmi feladatokat ellátó templom, mely napjainkra a környék kedvelt nevezetességévé vált. Egykor falu vette körül az épületet, mely sajnos a török hódoltság idején teljesen elpusztult, így mára szinte csak a tornya maradt meg, kimagasodva a szántóföldek egyformaságából. Az építéséhez használt kőanyagok és aprólékosan kidolgozott falai arra utalnak, hogy a templom nemcsak vallási, hanem társadalmi szerepet is betöltött a középkori közösség életében, valószínűleg a korai település legfontosabb épülete lehetett.
Látnivalók a Balaton közelében: Somogyvámosi pusztemplom kihagyhatatlan érdekesség
Szállásajánlatok Somogyvámos környékén>>
A velemi Szent Vid-kápolna a Kőszegi-hegység egyik legmagasabban álló szakrális épülete, a Szent Vid-hegy tetején emelkedik. Eredete a 13. századra nyúlik vissza, román stílusban épült, majd az évszázadok során gótikus és barokk elemekkel gazdagodott. A hegyvidék már az őskor óta lakott volt, a kápolna közelében egy középkori vár maradványai is fellelhetőek. Az évszázadok során zarándokhellyé vált kápolna hangulatos, időtálló szépsége, valamint a hegyről nyíló lenyűgöző panoráma különleges élményt nyújt a látogatóknak, legyenek akár zarándokok, akár természetkedvelő túrázók.
A Szent-Vid kápolna és környéke csodás látványt nyújt
Szállásajánlatok Velem környékén>>
A mecseknádasdi Schlossberg várromtól kellemes sétával érhető el a 2002 és 2006 között épült Várhegy-kilátó. A terméskő alapra készített faszerkezetű torony azzal a céllal épült, hogy a piros jelzésű tanösvényen kirándulók három emelet magasságból csodálhassák meg az Óbánya-völgyet, valamint a település házait és szőlőültetvényeit. Az építmény mellett egy pavilon is helyet kapott a beruházás során, így rossz idő esetén sem kell hazaindulnunk, a tágas pergola tökéletes védelmet nyújt eső ellen. A látkép mellett érdemes akár hosszabb időt is eltölteni a magaslat mellett, hiszen tűzrakóhelyek, padok és asztalok is várják a piknikezőket.
A Mecsek látnivalói: a térség számos érdekességet rejt, az egyik a Várhegy-kilátó
Szállásajánlatok Mecseknádasd környékén>>
A Nagy-Hideg-hegy a Börzsöny egyik legimpozánsabb csúcsa, 864 méteres magasságával a természetjárók kedvelt célpontja. Nevét a zord, szeles időjárásáról kapta, hiszen télen vastag hótakaró borítja, míg nyáron hűvös, friss levegője csábítja a kirándulókat. A csúcson álló turistaház ideális pihenőhely, ahová több túraútvonal is vezet, például a festői Királyrétről induló kék jelzés, a hegytetőről pedig páratlan panoráma tárul a Börzsöny vadregényes vidékére. Télen síparadicsommá válik, míg nyáron a túrázók és kerékpárosok számára nyújt felejthetetlen élményt izgalmas ösvényeivel és gazdag élővilágával.
Börzsöny látnivalói közül a Nagy-Hideg-hegy megéri a túrát - Fotó: Nagy Hideg-hegy Sí- és Túraközpont Facebook oldala
Szállásajánlatok Szokolya környékén>>
A csévharaszti Pusztatemplom a mai Csévharaszt külterületén, az Árpád-kori Felsőcsepeg falu helyén áll, a 13. században épült román stílusban, később gótikus elemekkel is kibővítették. A virágzó település a török hódoltság idején elnéptelenedett, és sajnos a templom is az enyészeté lett; az egykor téglából épült, szerény méretű, egyhajós építménynek ma már csupán az alapfalai és néhány maradványa látható, különleges történelmi és spirituális kisugárzása miatt mégis rengeteg látogatót vonz. A templom a Csévharaszti Ősborókás Természetvédelmi Terület közelében fekszik, ahol ritka növényfajok és vadregényes tájak várják a természet szerelmeseit, így a történelmi emlékek mellett túrázási lehetőséggel is csábít minket.
Látnivalók Budapest környékén: a Csévharaszti Pusztatemplom és térsége bakancslistás helyszín
Szállásajánlatok Csévharaszt környékén>>