Tökéletes helyszín ahhoz, hogy egy kellemes túrázást követően gyönyörködjünk a lankás Kishegy tetejére, parasztbarokk stílusban épített, ma már műemléki védettséget élvező Szent Donát-kápolnában, és az innen nyíló pazar kilátásban. Ez a cseppnyi kápolna már a 19. század elején létezett Majtényi Györgynek köszönhetően, később gróf Szécsényi Ferenc tulajdonába került, és évente kétszer, Szent Donát és Szent György napján hívta egybe a gyülekezetet. Ma már csak a borhét ideje alatt tartanak benne misét, ám ennek ellenére érdemes megtekinteni a 2014-ben teljeskörűen felújított kápolnát. Szemközt vele találjuk a Majtényi Présházat, ahol házias fogásokkal várják a betérőket.
Balatoni látnivalók a színes őszi falevelek bűvöletében - Szent Donát-kápolna (Balatonlelle)
Zánka és Monoszló között találhatjuk hazánk egyik leglátványosabb geológiai képződményét, a bazaltoszlopból álló Hegyestűt. A 337 méter magas hegy Balaton felőli oldalán szőlők teremnek, ám a másik oldalát a bányamunkálatok lepusztították, a visszamaradt, közel 50 méteres bányafal felfedi nekünk a 8 millió évvel ezelőtt aktív vulkán megszilárdult lávaoszlopait. Különlegessége, hogy a megdermedt bazalt a kihűlés folyamán sokszögletű, függőleges oszlopokká vált. A hosszú, meredek, fakorlátokkal biztosított lépcsősort megmászva, a bazaltkúpok tetején állva csodálatos panoráma tárul elénk, láthatjuk a Fonyódi-hegyet, a Badacsonyt, a Keszthelyi-hegységet, a Fekete-hegyet és persze a Balatont. Az egykori bányaépületben kiállítás fogadja a látogatókat, és érdemes a szabadtéri kőparkot is bejárni, ahol a kiállított kőzetek segítségével egyfajta geológiai időutazáson vehetünk részt.
Balatoni látnivalók a színes őszi falevelek bűvöletében - Hegyestű
A tanúhegyek – épp így a Szent György-hegy is – a Tapolcai-medence vulkanikusságának ékes bizonyítékai. A mintegy 3,3 millió éves hegy egykor egy láva tenger kihűlt felszíne volt, amit a külső erők lepusztítottak, meghagyva a legellenállóbb kőzeteket, a bazalttá szilárdult kőzetoszlopokat. A Szent György-hegyi bazaltorgonák tanösvény egy másfél órás túra során kísér végig, menet közben információs táblák segítségével ismerhetjük meg a hely geológiai alakulását, és tudhatjuk meg, pontosan hogyan is jöttek létre a majd 30 méteres kőzetoszlopok. Az út során padok, pihenőpontok engedik, hogy megálljunk, és gyönyörködhessünk az elénk táruló látványban. A körút a terület védett állatainak ismertetésével zárul.
Balatoni látnivalók a színes őszi falevelek bűvöletében - Szent György-hegyi bazaltorgonák
Van benne valami igazán romantikus, amikor egy Árpád-kori templom romjai mellett elhaladva letekintünk ez elénk táruló tájra: mintha az időt csípnénk fülön, és elkapnánk egy több százéves pillanatot, amikor eleink itt imádkoztak. Ma mindez csak rom, de a 12.-13. században épült Szent Balázs-templom megmaradt tornya és több épen maradt falrészlete valaha nagyon is látványos lehetett, kripta és sekrestyekápolna is tartozott hozzá. Íves kapuzata ma is vonzza a szemet, nyugatra nyíló kapuján kilépve páratlan kilátás tárul a szemünk elé. Bár a környék már a 18. században elnéptelenedett, Szent Balázs napján újra élettel telik meg a hegytető: február elején szabadtéri misét tartanak a 2001-ben részlegesen helyreállított rom területén.
Balatoni látnivalók a színes őszi falevelek bűvöletében - Szent Balázs-templomrom
Révfülöp és Kővágóörs között félúton található az Ecséri templomrom, mely a 12. század emlékeit tárja fel számunkra. Bár a templomot 2000-ben teljeskörűen feltárták, a romokat konzerválták, mégis, csak részleteiben mutatja meg nekünk egykori szépségét. Egy tágas tisztáson táláljuk a romot, és bár a 14.-15. században bővítették, 1433-ban pedig még búcsúengedélyt is kapott, a török időkben a faluval együtt elpusztult. A pusztulásban szerepet játszott az is, hogy a környékbeliek széthordták a köveket – ma a templom romjai és a környék is szigorúan védett terület. Számos lelet utal arra, hogy Kővágóörs környéke a római korban már lakott terület volt, így a megmaradt emlékek kiemelt jelentőséggel bírnak.
Balatoni látnivalók a színes őszi falevelek bűvöletében - Ecséri templomrom