Keszthely igazi múzeumvárosnak számít, de mi ezúttal a Balatoni Múzeum névre keresztelt kiállítóhelyet ajánljuk mind közül, hiszen állandó kiállításuk segítségével interaktív módon (játékokkal, számítógépekkel, makettekkel…) mélyülhetünk el a tó és környékének történetében. Sőt, a Balatonban élő halfajokat is alaposan szemügyre vehetjük az óriási akváriumnak köszönhetően, amit többek között az is különlegessé varázsol, hogy a vízi élővilágon túl a föld alatti élőlényeket is felsorakoztatja. És te felismered a kárászt, balint, csukát, bodorkát, szivárványos öklét, és a különböző keszegféléket és a snecik csapatát?
Az Aranyhíd című állandó kiállítás 11 termen át tárja elénk a Balaton történetét, ám érdemes figyelmet szentelni a többféle időközi kiállításnak is (például festészeti vagy népmesei témákban)! A gyűjtemények végignézése után pedig ne felejtsünk el felpattanni az álvitorlás fedélzetére!
Tipp: extra contentért keresd fel a múzeum honlapját és tekintsd meg Castrum Virtuale – Időutazás a fenékpusztai római erődben c. virtuális kiállításukat!
Fotó: Balatoni Múzeum / Bicskei József
Irány a kilátóként üzemelő, magas árbóc, ahol a panorámán túl számos más izgalmas dolgot is felfedezhetsz, főként akkor, ha érdeklődsz a hajózás, a hullámok szelése iránt! A Hajózástörténeti Látogatóközpont kissé futurisztikus épülete egy gőzhajóhoz hasonlít, belül pedig sok-sok hajótípust megismerhetünk – vitorlásokon innen és túl! A földvári hajózástörténeti kincsekre a család fiatalabb tagjai is biztosan rámosolyognak: kipróbálhatják a szélgépet, beleláthatnak a viharjelzések kulisszái mögé, mozizhatnak, sőt interaktív műholdképen is rácsodálkozhatnak a Balatonra.
Tudtad, hogy a Látogatóközpont árbóca egyben a Balaton legmagasabb épített kilátója? Ne hezitálj, bújj madárbőrbe, kémleld fentről a távolt!
Hajózástörténeti Látogatóközpont, Balatonföldvár
A Gyenesdiáson található Látogatóközpont jóval több, mint a térségbe érkező vendégek számára fenntartott információs pont (inspirálva többek között a bakancsos, kerékpáros és lovas turizmus szereplőit). Interaktív látványelemek, fotóillusztrációk, akusztikus és vizuális effektek, valamint élethű diorámák révén nyerhetünk betekintést a Keszthelyi-hegység sokszínű élővilágába, pontosabban az élő és élettelen természeti kincsek titkaiba (legyen szó például szőlőtermesztésről, erdőgazdálkodásról, nádasokról, sziklagyepekről). Emellett környezeti nevelési programokon is részt vehetünk, állatismereti, élőhelyismereti és geológiai témakörökben.
Tipp: már VR szobát is nyitottak a Természet Háza Látogatóközpontban, így a virtuális valóság segítségével a bognár, a patkolókovács és a pék munkájába is belekóstolhatunk, sőt a Batsányi kilátó körpanorámáját és a Kis-Balaton látványát is élvezhetjük ilyen formában.
Természet Háza Látogatóközpont / Fotó: Festetics Imre Élményközpont Facebook oldala
A szorosan a Balatonhoz, a természethez és a hajózáshoz köthető kiállítások után hadd ajánljuk figyelmedbe az egyik legfontosabb irodalmi kötődésű kiállítóhelyet a Balaton körül. A szárszói József Attila Emlékmúzeum ugyanis különleges helyszín: itt töltötte utolsó napjait a súlyos betegségből lábadozó József Attila, a magyar költészet egyik legnagyobb alakja. És 1937. december 3-án ebből a házból indult arra a sétára, amelyről nem tért vissza többé.
Az itt fellelhető és gyönyörűen elrendezett gyűjtemény a szerző utolsó aktív időszakát mutatja be, többek között a Petőfi Irodalmi Múzeum anyagain, és magántulajdonban lévő, korhű dokumentumokon, tárgyakon, fényképeken keresztül. Sőt, fejhallgatók segítségével József Attila megrendítően szép alkotásait is meghallgathatjuk.
József Attila Emlékmúzeum, Balatonszárszó