Valószínűleg kevesen tudják, hogy mit is jelent pontosan az Ulmer Schachtel kifejezés, pedig történelmünk szerves részét képezte. Ez a nagyjából 20-30 méter hosszú és 5-8 méter széles, fából készült lapos folyami hajó a 18. században betelepülő svábok szimbólumává vált, de találni arra vonatkozó utalásokat is, hogy a hajók már az 1700-as évektől kezdődően közlekedtek Ulm és Bécs között.
A hajó a nevét részben Ulm településéről kapta, ugyanis itt készítették, a második fele pedig az egyszerű felépítésük miatt a dobozra utal (Schachtel). Érdekességük, hogy csak lefelé tudtak úszni a folyón, és az ismeretlen vizeken főleg nappal utaztak a családok. Miután megérkeztek a megközelítőleg 2-3 hetes utazás után, szétszedték őket, a fát vagy újrahasznosították, vagy eladták, vagy az új otthonaik építéséhez használták fel.
A törökök kiűzése után megritkult a lakosság, nem volt, aki újáépítse a lepusztított területeket, így az ország rá volt kényszerítve, hogy telepeseket hozzon be. Az 1700-as évek elején a spanyol örökösödési háború hátráltatta ezt a folyamatot, de végül 1716-ban megkezdődött a német családok betelepítése, akik a jobb élet reményében indultak útnak és kezdtek itt új életet. A történészek 400.000 főre becsülik a 18. században betelepült németek számát.
A hajókat ulmi doboz, ulmi dereglye, vagy ulmi skatulya néven is említik.
A Bajai Német Önkormányzat kezdeményezéséből születhetett meg a helyi sváboknak emléket állító Ulmer Schachtel. A város a hajó felállításával több célt is megfogalmazott; elsősorban a következő sváb generációt emlékezteti származásukra, hirdeti a község iránti elköteleződést, valamint turisztikai attrakcióként és tanítási helyként is szolgál. A bárka különlegessége ugyanis, hogy egyedülálló módon eredeti, valósághű méreteiben készült el, így fedélzete diákcsoportok fogadására is alkalmas, így segítve a német kultúra és történelem könnyebb megismerését játékos, interaktív módon.
5 ulmi doboz Magyarországon - bajai Ulmer Schachtel
Szigetbecse német vonatkozása századokkal ezelőttre nyúlik vissza. 200 éve a háborús pusztításokat követően a Bajor- és Stájerországból érkezett telepesek óriási segítséget nyújtottak a háború sújtotta országban, így az itt kiállított hajó emlékműként és szimbólumként is szolgál egyben. Az ulmi dereglye a Hoffnung, azaz a Remény nevet kapta, utalva az új hazában letelepedett német nemzetiségek jövőbe vetett hitébe.
5 ulmi doboz Magyarországon - szigetbecsei Ulmer Schachtel
2015-ben készült el a Német Nemzetiségi Önkormányzat hozzájárulásával a nagymarosi hajókikötőben a város ulmeri skatulyája. Társaival ellentétben a dereglye a vízparton áll, végre természetes környezetében, így talán jobban elképzelhetjük, hogy milyen lehetett itt kikötni, utasainak országukat és sok esetben családjaikat hátrahagyva új életet kezdeni. A dunai svábok emlékének szentelt makett aljában szerelmes üzenetek vannak elhelyezve piros szívekre írva, így ha arra járunk, sétáljunk le a partra és olvassunk el ezek közül párat, vagy ha kedvet kaptunk hozzá, hagyjunk ott mi is pár sort.
5 ulmi doboz Magyarországon - nagymarosi Ulmer Schachtel
A Kismaroson 2004-ben felállított alkotás a társaival ellentétben nem egy fa hajómodell, hanem kőszobor, mely a város Polgármesteri Hivatalával szemben kapott helyet. A török hódoltság során a település teljesen elnéptelenedett, de az új életet kezdett sváboknak hála a Dunakanyar egyik gyöngyszemévé válhatott. Az emlékmű kevéssé emlékeztet a hajók szokásos ábrázolására, de mindenképp érdemes Horváth István szobrászművész „ulmere” előtt elidőzni pár perc erejéig, megemlékezve az itt élők őseinek sorsáról.
5 ulmi doboz Magyarországon - kismarosi Ulmer Schachtel
A szatmári svábok letelepedésének 300. évfordulója alkalmából emelték 2012 májusban a város központjában a Dechandt Antal által megformált vállaji ulmer schachtelt. A csíkozott oldalú csónak eredetileg 20 méter hosszú volt, mely nagyjából 5 család szállítását tette lehetővé, és segítette őket abban, hogy megérkezzenek Magyarországra.
5 ulmi doboz Magyarországon - vállaji Ulmer Schachtel