Az országhatár által kettészelt, többek között a 20. századi szőtteseiről, sajátos kendőváltozatairól is ismert Bodrogköz a Felső-Tisza-vidék középtáj részét képezi. Területe Tokajtól egészen a szlovákiai Nagykaposig nyújtózkodik. Teljes terjedelmének (945 km²) közel kétharmadát Magyarországon találjuk, olyan településekkel, mint például Bodrogkeresztúr, Cigánd, Karcsa, Karos, Pácin, Tarcal és Tolcsva. Mutatjuk, miket ne felejts le a bodrogközi bakancslistádról.
Tudtad, hogy a legendák szerint tündérek építették a karcsai templomot? Ezt a mondát tárja elénk Tompa Mihály A karcsai templom című, 1846-os elbeszélő költeménye is. Sőt, az épület harangjához külön is fűződik egy izgalmas anekdota, amely szerint az ezüst harangot a tündérlányok a vízbe ejtették, és minden századik évben újra megkondul. A 11-12. századi kerektemplomból és a 12-13. századi hajóból álló templom egyébként az 1960-as években nyerte el mai formáját, ugyanis ekkor restaurálták, új tetőszerkezettel és magas haranglábbal látták el.
KARCSAI REFORMÁTUS TEMPLOM
Az 1581-ben épült, bodrogközi mocsarak közé rejtett kastélyépület ötletgazdája Mágóchy Gáspár, korának egyik legtehetősebb főura volt. Napjainkban már a Bodrogközi Kastélymúzeumnak ad helyet a csodás építmény, ahol többek között a kistáj népművészetét és a kastély történetét ismerhetjük meg közelebbről. Érdekesség, hogy a Mágochy-kastély hazánk legnagyobb reneszánsz kastélya, és az egyetlen, amely korhű képet fest Magyarország késő reneszánsz stílusú kastélyépítészetéről.
Fotó: Facebook, Pácini Mágocsy Kastély - hivatalos oldala
Tekints be te is a bodrogköziek életének és népművészetének kulisszái mögé! Fedezd fel a Bodrogközi Múzeumporta különleges megállóin a hely múltját, és készítsd el az isteni finom, hagyományos cigándi ételeket, süteményeket (például az apróbélest, kásás káposztát, hájast és diós linzert)! Járd be a Tájházat, a 2015-ben átadott új, korhű (19. század végi) Sőregi-házat –, ahol a cigándi szőttesek mellett helytörténeti érdekességeket is megfigyelhetsz –, a múzeumpedagógiai foglalkozásoknak helyet adó Tanítóházat, valamint a Múlt-kor Házát, amelynek gyűjteménye az 1945-68 közötti időszakot öleli fel!
Formavilágával, gyűjteményével és programjaival is a 10. századnak állít emléket a 2012 szeptemberében megnyílt Honfoglalás Kori Látogatóközpont. A Karos határában fekvő intézmény eredeti tárgyaknak, fegyvereknek, panoptikumnak (bábukkal és lovakkal) és kézműves foglalkozásoknak (nemezelésnek és fafaragásnak) is helyet biztosít. Az élmények a külső parkban is folytatódnak: állatokat, jurtákat és 10. századi házrekonstrukciókat is felfedezhetünk. Ha szemfüles vagy, biztosan kiszúrod, hogy a látogatóközpont szemből egy magyar visszacsapó reflex íjat testesít meg, a kupola pedig egy nyílvessző tegezt jelképez.
Fotó: Karos Honfoglalás Kori Látogatóközpont Facebook oldala
A Bodrogköz másik kihagyhatatlan látnivalója a zöldeskék színekben tündöklő, tarcali bányató, amely a Kopasz-hegy (vagy Tokaji-hegy) lábánál terül el. Magyarországon egyedülálló, ahogy a tó körül magasodó sziklafalakon vulkanikus eredetű andezitet is megcsodálhatunk. Bár itt fürdeni természetesen tilos, a kellemes séták miatt évről évre megannyi turistát vonz az útvonal. És ha már te is felkerekedsz, érdemes egy rövid kört tenni az Áldó Krisztus-szoborig, ahol magadba szívhatod a semmihez sem hasonlítható panorámát – Tarcallal, a halastavakkal, és az egykori Tisza-mederben kialakult holtágakkal.
És ha már panoráma… A bodrogkeresztúri kilátópontot nem érdemes lefelejteni a kistájról skiccelt bakancslistáról! A 2007-ben épült Panoráma Kilátó-Pont tökéletes látványosság a lazán, autókázva kirándulók számára is, hiszen a parkoló onnan mindössze néhány méterre található. A tetejéről végigkémlelhetjük a Zemplént, a Bodrogot, a Tokaji-hegyet és Mád települését, gyönyörű templomokkal és dűlőkkel. Jó ötlet piknikkosárral érkezni, hiszen a kilátónál asztalokat, padokat, sőt szalonnasütőt is kihelyeztek.
Fotó: Indafotó, hmika
Irány Tokaj-Hegyalja szíve, Tolcsva, és annak központjában megnyílt Borászati Kultúra Háza! Ismerd meg közelebbről a hegyaljai szőlőtermesztésnél és borkészítésnél használt, korhű eszközöket, kellékeket, amelynek sora – a helyiek felajánlásainak köszönhetően – folyamatosan bővül, csinosodik. A földszinti tárlat után az emeleti kiállítótermekről se feledkezz meg, hiszen azok újra és újra helyet biztosítanak különböző helytörténeti és kortárs művészeti kiállításoknak! Igazi lüktető múzeumként él a tolcsvai Borászati Kultúra Háza, hiszen rendezvényeknek, konferenciáknak, tréningeknek és civil összejöveteleknek is rendszeres otthona. Csatlakozz te is a helyi borászati élethez, és a látogatásod után kerekedj fel néhány borkóstoló élményre!
Fotó: Borászati Kultúra Háza - Bormúzeum Facebook oldala (Tolcsva)