De nektek nem is kell keresgélnetek, mert mi összegyűjtöttük Budapest 9 legszebb arborétumát, úgyhogy nincs más dolgotok, mint felkeresni valamelyiket és élvezni a virágok és fák látványát!
A Gellért-hegy oldalában bújik meg Buda füvészkertje, mely egykor szőlőtőkéknek adott helyet. A gyümölcsös ugyan teljesen kipusztult, a helye azonban nem maradt kihasználatlan, kertészképzés indult a kietlen területen, mely ma a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem kampuszának ad otthont. A park jelenleg kétezer fásszárú dísznövényfajt rejt, melyek között olyan különlegességeket is találhatunk, mint országunk legöregebb perzsafája vagy libanoni tölgye.
Sétáljunk Budapest legszebb virágoskertjeiben! - Fotó: Budai Arborétum
A Klinikáktól pár perces sétára fekvő botanikus kert története az 1700-as évekig nyúlik vissza, amikor még több mint 12 ezer fajt tartottak számon az eldugott belvárosi vadregényes helyen. A jó hír, hogy nem muszáj megvárnunk a meleg hónapokat, hogy sétálni induljunk a zöldellő bokrok között, ugyanis az egész évben látogatható pálmaházában a hideg időben is hatalmas tavirózsákra bukkanhatunk. Áprilisban a virágzó japán cseresznyefákat csodálhatjuk, nyáron pedig akár gyerekekkel is érdemes ideszervezni egy napot, ugyanis FűFa tankertjükben virágütetés közben tanulhatnak a növények gondozásáról.
Sétáljunk Budapest legszebb virágoskertjeiben! - ELTE Füvészkert
Tökéletes hétvégi program lehet a péntektől vasárnapig nyitva tartó Budakeszi Erdészeti Arborétum, melynek betelepítése ugyan csak körülbelül 50 éve kezdődött, de már mostanra is ígéretes eredményeket értek el egyes fajok nevelésénél. Csodálatos vörös- és jegenyefenyők között sétálhatunk, de szelídgesztenyék, mocsártölgyek és hikori diók is társaink lesznek az úton. A park babakocsival is könnyedén bejárható, sőt még a „nyuszi motorok” sincsenek engedélyhez kötve, irány tehát Budakeszi, és töltsünk el néhány órát madárcsicsergésben, távol a nagyváros zajától!
Sétáljunk Budapest legszebb virágoskertjeiben! - Fotó: Budakeszi Arborétum Facebook oldala
A dél-pesti lakótelepet járva nem is gondolnánk, hogy pár száz méterre egy valódi titkos kert fogad minket, és percekre a betonrengetegtől egy teljesen más világba csöppenünk. Kezdjük a Soroksári Botanikus Kert egyik legérdekesebb és legmagasabb pontjával, a Csonthalomnak is nevezett homokdombbal, ahol olyan érdekességeket láthatunk, mint a tavasszal virágba boruló homoki árvalányhaj. Ha tovább soroljuk a „legeket”, akkor a leghangulatosabb pont sem maradhat ki a listáról: a díszkert tavában ebihalak úszkálnak, partján pedig a sárga nőszirom ontja magából napsugárra hajazó szirmait.
Sétáljunk Budapest legszebb virágoskertjeiben! - Fotó: Soroksári Botanikus Kert Facebook oldala
1541-ben Gül Baba azért érkezett a török sereggel Budapestre, hogy nyomatékosítva az oszmán fennhatóságot mecsetet építsen a mai Rózsadomb egyik legszebb részére. Halála miatt terve végül meghiúsult, de hatása nem maradt el: a város legintimebb parkját alakították ki a domboldalon, mely a rózsaligetek és a hatalmas levendulások mellett magának a hódítónak a síremlékét is rejti.
Sétáljunk Budapest legszebb virágoskertjeiben! - Gül Baba Türbe és Rózsakert
Az elmúlt több mint száz évben már hagyománnyá vált, hogy nyaranta a Margit-sziget színes sziromtengerbe borul. Idén sem lesz ez másképpen, így lassan elkezdhetjük megbeszélni első találkozóinkat az ikonikus szigetre, ahol a Rózsakert felé kanyarodva több ezer lélegzetelállító virág fogja szegélyezni utunkat. Üljünk le egy árnyas padra, együnk egy fagyit és hagyjuk, hogy megihlessen minket a rózsák pompás látványa, akárcsak számos költő nagyságunkat a múltban.
Sétáljunk Budapest legszebb virágoskertjeiben! - Rózsakert a Margit-szigeten
2010-es felújítása óta a Margit körút és Keleti Károly utca csomópontjánál fekvő Mechwart liget fővárosunk egyik gyöngyszemévé vált. Tavasztól késő őszig több mint 15 ezer egynyári és hagymás virág borítja be a 4-6-os villamos megállójában található találkozópontot, melyet az új életet kapott csobogó szökőkút, árnyékos padok, kutyafuttató és kültéri kondipark tesz még varázslatosabbá.
1934-35 körül alakították ki Budapest első zöld területét, az újlipótvárosi Szent István Parkot, mely kezdetben arról volt a legismertebb, hogy itt lehetett fővárosunkban kizárólag fűre lépni. Nem véletlen tehát, hogy hatalmas népszerűségnek örvendett a környék lakóinak körében, és ez ma is változatlan. Nemesített díjnyertes rózsák, lilaakáccal befuttatott romantikus pergolák és megannyi illatos virágágyás színesíti az itt töltött időt, melyhez a Duna közeli látványa csak hab a tortán.
A Városliget teljes körű megújulása során a korábbi Olof Palme házról – vagy ahogy ma ismerjük a Millennium Házáról – sem feledkeztek meg, az épület renovációjával egyidőben környezete is teljesen újjászületett a bejárathoz megálmodott egyedülálló rózsakert kialakításával. Az 1500 tőből álló gyűjtemény megtekintése közben a látogatók egy időutazáson vehetnek részt a rózsák történelmében, az 1700-as évektől egészen a modern kori nemesített példányokig.