A XXII. kerületben bukkanhattok rá a szebb napokat látott Törley-mauzóleumra. A szecessziós-neobizánci síremléket már messziről könnyű észrevenni. A csodás építmény emléket állít Törley József 1907-ben bekövetkezett halálának. A Ray Rezső Vilmos által megálmodott és megtervezett mauzóleumot mesteremberek munkája díszíti: az üvegmozaikokat Róth Miksa, a kőfaragásokat Damkó József hagyta az utókorra. A kétszintes emlékmű jelenleg Magyarország egyik legnagyobb síremlékének számít. Sajnos, napjainkra a mauzóleum sokat veszített régi fényéből. Meglehetősen elhanyagolt állapotban van és jelenleg nem is látogatható. Viszont a közeli Törley Látogatóközpontba feltétlen nézzetek be, ha arra jártok!
Hol találjátok? 1221 Budapest, Sarló utca 6.
Budapest mauzóleumok: a szebb napokat is látott Törley-mauzóleum - Fotó: Róth Miksa mozaikvilága Facebook oldala
A fővárosi, Fiumei úti sírkertben több nevezetes síremlék is található. Olyanok, mint Weiss Manfréd sírja, de egyúttal itt magasodik a Kossuth-mauzóleum, ami hazánk legnagyobb mauzóleuma is egyben. A neves magyar politikust, Kossuth Lajost 1909-ben helyezték örök nyugalomra ideiglenes díszsírhelyéből feleségével, húgával, valamint lányával együtt. A kriptát Gerster Kálmán építész és Strobl Alajos szobrászművész pályázata alapján készítették el. Az eklektikus stílusú műremek külső része állandóan látogatható. Belsejét pedig alkalmanként lehet megtekinteni. A mauzóleumot gyönyörű plasztikák őrzik, amelyek éke a szabadságharcot szimbolizáló kétalakos bronzkompozíció.
Hol találjátok? 1086 Budapest, Fiumei út 16-18.
Budapesti emlékhely: Kossuth Lajos mauzóleuma
A Fiumei Úti Sírkertben nyugszik „A Haza Bölcse” is, Deák Ferenc. A magyar politikus 1876. január 28-án hajtotta örök álomra a fejét, és már akkor mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy díszes síremléket érdemel. Ezt végül Gerster Kálmán építész készítette el, míg a belső rész díszítésének kivitelezéséért Székely Bertalan felelt – varázslatos festményeivel. A mauzóleum kupolája 27 méter magasan nyújtózik az ég felé. Az eklektikus építészeti stílusban létrehozott épületet alkalmanként lehet csak megtekinteni. Ha szeretnétek így tenni, akkor figyeljétek a Nemzeti Örökség Intézete által szervezett tematikus vezetéseket!
Hol találjátok? 1086 Budapest, Fiumei út 16-18.
Mauzóleumok Budapest: Deák Ferenc nyughelye
A török hódoltság koráról számos emlék árulkodik Magyarországon. Az egyik az a Rózsadombon meghúzódó kváderkőből alkotott, nyolcszög alapú, kupolával fedett épület, amelyet még a 16. században emeltek. Ez a különleges hely annak a Gül Babának állít örök emléket, aki Nagy Szulejmán szultán udvarához kötődött. Az oszmán dervist a Rózsák atyjaként is szokás emlegetni, aki 1541-ben, Buda bekebelezésekor érkezett a városba. Halálához több legendás történet is tapad. Az egyik szerint egy vallásos szertartás közben vesztette életét, míg mások úgy tartják, hogy a Buda elfoglalásáért vívott csata során esett el. Akárhogy is legyen, díszes síremlékkel ajándékozta meg őt a harmadik budai pasa, Mehmed Jahjapasazáde, amit azóta nem csak a turisták, de az oszmán zarándokok is előszeretettel keresnek fel. A múltról regélő sírhely Budapest egyik legrégibb építészeti emlékének minősül. Járjátok be a csodálatos kertet és az izgalmas kulturális központot is, ha mentek!
Hol találjátok? 1023 Budapest, Mecset utca 14.
Budapesti emlékhelyek: Gül Baba Türbe és Rózsakert csodás helyszín egy délutáni sétához
A vértanúhalált halt magyar miniszterelnök, Batthyány Lajos mauzóleuma is a Fiumei Úti Sírkertben áll, a történelem többi nagy alakja között. Az 1849. október 6-án kivégzett Batthyány Lajost a Pesti ferences templom kriptájában helyezték el ideiglenesen, majd később, 1870-ben innen került át a Fiumei Úti Sírkertbe. Végső nyughelyét, a neoreneszánsz Batthyány-mauzóleumot Schickedanz Albert tervezte meg. A díszes síremlékre a pénzt eredetileg adakozás nyomán gyűjtötték össze, de amikor az anyagi forrás elapadt, a műemléket nem tudták befejezni. Erre egészen 2000-ig várni kellett, amikor végre restaurálták és kiegészítették a mauzóleumot, ami addigra több ízben áldozatul esett a sírrablók könyörtelenségének. Nem csupán a felső részt érdemes megnézni a temető nyitva tartás idejében, hanem a Nemzeti Örökség Intézete által szervezett kulturális sétákat is a sírboltba.
Hol találjátok? 1086 Budapest, Fiumei út 16-18.
Látnivalók Budapest: Batthyány Lajos végső nyughelye