A tatai tó partján áll a Tatai Esterházy kastély, ami az elmúlt év során nyerte vissza eredeti szépségét. A kastély mindig is kedvelt főúri lakhely volt, az 1800-as években itt szállt meg I. Ferenc osztrák császár és magyar király és felesége, Mária Ludovika királyné. De drámai pillanatokban is bővelkedett a kastély: 1921-ben az Esterházy-kastélyban tartóztatták le IV. Károly királyt, Zita királynét és a kíséretükben lévő Andrássy Gyula grófot. Ma az épületben korhűen berendezett szobákban sétálhatunk, és a Béke szigete című kiállítás keretén belül megtekinthetjük a birtokos család történetét.
Szállás tippünk: Ha olyan szálláson szeretnél aludni, ahol korábban Teleky Blanka, Jókai Mór, Görgey Artúr vagy éppen Habsburg Ottó is megfordult, akkor irány a tatai Kristály Imperial Hotel! A korábban Esterházy Szállodaként működő épület a Bécs és Budapest közötti útvonal egyik fontos pihenőhelye volt. Ma már a hotel az örökségének megőrzése mellett 240 négyzetméter területű wellness szalonnal gondoskodik a vendégek kényeztetéséről. Tovább a szálloda ajánlataihoz>>
Arra az esetre, ha megéheznél Tatán>>
A schönbrunni béke aláírásának helyszíne még ma is lenyűgöző
Az 1700-as évek elején rakták le az edelényi kastély alapjait, majd az építtető gróf halála után felesége, Marie-Madeleine de Saint-Croix 1730-ban fejezte be a kastélyt. Az 1820-as évekig fénykorát élte az épület, ekkor készültek el a szobák rokokó festményei is, melyeket Lieb Ferenc készített. Sajnos, örökös nélkül a kastély visszaszállt a királyi kamarára, és a német Szász–Coburg–Gotha hercegi családból származó Ferdinánd herceg tulajdonába kerül, egészen 1928-ig. Innentől a kastély számos előnytelen átalakításon esett át, állaga teljesen leromlott, értékei jelentős része kárbement. Csak az 1990-es években kezdtek neki a restaurálásának, míg 2012-re az edelényi kastélysziget rekonstrukciójával együtt a látogatók előtt megnyitotta kapuit hazánk egyik legszebb barokk kastélya a kisvárosban.
Szálláslehetőségek a közelben>>
A korábbi nevén L'Huillier–Coburg-kastély naplementekor mutatja meg igazi szépségét
Az Almásy-Kastély egy interaktív kiállítás keretében egy vérbeli időutazást tartogat a Gyulára látogatók számára, mely során megismerhetik, hogy az arisztokrácián kívül kik és hogyan éltek, tevékenykedtek a kastély falai között. Mindezeken túl a kastélyban szabaduló szobák is működnek, olyan témákkal, mint „Boszorkányok márpedig léteznek” vagy „Turbánosok csapdájában”. Azoknak, akik inkább a romantikát helyeznék előtérbe, a szombatonként megrendezésre kerülő „Kastély gyertyafényben” programot ajánljuk, ami egy falatozással záródó gyertyafényes kastélybejárást takar.
Ismerd meg Gyula gasztronómiáját>>
Válogass a legjobb gyulai szálláshelyek közül>>
Az Almásy-kastély 2018-ban jelölt volt az Év Európa Múzeuma díjra
Csupán néhány napja, hogy megnyitotta kapuit a nádasdladányi Nádasdy-kastély, melynek neogótikus, Tudor-stílusú kialakítása méltán teszi népszerűvé. A Nádasdy család ősi képzőművészeti remekművei mellett a vadásztársadalom népszerű sportjának emelnek emléket a kastély kiállítási tárgyai. A család egykori lakhelyét bejárva a főúri világ hangulata köszön vissza. Hogy egy kicsit közelebb hozzák ezt a világot, a festményeken szereplő ruhák másolatait felpróbálhatjuk, és számos műszaki szerkezetet, mint a telegráfot, beszélőcsőt mi magunk is kipróbálhatunk. Érdemes időt szánni a kastélykert bejárására is.
Szállásajánlataink a környéken>>
A Tudor-stílusú Nádasdy-kastély romantikus időutazásra invitálja a látogatókat