Egészen különleges időutazásban lehet részünk, ha ellátogatunk a budapesti Aeroparkba. Az első élményekkel már a buszra szállás során találkozhatunk, mert egykori Malév Ikarusokkal érkezhetünk a repülőgépekhez. Az út során szinte mindent megtudhatunk a légiirányítás világáról, és a repülőtér olyan, az utasok elől elzárt területeire is ellátogathatunk, amelyek a légiközlekedés biztonsága szempontjából kritikusnak számítanak. Mintegy 40 kilométert tesz meg az utasokkal a busz, érinti a repülőtéri tűzoltóbázist is, sőt, a leszállópálya fénysorai között időzve a fejünk felett 40 méterre elhúzó repülőgépek látványában is gyönyörködhetünk. Ha extra kalandra vágyunk, az éjszakai látogatás tökéletes alkalom, hiszen megtudhatjuk, mi a szerepe a repülőtér 5500 fényforrásának és lámpatestének, és arra is fény derül, miért pont búzavirágkék fénnyel világítják ki a guruló utakat, és mi történik akkor, ha extrém körülmények között kell a pilótáknak navigálniuk le-, és felszállás során.
Élménytúrák Budapesten - Fotó: Aeropark Budapest
Egy kis időre mi magunk is a szuperprodukciók részesei lehetünk, és ehhez nem is kell Hollywoodba utaznunk, elég, ha ellátogatunk a Korda Filmparkba, amelynek látógatóközpontjában megtudhatjuk, hogyan készülnek a nemzetközi filmes produkciók. A vezetett, 2-2,5 órás program alatt részesei lehetünk egy filmforgatásnak, kedvünkre bóklászhatunk az életnagyságú díszletvárosban, részletes betekintést kaphatunk arról, hogyan és mit dolgoznak azok, akiknek a nevét a stáblistában olvashatjuk.
Élménytúrák Budapesten - Fotó: Korda Filmpark
Szerencsére már csak a múlt fájó momentumai a bunkerek, ám történetük ma is épp oly felkavaró, mint kialakításuk idején. A Csepelművek alatt húzódó II. világháborús építésű óvóhelyek többféle szempontnak is eleget tettek: légoltalmi kórházként, vezetési pontként és tömegóvóhelyként funkcionáltak. A bunkertúra a gyár történetének megismeréstén és az óvóhelyek bejárását teszi lehetővé, kiegészítve számos eredeti, II. világháborús dokumentummal és a légitámadások túlélőivel készített videóinterjúkkal. A történelmi tények mellett a légoltalmi, illetve polgári védelmi eszközök kipróbálásának lehetősége színesíti a programot.
Élménytúrák Budapesten - Csepel Művek
Az egykori gázgyár kora egyik kiemelkedő létesítménye volt, az I. világháború előtt létesített komplexum nemcsak a gyár funkcióinak, de az ott dolgozó emberek életterének kialakítását is jelentette egyben. Iskola, boltok, lakóházak, közösségi terek tették élhetővé az Aquincum és a Duna között húzódó területet. Ma már csupán az üresen álló épületek mesélnek az egykor fénykorát élő Óbudai Gázgyárról, melyet vezetett séta keretében mi magunk is bejárhatunk. Számos épület új funkciót kapott, a séta során a gázgyár lezárt területére is lehetőség nyílik bemenni, megtekinthetjük az óraház hatalmas tereit, sőt, a föld alá és egy magas toronyba is felmászhatunk.
Élménytúrák Budapesten - Óbudai Gázgyár
A mozikban számos film játszódik a metróhálózatokban, és ha Budapesten a föld alatt utazunk, felmerülhet a kérdés bennünk, hogyan is építhették ki ezeket a hatalmas, még a Duna alatt is keresztül haladó úthálózatokat. A vezetett séta lehetőséget ad arra, hogy egy több mint 100 esztendős metrókocsit kipróbáljunk, hogy legendákat és történeteket hallgassunk meg, melyek a hidegháborús időket idézik fel, de fellebben a fátyol arról is, milyen képzőművészeti alkotásokat utaztattak a föld alatti. A túra érinti mind a négy budapesti metróvonalat.
Élménytúrák Budapesten - A nagy metróséta/ Fotó: hosszulepes.org
Mit rejthet egy 180 ezer nm-es, több mint 30 km összhosszúságú pincerendszer? A kőbányai sörgyárak hasznosítása alatt álló, és a II. világháború ideje alatt repülőgép összeszerelő csarnokként is használt mészkőbánya számtalan izgalmas történettel várja a túrázókat. Az egykor bányaként, majd boros-, és később söröspinceként, illetve a sörgyártás különféle gyártási folyamatait kiszolgáló területként hatalmas jelentőséggel bírt, melyről a szakértő vezetőkön kívül egy egykori repülőgép szerelő exkluzív videóinterjúban mesél.
Fotó: BudapestScenes bunkertúra Facebook oldala
Akár a történelem, akár a filmek világa hoz minket lázba, az Inotai hőerőmű látogatása során minden kérdésünkre választ kaphatunk. Megtudhatjuk, milyen volt az élet az egykor nyüzsgő iparvárosban, hol volt az elvtársak kedvenc termálfürdője, megtekinthetjük a kazánház és a turbinaház földszinti tereit, felkeressük a vezénylőtermet és a hűtőtornyot. Ha jártasak vagyunk a filmművészetben, utunk során felismerhetjük azokat a tereket, ahol a Szárnyas fejvadász 2049 film vagy a Vörös veréb egyes jelenetei készültek.
Élménytúrák Magyarországon - az inotai hőerőmű