Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

Az első kínai császár halhatatlan őreivel, az agyagkatonákkal találkozhatsz Szegeden

A szegedi Móra Ferenc Múzeumban május vége óta láthatjátok az agyagkatonák tárlatát, ahol az első kínai császár síremlékét őrző híres szobrok darabjai láthatók. Az ókori Kína kiállítás második egységeként pedig június 24-én nyitják meg a Sanghajiból érkező eredeti ókori tárgyakat bemutató blokkot.

 

Ókori Kína-kiállítás a szegedi Móra Ferenc Múzeumban

A kínai fővárostól mintegy 1000 kilométerre, 1974 márciusában lelt rá egy helyi földműves a Kínát egyesítő első császár, Csin Si Huang-ti „elveszett” sírját őrző terrakotta hadsereg első hírnökére. Mára kiderült, hogy mintegy 2200 éve összesen négy árkot ástak az agyaghadsereg számára, melyekben a becslések alapján nagyjából 8000 szobor fekhet – a régészeti feltárások napjainkban is folynak.

A katonák többsége az életnagyságúnál valamivel nagyobb, a ruházat, illetve a védőfegyverzet elemeit agyagból alakították ki, a támadófegyvereket pedig eredeti formájukban gyártották le a szobrokhoz. Szinte hihetetlen, de nincs két egyforma arc a sokezernyi katona között: mindegyik szobor egyedi vonásokkal és arckifejezéssel bír.

Linczer-Katkó Izabella (Móra Ferenc Múzeum)Linczer-Katkó Izabella (Móra Ferenc Múzeum)

 

 

Az ókori Kína-kiállítás a 2200 évvel ezelőtti, különleges világba kalauzolja el a látogatókat

A tárlat két egységből áll: az agyagkatonákat felvonultató kiállítás 2023. május 26-án nyitotta meg kapuit. A tárlaton körülbelül félszáz anyag- és mérethű agyagkatonát láthatnak az érdeklődők testközelből. Megismerhetik az agyaghadsereg készítésének okait, körülményeit, a lelőhely megtalálásának folyamatát. A katonákon kívül bemutatják az első kínai császár, Csin Si Huang-ti életének izgalmas történetét. A gyermekeket pedig egy interaktív játéktér várja, ahol Kínával kapcsolatos játékokat játszhatnak, megismerkedhetnek a kínai írásjelekkel, valamint egy régészeti homokozóban megtalálhatják egy széttört agyagkatona maradványait.

Az ókori Kína-kiállítás második egységében Sanghajiból érkező eredeti ókori tárgyakat mutatnak be – köztük egy olyan császári halotti páncélt is, mely igazi kuriózumnak számít. Ezt a kiállítási blokkot a Múzeumok Éjszakáján, 2023. június 24-én nyitják meg.

Linczer-Katkó Izabella (Móra Ferenc Múzeum)Linczer-Katkó Izabella (Móra Ferenc Múzeum)

 

Nyitókép: Linczer-Katkó Izabella (Móra Ferenc Múzeum)

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
Keleti szürke óriáskenguru érkezett az elsősorban Ausztrália élővilágát bemutató mini állatkertbe. Az új erszényessel már 3 kenguru fajt lehet megtekinteni a Kenguru-Parkban: a kis termetű bennett-kengurukat (ahol az elmúlt időszakban 10 kenguru mamának is született utóda), a hatalmas méretekkel bíró vörös óriáskengurukat, és most már szürke bundás rokonát is.
A vadregényes Zemplén tömör erdei és robosztus hegyei sok gyönyörű erődítmény otthonául szolgálnak. Az egyik legszebb ezek közül a hófehér Füzér vára. Ismerjétek meg a mesebeli kastély történetét, melyet Magyarország 7. természeti csodája ölel körbe!
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
Bűbájos nyugat-magyarországi városunk, Kőszeg
Mint egy kis ékszerdoboz, mely itt maradt az elmúlt századokból, hogy hűen visszaadja az egykori polgári élet szépségét. Kőszeg amennyire kicsi, annyira sok látnivalót tartogat: nem érdemes sietni, kanyargós utcái és különleges épületei történeteket mesélnek.
A 10 legkülönlegesebb tematikus szálloda Magyarországon, ha egyedi élményre vágytok
2022.03.07 | 8 perc | Szállások | Hová utazzak?
Egy minden igényt kielégítő hotelben találunk kényelmes szobákat, finom ételekkel és italokkal csábító éttermet, esetleg medencékkel és szaunákkal felszerelt wellnessrészleget. Ha pedig ennél is többre vágyunk, akkor irány az ország egyik különleges tematikus szállodája. Középkor, tudomány, romantika, keleti hangulat, vagy egy csipet Afrika - bármelyik témát is érzitek magatokhoz a legközelebb, ebben a cikkben biztos megtaláljátok a hozzá tartozó szállást.
Mit érdemes megnézni Visegrádon? A legjobb helyek egy listán!
Visegrád neve egyet jelent a történelemmel, a lenyűgöző panorámával és a felejthetetlen kirándulásokkal. A Dunakanyar fölé magasodó Fellegvár, a középkori királyi palota és a misztikus Salamon-torony a régmúlt dicsőségét idézi, míg a kilátók, völgyek és ösvények a természet szerelmeseit csábítják. Akár egy könnyed sétára, akár egy komolyabb túrára indulnál, itt minden adott a tökéletes naphoz – fedezd fel Visegrád kihagyhatatlan látnivalóit!
Rejtett kincsek nyomában – 5 kihagyhatatlan hely Magyarországon
Hazánk bővelkedik az olyan különleges látnivalókban, amelyek történelmi, természeti vagy kulturális értékükkel maradandó élményt nyújtanak. Legyen szó egy középkori vár felfedezéséről, egy eldugott borospince meglátogatásáról vagy egy lombkorona-sétányon tett kalandról, ezek a helyek tökéletes célpontot jelentenek egy-egy kirándulás alkalmával. Cikkünkben öt olyan bakancslistás úti célt mutatunk be, melyek Magyarország kevesek által ismert kuriózumai közé tartoznak, kár lenne ezeket kihagyni!
Pécsi kávé a Misina csúcsán vagy panorámaséta Esztergomban? – 10 mesés tavaszi úti cél
Milyen érzés egy hatalmas Tv-toronyban kávézgatni és a tájat bámulni, vagy tavaszi vízitúrára indulni a Hévízi-patakon? Felemelő! Vedd célba 10 mesés úti célunkat, és fedezd fel hazánk gyönyörű településeit!