Cím: 1016 Orom u. 4.
A Gellért-hegyen kimagasló vörösbarna klinkertéglás épület szinte mindenkinek szemet szúr, azonban kevesen tudják, hogy az 1910-es években épült historikus jegyeket magán viselő négyemeletes épületet Schoch Frigyes ingatlanmágnás építette. A tervező K. Császár Ferenc volt, az eredeti épületet Genovában kell keresnünk, melynek mintájára született volna meg az ikerépületként tervezett épület páros, aminek teljes megvalósulását az 1923-ban történt csőd akadályozott meg. Az erődszerű építmény négy emelettel és a korát megelőző mélygarázzsal rendelkezett. A toronyszoba a tulajdonos gondolkodó szobája volt, kivételes panorámával a fővárosra. 1926-ban Hegedűs Lóránt pénzügyminiszter vásárolta meg a villát, melyet halála után örökösei laktak.
Az államosítást követően az épületben a főváros lebombázott házainak lakói kaptak helyet, majd a rendszerváltás után 6 lakásra osztották fel a villát.
Híres épületek és villák Budapesten / Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu
Cím: 1071 Városligeti fasor 47-49
A Városligeti fasor talán legszebb épülete a Kőrössy-villa, mely az elmúlt évben vált látogathatóvá a ResoArt művészeti alapnak köszönhetően. A szecessziós paloták egyik legjobb állapotban lévő épülete ez, amit Kőrössy Albert Kálmán a francia art nouveau és a német Jugendstil stílusjegyeit alkalmazva tervezett meg. A homlokzatot dús ornamentikákkal díszített indák vonnak be, belépve az épültbe Róth Miksa egyik csodálatos, gránátalmákkal, íriszekkel díszített üvegablak terve tárul a szemünk elé. Érdemes alaposabban is megtekinteni az emeletre vezető korlátot, az indás-virágos lépcsőkorlát Hochmann József munkáját dicséri. Az épületben található Budapest legnagyobb Zsolnay magángyűjteménye, az 1000 darabot számláló kiállítás a Zsolnay kerámiák legszebb, a gyár első ötven évének kiemelkedő darabjait mutatja be.
Az épületben koncertek, kiállítások, és egyéb rendezvények kapnak helyet.
Álomszép villák Budapesten / ResoArt Villa / Fotó: Glázer Attila
Cím: 1068 Városligeti fasor 12.
Az Andrássy úton álló villaépület 1901-ben került Ráth György tulajdonába, amit Györgyi Gézával alakíttatott át, Jungfer Gyula készítette a vaskorlátot, míg a lépcsőház és a hall bútorzatát Horti Pál elképzelései szerint valósították meg. Az épületet feleségével együtt műtárgyakkal rendezték be, melyek Ráth halálát követően az özvegy kérésére az Iparművészeti Múzeum tulajdonába kerültek. Az ajándékozás kitétele az volt, hogy osztatlan, nyilvános gyűjteményként szerepeljen a múzeum részeként, ennek eredményeként született meg a Ráth György Múzeum.
2018-ban a villát felújították, itt látható A mi szecessziónk című állandó kiállítás, mely az Iparművészeti Múzeum szecessziós emléktárgyainak ad helyet.
Budapest legszebb villái / Ráth György-villa
Cím: 1122 Városmajor u. 44.
A 12. kerület is büszkélkedhet egy elegáns villával, melyet a Városmajor utcában találunk. Barabás Miklós festő nyári rezidenciának szánta az eredetileg szőlőskertként funkcionáló telket, ahová saját tervei alapján neoklasszicista villát építettet. A művész halálát követően az épület számos változáson esett át, 1996-ra életveszélyes állapotba került, melyet követően a 2000-es években felújítási munkák vették kezdetüket. Basa Péter építész az eredetiek alapján újította fel a villát, ma kedvelt rendezvénytérként, esküvői helyszínként működik.
Találunk itt kávézót, árnyas, zugokkal teli kertjében nyitvatartási időben bármikor sétálhatunk, pihenhetünk.
Varázslatos villák Budapest / Fotó: Barabás Villa Facebook oldala
Cím: 1165 Májusfa u. 5.
A 19. század végén a Mátyásföldi terület egyfajta nyaralóteleppé alakult át, köszönhetően a cinkotai vonal kiépítésének. A szalámigyár tulajdonos, az olasz Giuseppe Dozzi 1905-ben Paulheim József tervei alapján készítette el villáját, mely kényelmes közelségben volt a rákospalotai Dozzi-üzemhez. A városrész leghíresebb villája vaníliaszínével, virágokkal és pávákkal borított díszítésével, napraforgókkal és indákkal a florális szecesszió egyik legszebb példája.
Az épület jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható.
Legszebb villák Budapesten / Dozzi-villa Budapest / Fotó: housesofbudapest, tumblr
Cím: 1063 Munkácsy Mihály u. 19b
Mind közül talán a legmeglepőbb a ma Adózástörténeti Múzeumként működő Schiffer-villa története, amit a Munkácsy Mihály utcában találunk. Schiffer Miksa dúsgazdag vasútmérnök, vállalkozó volt, aki felesége és négy lánya számára álmodta meg otthonát, aminek tervezését Vágó Józsefre bízta. Olyan villát kért, amiben minden részlet harmonizál egymással, így az art deco jegyeit is magán viselő épület majd minden berendezését Vágó tervezte. A földszinten kapott helyet a hall, a szalon, az ebédlő és a dolgozórész, míg a hálók az emeletre kerültek. Az épületben légfűtés és étellift szolgálta a kényelmet. Ma az épület puritán külsővel rendelkezik, ám belépve a kapun az egykori szépség fogadja a látogatót: a hallban Kernstok Károly színes üvegablakának rekonstrukciója tölti ki a helyiség egyik oldalát. A falakat zöld, ornamentikával és madarakkal díszített Zsolnay csempék takarják, a tér központjában egy Ádámot és Évát ábrázoló szökőkút áll, míg egy másik falon Kernstoktól származó hatalmas freskó tölti be a teret. Gyöngyházintarziás ajtók, finoman munkát réz kilincsek, márvány berakásos padlóburkolat teszi még szebbé az épület minden részét.
A villa hétköznapokon előzetes bejelentkezés alapján látogatható, és az adózástörténeti kiállításnak ad otthont.
Mesés villák Budapesten / Schiffer-villa - Adózástörténeti Múzeum
Nyitókép: ResoArt Villa / Fotó: Glázer Attila