Sokaknak ismerős lehet a „disznóölő Szent András” nap, hiszen a disznóvágás kezdő időpontja hagyományosan november 30-a, azaz András nap. Már szeptember legelején elkezdték hizlalni a sertést, amit a téli időszakban vágtak le. Az esemény mindig hajnalban kezdődött, és általában az egész család részt vett benne, sőt, a teljes rokonságot és barátokat is szokás volt meghívni. Nem véletlenül tartották vidéken az esküvőket sem ilyenkor, hiszen így mindig volt hús a lakodalomba.
Nem volt mindig ilyen egyszerű a disznóvágás, az 1950-es években a „fekete vágás”, azaz az engedélynélküli vágás volt jellemző, amikor az ínséges idők miatt nehéz volt engedélyt szerezni, ezért inkább titokban a pincékben történt a disznótor.
Az sem volt mindegy, hogy melyik nap történik a disznóvágás. A néphiedelem szerint az újholdkor levágott állat férges, míg a kedd, a péntek és a vasárnap sem túl szerencsés, mert akkor megromlik a hús. Tor közben gyakran megemelték a poharukat, hogy szerencséjük legyen a jövő évi disznóval. A munkák között voltak hagyományosan férfi és női feladatok, utóbbiak közé tartozott a bél tisztítása, a főzött töltelék előkészítése, valamint a friss ételek elkészítése. A hajadon lányok készítették a hájas pogácsát is, aminek másodlagos szerepe is volt: ha jól megemelkedett az étel az azt jelentette, hogy hamarosan férjhez mennek.
A disznótoros ideje alatt a környékbeli fiatalok tréfás, néha pajzán verseket szavaltak a ház ablaka alatt. Ez sokszor nem nyerte el a lakók tetszését, ezért azzal dobálták meg őket, ami épp a kezük ügyébe került, a fiatalok pedig nevetve menekültek. Néha a kántálók medvének vagy kéményseprőnek öltöztek be, és tepsikkel, fedőkkel, botokkal csaptak hangzavart, hogy a házigazdának szerencséje és pénze legyen. Cserébe meg is vendégelték őket, és az asztalhoz ülhettek.
Olyan is előfordult, hogy egy fiú menyasszonynak, egy lány vőlegénynek öltözött, és úgy mentek látogatóba. Bent táncolással érdemelték ki az ételt, amit megosztottak a kint várakozó társaikkal is. Ilyenkor általában teljes némaságban történt minden, és a résztvevőket sem lehetett felismerni a maszk alatt. A nyárstűzdelés hagyománya is a disznótoroshoz kötődik. A fiúk többágú nyársat tettek az ablakba vagy a kilincsre, aminek egyik ágára vicces szöveget szúrtak. A háziak cserébe a nyárs üresen maradt ágaira hurkát, szalonnát vagy pogácsát tettek.
Bár az elmúlt évtizedekben alaposan átalakultak a disznóvágással kapcsolatos szokások, azért még most is elmondható, hogy vidéken a mai napig ez az egyik legfontosabb esemény, aminek akár ti is részesei lehettek. Napjainkban nem csak családi program, vagy barát esemény, hanem gyakran csapatépítő tréning része is, hiszen együttműködést igényel. Egy biztos, egy ilyen összejövetelen a hangos és nagy nevetések, és a fergeteges hangulat garantált
Ha meghoztuk a kedveteket, akkor pedig jó hírünk van: több hazai szálláshely is bevette a programjai közé a disznótort! És bár ahogy a mondás tartja, nem kötelező a disznótor, csak a disznónak, mi jó szívvel ajánljuk a részvételt!
Látogassatok el a farsangi időszakban a Villányi Borvidékre és vegyetek részt egy autentikus, élőzenés falusi disznóvágáson, egy igazi parasztház portáján Villánykövesden! Kóstoljátok meg a tradicionális villányi disznótoros reggelit, majd élvezzétek a vidék ízeit a disznótoros vacsorán! Hogy a hideg se riasszon el senkit, a disznótoros program mellé korlátlan pálinka- és forraltbor fogyasztás is jár. Ha pedig Villány, akkor a jó borok sem maradhatnak el. A program részét képezi egy pincejáró túra is, a háromsoros villánykövesdi pincesoron. A szállást és a rendezvényt a Hotel Cabernet, a Mokos Pincészet borhotele biztosítja.
Ha szeretnétek a Borvidéket aktívan felfedezni és rengeteg élménnyel, új barátságokkal gazdagodva hazatérni, ez a hangulatos családi hotel a legjobb választás! Ráaádásul most ajándék 1-et fizet 2-őt kap fürdőkupon jár a disznótoros dőzsöléshez a Thermal Spa Siklós élményfürdőbe. További részletek a programokról>>
Hotel Cabernet Villánykövesd
Hotel Cabernet Villánykövesd
Ha igazi falusi élményre vágytok, Sokorópátkán a helyetek! A barátságos Sokoró Fogadó ugyanis január 28. és 30., illetve február 18. és 20. között is disznótoros hétvégével várja vendégeit. Fogyókúrázóknak nem ajánljuk, mivel ezeken a szombatokon "kötelező" kezdés a kitűnő házi pálinka és az isteni házi pogácsa, 10 óra után pedig sült májat, böllér májat, házi füstölteket, és egyéb finomságokat is kóstolhattok. Ebéd után részt vehettek a hurka, kolbász, májas betöltésénél. Vacsorára csigatésztás orjalevessel, kemencében sült köményes oldalassal; hurkával és kolbásszal, hagymás törtburgonyával, párolt káposztával készülnek, sőt, még élőzene is lesz!
A finom falatok után persze jól fog esni a pihenés, amit a wellnessrészleg garantál szaunával, pezsgőfürdővel és beltéri medencével. Hazatérésetek előtt pedig kóstoló-csomagot is kaptok, hogy hazavihessétek Sokorópátka ízeit! További részletek a programokról>>
Sokoró Fogadó Sokorópátka
Egész napos disznótoros program lesz Tolna megyében is, Bikácson a 15 hektáros Zichy Birtokon! Vidéki hangulat, vidéki ízek, négycsillagos kényelemben, amely felnőttek és gyerekek számára egyaránt élvezetes időtöltés. A program csak a téli időszakban kerül megrendezésre folyamatosan: január 19. és 2022. február 24 között.
A program reggel 8 órakor kezdődik (csoportok esetén alkalmazkodnak a megrendelő kéréséhez), mivel mással, mint egy kupica pálinkával, ami egyrészt erőt ad az egész napos nehéz fizikai munkához, másrészt pedig bátorságot a disznóval való szembenézéshez! Természetesen a vendégek számára az aktív részvétel opcionális – aki szeretne, részt vehet a munkálatokban, de csendes megfigyelőként, forralt bort kortyolgatva is izgalmasan telik majd az idő. A menü egész nap a disznóvágás folyamatához igazodik: kóstolhattok sváb böllérlevest, toros pecsenyét, sült oldalast sváb káposztával és hagymás tört burgonyával, illetve túrós rétest is. További részletek a programokról>>
Zichy Park Hotel**** Bikács
Zichy Park Hotel**** Bikács