Budapestről vonattal körülbelül 2,5 óra, kocsival 2 óra alatt is oda lehet érni, és már a városért is megéri megtekinteni. Mi másodjára egy picit hosszabb utat választottunk, és túráztunk egyet a Balaton felvidéken, a déli parton sütkéreztünk a napban, majd megtapasztaltuk a 67-es út zenei csodáját. Tudtátok, hogy a 67-es úton a híres Republic szám alapján, a jobb sáv szélén úgy alakítottak ki felfestéseket, hogyha pont 80 km/órával haladsz, akkor a jól ismert szám dallama csendül fel. Nagyon mókás, nagyon ötletes, és kifejezetten feldobja az ember útján a nagy monotonitásban. Több ilyet kérünk szépen itthonra!
Rengeteg a látnivaló, nyugodtan el lehet itt tölteni egy hosszúhétvégét, családdal, barátokkal. Ebből csak egy ilyen dolgot emelek ki, mert most a gasztronómia a téma, nem a turisztika. A Gázi Kászim pasa dzsámija egy csoda! Más néven Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom. Eredetileg egy keresztény templom volt, amit 1560-ban építtetett át a pasa. Azóta természetesen újra keresztény templommá avanzsált. Egy építészeti műremek, kultúrák „kaotikus” találkozása tökéletes rendezettségben, és harmóniában. Mintája annak, hogy a különböző vallások is jól megférnek egy házban, egymás mellett.
Gázi Kászim pasa dzsámija
A tulajdonosok Tomin Lili, Kurucz Attila, és Benkő Zoltán, akik a Budapesti gasztronómiából érkeztek Pécsre. Lili szülei itt élnek, és mivel nagy a család, elkél az öreg a háznál. Lili autodidakta módon vált profi „pék lánnyá”, viszi a hátán a családot és a vállalkozást is, férjével Zolival egyetemben, aki minden másért felel. Attila pedig a konyha vezetője, akinek az elmúlt években nagyon kifort a stílusa. Jómagam még a „Laci! Konyha!” és „innio” borbár vonalról ismerem őket, így az elmúlt 15 évben volt szerencsém végig követni a munkásságukat. Csodálatosan szép fejlődést mutatnak szakmailag, minden téren.
Picit rejtőzködő hely, semmi külcsín, semmi kihívó nem mutat rá, hogy itt egy világszínvonalú pékség, kávézó, ebédlő, és étterem húzódik meg. A belső dizájn letisztult, skandináv stílusú, fa és fém uralja a tágas teret. Ahogy ebédidőben belép az ember, egyből megcsapja a pékáruk friss illata, és köszönti a személyzet mosolya. Természetes kedvesség árad belőlük. A helyen fiatal egyetemisták, környékbeli dolgozók és nyugodt üzletemberek fogyasztják (ki-ki éppen) a villás reggelit, vagy korai ebédet.
Morzsa Pékség & Bisztró - letisztult belső dizájn, skandináv stílus
Iszom egy Cappuccinot, amit Coffee Collective kávéból készítenek, a világ egyik legjobb kávéjából (természetesen, mi másból?!). Itt mindenben, de tényleg mindenben a legmagasabb szintre, a legjobb minőségre törekszenek.
Könnyű ebédre rendelek egy gombás pirítóst. Nagyjából 5 perc alatt meg is érkezik, még a kávénak ideje sem volt kihűlni, a crema is még feszesen tartja magát.
Egy szelet ujjnyi vastag faszénen pirított „Lili féle” kenyér. Rajta friss sajtkrémes gombák (5 féle talán, de nem tudtam megjegyezni, mik is pontosan). A tetején egy hintés petruska, körülötte pár falat friss bébi saláta. Az első falatnál alig hiszem el, azonnal a mennyországban érzem magam. A levegős, mégis enyhén füstös ropogós pirítós íze keveredik a krémesen lágy szaftos gomba variációkkal, amihez a petrezselyem olyan friss löketet ad, hogy egyből kilő az űrbe. Textúra, és íz játék a legegyszerűbb, mégis a legmagasabb szinten.
Életem legjobb pirítósa (volt). Vicc nélkül.
A hetente változó, szezonális étlapon igazi ínyencségeket fogtok találni!
Itt meg is állok, és inkább estére tartogatom a nagyobb élvezeteket, vacsora időre. Délután séta, és kulturálódás a városban. Minden perce élmény. Pici szieszta, és jöhet a következő menet. Pécs belvárosa már kora estétől lüktet. Kellemesen pulzál.
Pár asztalnál ülnek kis számban. Ázsiai diákok, romantikázó házaspár, egy baráti társaság. Látszik, hogy mindenki törzsvendég. Szeretnek itt lenni, visszajárni, és élvezni a gasztronómiai szentélyt.
Kezdésnek rendelek egy Delamotte Blanc de Blancs champagnet. Nagyon szeretem a ház könnyed, légies, elegáns stílusát. Gyümölcsös, enyhe ásványokkal, csodálatosan krémes mousseal. Egy pezsgő csoda.
Hozzá egy szép Gillardeau osztriga. Remek kezdés. Házi készítésű vinagrette adja meg a savas érzetet.
Előételnek jön a pisztráng tatár, szárított gombával, bébi zöldekkel, és egy nagyon különleges ázsiai-magyar ötfűszer keverékkel, amit Attila maga talált ki. Hogy mi van benne, azt nem árulja el, de nagyon ízletes, nagyon karakteres, mégis remekül passzol a feszes hal ízéhez, semmiben sem túloz, csak szépen, fűszeresen végig kíséri a falatot.
Következő fogás. Sült cékla variációk, pirított kinoával, és három féle zöldfűszerrel. Szuper „egytálétel”, piciben. A cékla enyhén földes, de mégis édes. Kellemesen füstös ízű. A hajdina egyszerre olvad, és roppan. Hogyan lehet ilyen állagot elérni!? Majdnem hihetetlen. A zöldfűszerek íz bombaként frissítik az ételt.
Sült cékla, pirított kinoa, hajdina - Morzsa Pékség & Bisztró, Pécs
Káposztás cvekedli – erről csak annyit tudok mondani, hogy az elfogyasztása után azonnal kikértem még egy adagot. Friss házi tészta, pirított káposzta, elolvadt a számban.
Kortyoltam hozzá egy friss Bóka Kadarkát. Eddigi életem legjobb natúr bora volt, pedig nem nagyon szeretem a natúr borokat, de ez minden téren kiváló tétel. Friss, közepes testű, vibráló savakkal, gyümölcsös, teljesen tiszta.
Rántott akasztói sziki ponty érkezik. Helyben készült kimchivel, és házi majonézzel. A ponty olyan tiszta, mintha csapvízben nevelték volna. Roppanós bundában adják, ami természetesen panko morzsából készült, ezáltal szépen roppanós minden falat. A hal pont ruganyosan krémes. A kimchi enyhén magyaros fűszerezésű, nagyon autentikus. Azt meg sosem gondoltam volna, hogy egy jó majonéz passzol egy ilyen savanyított, fűszeres zöldséghez. Pedig de!
És mi volt a borpárosítás? Egy Maeijer and Leemans Kékfrankos. Egy csoda!
Hárman olyan élményt tettek az asztalomra, ami feledhetetlen. Ha Pécsen laknék, biztos, hogy én is itt tölteném az időmet, amikor csak tehetném. De mivel „messziről” jöttem, így ritkábban, ám biztosan visszatérő vendég leszek.
A tulajdonos szavai: „Hogyha értenék az emberek, hogy ez egy alap konyha, és mindennap ezt ennék, akkor mindenki egészségesen élne.”
Kipróbáltuk, szerettük - Morzsa Pékség & Bisztró, Pécs
Ha ott jártok, ne hagyjátok ki a pavlovát sem!
Kicsivel később visszalátogattam a helyszínre egy „igazi disznótorra”. Erről már nem is merek írni, annyira gyönyörű volt. Azért tessék-lássék itt a menüsor, ezt most csak így felsorolom, ízelítőül:.
Kocsonya, créme fresh, kaviár
Hagymás sült vér, morzsa kovászos pirítós
Orjaleves, májgaluska
„Velőrózsa rántva”
Töltött káposzta, kolbászhús
Cigánypecsenye
Zsírban sült szalagos fánk, baracklekvár
Szilvalekváros tepertős hájas
Morzsa - bármikor érdemes ellátogatni hozzájuk egy friss péksütire, egy kávéra, egy jó ebédre, vagy egy fantasztikus vacsora élményre. Még nem árulhatom el, de hamarosan egy még nagyobb dobásra készülnek. Készüljetek Ti is!
u.u.i.: rántsuk le a leplet a „valóságról”. Miért van egy pékség, és egy szuper bisztró konyha egy helyen, egy név alatt. Öntudatlanok? Esetleg koncepció hiányosak? Egyik sem. Egyszerűen önbizalom hiányosak minden téren. Miért nem merik felvállalni, hogy az ország egyik, ha nem a legjobb péksége. Az országunk egyik legjobb bisztró konyhája, ha nem a legjobb. Miért nem akarják külön választani? Miért törekednek a tökéletességre, az egységre, miközben már így is, külön-külön is azok?
Vendégszerző: M