Jelenleg nagyjából 400.000 kötetet sorakozik a pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban, ahol a műveltség és az olvasás szeretete hamar gyökeret vert. Erről tanúskodik az a 11. század végéről származó dokumentum, mely szerint már akkor 80 kötetet számolt a kollekció.
A 19. század elejére olyannyira kibővült a gyűjtemény, hogy szükségessé vált a termek helyett könyvtárban tárolni az irományokat, így Engel Ferenc az 1820-as években megálmodta a ma látható épület hosszanti részét, melyet aztán később Packh János gondolt tovább.
A könyvek otthona kész művészeti alkotás is, hiszen a belső terek megkapó díszítését a híres bécsi mesterre, Josef Kliebertre bízták. Neki köszönhetően gyönyörű gipsz királyszobrok, illetve freskók születtek. Csodáld meg ezt a varázslatos, oszlopokon nyugvó galériával ellátott, klasszicista könyvtárát, amihez csoportos vezetést biztosítanak a helyszínen! Szállástippek Pannonhalma környékén>>
Magyarország legszebb könyvtárai - Főapátsági Könyvtár (Pannonhalma)
A Balaton mellett nem csak fürdőzni lehet, hiszen izgalmas múzeumok, látnivalók is szegélyezik a magyar tenger partját. Csodáld meg hazánk egyetlen, épségben ránk maradt főúri magánkönyvtárát Keszthelyen! A Festetics-kastély könyvtárában nem csupán a könyvek tengere lesz leírhatatlan látvány, hanem a meseszép berendezés is!
A ma ismert könyvtár a kötetekért rajongó Festetics Kristóf akaratából születhetett meg, aki több mint 250 évvel ezelőtt először két falba épített szekrényben kezdte el tárolni a műveket. Leszármazottai pedig folytatták a kezdeményezést, így Festetics I. György idején nem csak, hogy jelentősen kibővült a gyűjtemény, de 1799 és 1801 között megépült a könyvtári épületrész is.
Napjainkra a szlavón tölgyből ácsolt galérián is káprázatos kötetek állnak takaros rendben, így pedig már közel 86.000 darab könyvtári egységet tesz ki a különgyűjteményekkel együtt számolt állomány. Nézd meg ennek a magával ragadó helynek a legrégebbi könyvét, az 1488-ból származó Magyar Krónikát is!
Magyarország legszebb könyvtárai - Fotó: Helikon Könyvtár (Keszthely)
A Zirci Ciszterci Apátság épületének második emeletén lelt otthonra a Ciszterci Műemlékkönyvtár, mely kis híján 65.000 kötetet tartalmaz. Az első könyvek a 18. században kerültek a padlótól a mennyezetig magasodó polcokra a heinrichaui szerzetesek jóvoltából.
Fedezd fel a szakképzett idegenvezető segítségével a könyvár lebilincselő történetét, illetve az intarziás berendezésű nagyteremet, melynek a határainkon túl is híre ment már! Miközben sétálsz, olyan egyedülálló kötetek kísérik az utadat, mint a 70 ősnyomtatvány, valamint a több mint 300 antikva. Sőt, a könyvkiállítás és a rend múltjának megismerése is biztosan sok érdekes percet tartogat majd számodra!
Magyarország legszebb könyvtárai - Ciszterci Műemlékkönyvtár (Zirc)
1296-ból származik a legrégebbi kézirat, melyet a Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtárában őriz. De ezen kívül is találhatók még valódi kincsek a lélegzetelállító, 1800-as évek elején épület könyvtárban. A vitrinekbe pillantva például megkapja a tekinteted az az Ószövetség, melyet Rákóczi Ferenc is szignózott, aki nem mellesleg komoly támogatással járult hozzá a könyvtárhoz.
Az épületben fellelhető gyűjteményt ősnyomtatványok, kódextöredékek színesítik. Nézd meg saját szemeddel a bámulatos enteriőrrel rendelkező, Pollack Mihály által tervezett épület dísztermét! Szállástippek Sárospatak környékén>>
Magyarország legszebb könyvtárai - Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtár
Magyarország és Budapest egyik legszebb közkönyvtára a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, mely 1931 óta a "mágnásfertály" egyik legszebb épületében, a Wenckheim-palotában fogadja a látogatóit. A csodálatos építményben a neobarokk palotaépítészet jellegzetességei köszönnek vissza, ahol közel másfélmillió dokumentum pihen.
Miközben a könyveket forgatod, a múlt és a jelen építészetének találkozásában is elmélyülhetsz, ami páratlan atmoszférát teremt az olvasáshoz. Ülj be a hajdani Wenckheim család nappalijából kialakított, patinás olvasóterembe, ahol faragott galéria és márványkandalló repít vissza az időben lapozgatás közben!
Az egykori bálteremben, illetve fogadóteremben iparművészek által megálmodott és megtervezett, sikkes könyvtári bútordarabokat helyeztek el, ahol nem mindennapi élmény lesz az olvasás.
Magyarország legszebb könyvtárai - Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (Budapest)