A legenda szerint a Mohácsi-sziget mocsárvilágába rejtőző magyarok ijesztő jelmezekbe bújva, zajkeltő eszközökkel futamították meg az oszmánokat, majd vették vissza a várost. Természetesen a történet nagy része inkább csak mese, és sokkal valószínűbb, hogy a betelepített balkáni népektől származik a tradíció, de a lényegen ez mit sem változtat: február közepétől egy szűk hétig felbolydul Mohács és hivatalosan is kezdetét veszi az ünnep.
Szállástippek Mohács környékén>>
A népszokás alapját a jellegzetes jelmezek adják, melyek az évszázadok alatt semmit sem változtak; a kifordított bunda, a szalmával kitömött nadrág és a fűzfából faragott, állatvérrel festett álarcok együttesen rémisztő hatást keltenek, de megijedni persze nem kell! Manapság a mohácsi busójárás igazi családi programmá avanzsálódott, ahol a gyermekek bevonásával szórakoztatják és ismertetik meg a tömeget ezzel a különleges folklórral.
Mohácsi Busójárás 2024. február 8-13.
Napjainkra a busójárás idegenforgalmi attrakcióvá vált, mely az eredeti rítusok mintájára a Kóló téren veszi kezdetét. A beöltözött busók és jankelék (az ő feladatuk, hogy távol tartsák a felvonulóktól az összegyűlt nézőket) itt találkoznak a többi maskarás csoporttal, köztük az ágyús, ördögkerekes, teknős vagy kürtös busókkal, majd egy régi elöltöltős ágyú dörrenésére bevonulnak a község főterére, ahol elstartol a hivatalos farsang. Ezt követően a Duna partján és a környező szűk utcákon hatalmas zajt keltve kergetik el a zimankós évszakot, melyet a szürkületkor meggyújtott máglya körüli fergeteges vigadalom koronáz meg.
Mohácsi Busójárás 2024. február 8-13.
Az idei részletes programokat már most megtalálhatjuk, hogy ha esetleg csak egy-két napot tudunk megnézni, akkor előre tudjunk tervezni.
Idén kivételesen korábban kezdődik a rendezvény, így már 8-án, csütörtökön indul a nyitó ceremónia, az úgynevezett kisfarsang. A polgármesteri köszöntőt követően gyermek néptánccsoportok bemutatóival, felvonulással, táncházzal és kiállításmegnyitókkal startol el a tavaszt váró programsorozat.
Péntek délelőtt a „Busójárás szívvel-lélekkel” rajzpályázat díjazottjainak munkáiban gyönyörködhetünk a Busóudvarban, drukkolhatunk a népdal éneklési verseny résztvevőinek, vagy bulizhatunk a Deák téri Gasztroudvar fellépőinek zenéire, míg délután megismerkedhetünk a maszkok és egyéb busó kellékek tárházával a Mohácsi Kossuth Teátrum Művelődési Házban.
Mohácsi Busójárás 2024. február 8-13. - Busóudvar
Ha még sosem hallottatok élőben tamburazenekart, akkor érdemes már szombat reggelre Mohácsra érnetek, főleg, hogy a belvárosi kézműves vásár is ekkor nyit, így a legjobb portékákról sem fogtok lemaradni. Vásárlás után látványfőzésen vehetünk részt, valamint bekapcsolódhatunk a botos busócsoportok lakodalmas menetébe is.
Farsangvasárnap elrajtol a várva várt parádé; beleshetünk a kulisszák mögé a busó csoportok készülődésén keresztül, délután 2-kor pedig irány a Kóló tér, ahonnan egészen a Széchenyi térig kísérhetjük a különböző busó egyesületeket. A nap – és a hét – lezárásaként máglyagyújtás és önfeledt szórakozás várja majd a látogatókat.
A késő estig tartó mulatságot követően a hétfői nap a gyermekekről szól, interaktív farsangi foglalkozásokra várnak minden érdeklődőt a Kanizsai Dorottya Múzeumban.
A hat napon át tartó vigasságot követően a húshagyókeddel érkezünk el a farsang végéhez, a tél temetéséhez, a tavasz üdvözöléséhez, de ez messze nem jelenti azt, hogy aznap már unatkozni fogunk Mohácson. Fél hatkor mindenképpen sétáljunk ki a Széchenyi térre, kapcsolódjunk be a máglya meggyújtásába, és búcsúzzunk el a hidegtől az évszakot jelképező koporsó elégetésével.
Mohácsi Busójárás 2024. február 8-13.