Ha a Műjégpálya felől közelítjük meg a Magyar Zene Házát, a fás, ligetes parkban szinte semmi sem látszik az épületből. Mindez nem véletlen. Már a pályázat kiírásakor elsődleges szempont volt, hogy illeszkedjen a környezetbe, és a 168 pályázat közül végül Sou Fujimoto nyerte el a lehetőséget arra, hogy egy olyan innovatív épületet hozzon létre, mely méltón ünnepli a magyar zenét. A kortárs építészeti remekmű számos olyan elemet rejt magán, melyek tökéletesen formálják meg a kiírásban szereplő kritériumokat.
Magyar Zene Háza Budapest / Fotók: @LIGET-BUDAPEST
A 99 fénykút stilizált levélformájával töri át a tetőt, így engedve be a fényt az épületbe. Háromféle arany tónus adja a levelek játékosságát, ezzel azt az érzést keltve, mintha mindig más színben pompáznának. A nyitott és zárt fénykutak nemcsak a fény áteresztését biztosítják, hanem lehetőséget adtak arra is, hogy a liget fái „beleépüljenek” az épületbe. A lyukak hol körbe ölelik a magasra törő fákat, hol pedig megteremtik a lehetőséget arra, hogy a csemeték biztonságosan növekedhessenek.
A tető hullámzó formája, lebegő tetőszerkezete a hang rezgésének vizuális képére, a hanghullámokra reflektál, a lombkorona alatt húzódó szerkezetet acéloszlopok tartják, melyek karcsú kialakítása a fatörzsek formáját hozzák vissza. Az oszlopok nemcsak tartószerkezetként funkcionálnak, másodlagos feladatuk, hogy a tetőn összegyűlt, majd a fűtőszálak által megolvadt hó egy vájaton keresztül az oszlopba folyjon, így biztosítva a park öntözővizét
Magyar Zene Háza Budapest / Fotók: @LIGET-BUDAPEST, Mohai Balázs
Az épület másik szembetűnő látványossága a hatalmas üvegfalak, melyek az egész épületet körbeveszik. Ez a fajta légiesség, melynek köszönhetően akár át is láthatunk a házon, azt az élményt adja, mintha továbbra is a természetben lennénk. 94 darab egyedileg gyártott homlokzati üveglap határolja az épületet, ezek számos darabja eléri a 12 métert. A „ház a házban” érzést legjobban a Nagyteremben érzékelhetjük, ahol 360 fokban üvegfelület veszi körbe a látogatót. Ezzel olyan érzésünk lehet, mintha a ligetben töltve hallgatnánk meg egy koncertet, ugyanakkor a dupla üvegfal között futó függönnyel a sötétítés könnyedén megoldható.
A Nagata Acoustic, mely a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall, a hamburgi Elbphilharmonie, a szentpétervári Mariinszkij Színház koncertterme és a Philharmonie de Paris akusztikáját is tervezte, kapta meg a lehetőséget a feladat megoldására. Ahhoz, hogy a tökéletes hangzást elérjék, az üvegfelületeket cikkcakkban helyezték le, így a hang szétszórva verődik vissza a felületről, homogén hangzást eredményezve. A Koncertterem 320 ülőhelyével, illetve a széksorok megszüntetésével 500 állóhelyével a koncertektől kezdve a néptánctalálkozókig számos zenei produkciónak adhat helyet. Egy másik terem is helyet kapott az épületen belül, a Kis Előadó akusztikáját a beszédre alakították ki, így ebben a helyiségben konferenciákat, beszélgetéseket tartanak, változatos tematikával.
Magyar Zene Háza Budapest / Fotók: @LIGET-BUDAPEST, Palkó György
Ha elhagyjuk a földszinti részt, amely a termeket, a shopot, a kiszolgáló helyiségeket és a büfét foglalja magába, két irányba indulhatunk el. A csodálatos ívben tekergő csigalépcső felfelé a tudás szintjére kalauzol el minket. Itt találjuk a digitális archívumot, mely a magyar könnyűzene történetének számos dokumentációját tartalmazza, multimédiás könyvtár, illetve klub formájában. Sok esetben zenetudósok használják, így érdemes előre informálódni a könyvtár nyitvatartási idejéről. Figyelembe kell venni azt is, hogy a könyvtárból a hanganyagokat nem lehet kivinni, azonban ott meg lehet hallgatni a lemezeket, felvételeket.
Magyar Zene Háza Budapest / Fotók: @LIGET-BUDAPEST, Mohai Balázs
Magyar Zene Háza Budapest / Fotók: @LIGET-BUDAPEST, Palkó György
A hármas szintfelosztás harmadik része a térszint alatt húzódik meg. Itt kaptak helyet a kiállítások, melyek egyedülállóan nagy területen, 2000 nm-en nyújtanak kivételes zenei élményt. Az állandó kiállítás interaktív módon, téralapú fejhallgatók segítségével vezet be minket a zene világába. Itt találjuk a kreatív hangtér névre hallgató részt is, ahol nem hagyományos hangszereket próbálhatunk ki, így például hanggolyópályát, ritmushajtányt és egy robotzenekart rejtő orgonát is (a zenei élmények elsajátítására a Magyar Zene Háza mellett húzódó játszótéren is van lehetőség, itt ugyanis térbe helyezett egyedi hangszereket szólaltathatunk meg, hol ugrálva, hol szaladgálva). Érdemes felkeresni a Hangdómot is, ahol egy kupola alakú térben, babzsákokon pihenve lehet részünk egyszerre zenei és vizuális élményben.
Magyar Zene Háza Budapest / Fotók: @LIGET-BUDAPEST, Palkó György
A CNN és a World Architecture Community (WAC) is 2021 egyik legjobban várt új épületének nyilvánította. A házat már a tervei alapján 2019-ben Európa legjobb középületének választották a rangos londoni International Property Awards megmérettetésen, ami az ingatlanszakma egyik legnagyobb, széles körben jegyzett elismerése. 2020-ban pedig a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat kapta meg: az amerikai Music Cities Awards kiírásában, a legjobb zenei tematikájú ingatlanfejlesztésnek járó kitüntetését.