1935-ben fedezték fel a várhegy mélyén húzódó barlangrendszert, melyben később a háborús készülődés jegyében óvóhelyeket alakítottak ki. 1941-ben kezdték meg a Sziklakórház kiépítését, majd 44-től a légitámadások során már, mint sürgősségi kórház működött. A 120 főt befogadni képes kórház 40 orvossal és a Vöröskereszt ápolóival karöltve mentette az életeket. A háborút követően bezárták, majd az 56-os harcok idején újra szolgálatba állt. Atombunkerré a hidegháború alatt fejlesztették, 2002-ig szigorúan titkos létesítmény volt. Jelenleg múzeumként fogadja a látogatókat, kiállítás formájában ismerhetjük meg a kórház egykori életét, melyben viaszbábuk testesítik meg a kórház dolgozóit, illetve korhű berendezések, eszközök, berendezett szobák, helyiségek példázzák, hogyan működött kórházként, légvédelmi központként a Sziklakórház.
Bunkertúrák Magyarországon - Fotó: Sziklakórház Atombunker Múzeum
20 méterrel a föld alatt húzódik Eger régi pincerendszere, mely 147 km hosszúságban hálózza be a belváros alatti részt. A Város a Város alatt egy Időalagút elnevezésű vezetett túrát is rejt, ahol képzeletbeli időutazást tehetünk Eger történelmében. Időugrásokkal ismerhetjük meg a város nagyjait, hallhatunk az itt zajló eseményekről, megtudhatjuk, pontosan miért is folyt a bor a város pincerendszerében, de egyben borászattal kapcsolatos eszközökkel is ismerkedhetünk. Egy Metro kiállításnak is helyet ad a pincerendszer: ennek segítségével a szocialista rendszert ismerhetjük meg jobban. A föld mélyén a lézerharcnak is helye van, pincerendszer kivételesen jó adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy a csapatok megvívjanak egymással.
Bunkertúrák Magyarországon - Város a város alatt, Eger/ Fotó: facebook.com/idoalagut
A Duna-Ipoly Nemzeti Park szervezésében tavasszal még két alkalommal vehetünk részt a Strázsa-hegyen található egykori szovjet lőtér bejárásán. A lőtér fokozottan védett területén több, a földbe vájt, ráccsal védett bunker található, melyeket vaslétrán lejutva tudunk megközelíteni. A keskeny lejáratokat fejlámpával pásztázhatjuk körbe. A lőtér további katonai objektumokat is rejt, ilyen a cirill betűkkel graffitivel kifestett kilátó, ami egykor világító toronyként is működött, ma kiváló panoráma pont. A túra során a 7. számú hadifogoly temetőt is érintik a túrázok.
Bunkertúrák Magyarországon - Strázsa-hegy
Nem is hinnénk, de a Budai Várnegyed alatt egy több mint 3 km hosszú barlangrendszer fut, mely a természetes eredetű barlangok és a mesterségesen kialakított pincerendszer ötvözeteként egy labirintusszerű, hol borospinceként, máskor börtönként vagy óvóhelyként működő föld alatti világot hozott létre. A 3 szintes várbarlang – első szinten a házak pincéi, a másodikon maga a 12-14 méteres várbarlang, míg legmélyebben egy természetes üreg található, aminek egy részében még egy tó is van –, részben bejárható, így egy másfél órás túra során megtekinthetjük mit rejt a föld a várnegyed alatt. Lehetőségünk lesz arra is, hogy megcsodáljuk a várbarlang természetes részeit, felfedezhetünk egy mamut lábnyomot, de a barlang talán legizgalmasabb része a csontkamra, ahol még emberi koponyák is láthatóak.
Bunkertúrák Magyarországon - Budai Vár-barlang túrák/ Fotó: Egri Csaba
A Budapest Scenes szervezésében péntek, szombat, vasárnap látogathatóak a Csepel Művek bunkerei. A 2 vagy 4 órás vezetett túra alatt Somogyi Levente élvezetes előadásában kaphatunk betekintést abba, hogy milyen élet várt az egykori Weiss Manfréd Acél-és Fémművek dolgozóira a második világháború alatt, amikor a bombatámadás idején a bunker jelentette az egyetlen biztonságos helyet. Ha a hosszabb túrára fizetünk be, három bunkert is megtekinthetünk, de azok sem maradnak élmény nélkül, akik a rövidített verzióban tekintenék meg a 200 nm-es 2-es bunkert. A teljesen berendezett óvóhelyiségben számos történet lát napvilágot, a kiállított tárgyak nem csak megtekinthetőek, de lehetőség van némelyek felpróbálására is. A tartalmas, az 1944-es légitámadások csepeli túlélőinek visszaemlékezéseit is feltáró túra kiváló történelem lecke a II. világháborútól a 70-es évek szocialista rendszeréig.
Bunkertúrák Magyarországon - Bunkertúra a Csepel Művekben
(Nyitókép: Budai Vár-barlang túrák/ Fotó: Egri Csaba)