Nyitókép: Fotó: Györgytea - Szabó Gyuri bácsi öröksége Facebook oldal
A Szer Monostor egy részére épült gyógynövénykert és gyógynövényház betekintést enged a középkori gyógynövénytermesztés és feldolgozás menetébe. A kertben 10 000 tőből álló, 65 növényfajt bemutató gyűjtemény kapott helyet, kizárólag olyanok, amelyeket a szerzetesek egykor itt termesztettek. A kert kialakításában nagy szerepet játszott az egykori szerzetesi kertkultúra, a 2000 négyzetméteres kert bejárása mellett megismerhetjük a növényekhez kapcsolódó népi hagyományokat, a 230 négyzetméteres foglalkoztató épületben bekapcsolódhatunk a gyógynövény feldolgozásba, az interaktív programokon túl megismerhetjük a szárító működését, megtekinthetjük a palántaneveldét, ha pedig vásárolni szeretnénk, az ökoboltban erre is lehetőségünk nyílik.
Fotó: Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Facebook oldala
A Salföldi Major ad otthont az őshonos állattartást és működő gazdaságot bemutató farmnak, ahol lehetőség nyílik megismerni egy fűszer- és gyógynövénykertet is. A gazdaság keretén belül rajkajuh, mangalica, bivaly, szürkemarha és egy állatsimogató várja a látogatókat, a major folyamatosan megújuló kertje pedig megnyugvást és illatos élményeket kínál. A gyógynövények hatásaival és felhasználási módjaival is megismerkedhetünk, továbbá a mezőgazdaságban használt hagyományos eszközöket tekinthetünk meg a mezőgazdasági gépkiállítás keretein belül.
A bükki füvesember gyógynövényeit országszerte ismerik, kedvelik. Ha szeretnénk jobban elmélyedni Szabó Gyuri bácsi gyógynövénykertjének titkaiban, a bükkszentkereszti gyógynövénykert erre lehetőséget ad. A kert kialakítása is érdekes, a hársfalevél formát öltő kertben kialakított parcellákban a legismertebb gyógynövények kaptak helyet. A kertet egyénileg is bejárhatjuk, de vezetett túra során hallhatunk a gyógynövények hatásairól, felhasználási módjairól. A kert közepére egy filagóriát terveztek, mely pihenőtérként, illetve előadások helyszíneként szolgál. A kertben mintegy 150 féle növény 21 000 példánya fedezhető fel, az gyógynövénykedvelők számára tematikus Györgytea túrákat szerveznek.
Fotó: Györgytea - Szabó Gyuri bácsi öröksége Facebook oldal
A néhai halimbai esperes, Szabó Miklós munkásságának emel emléket a nevével fémjelzett gyógynövényeskert. Egykori lakhelye és kertje méltón őrzi munkásságának emlékeit, a házban kiállítás, a kertben egy nagy fajszámú gyógynövénygyűjtemény tekinthető meg. A fűszerkert évelő növényeknek, illetve egy mészkőből kirakott fűszerspirál ágyásnak ad otthont. A kertben, az üvegház és a melegágy mögött húzódik egy erdei gyógynövénytársulás, az ágyások között tekeredik a Kneipp-féle mezítlábas ösvény, melynek 15 féle különböző, kizárólag természetes alapanyagból készített járófelületét meztelen talppal az igazi kipróbálni! Érdemes ellátogatni a kerti tóhoz is, mely felett egy stég ível át, ahonnan nemcsak a tó növény- és állatvilága figyelhető meg, de kiváló helyszín szabadtéri rendezvények számára is.
Fotó: Szalai Miklós Gyógynövényeskert Bemutató és Oktatóközpont Facebook oldala
Szálláshelyek Bükkszentkereszt környékén>>
Már az 1200-as években létezett a kert, ami akkor az ispotály gyógynövényes kertjeként szolgálta a gyógyítást, ma több mint ezer növényfajnak és 150 féle madárnak ad otthont. A Pannonhalmi Főapátságban tett látogatásunkat érdemes a kert felkeresésével zárni, vezetett túrák keretében ismerhetjük meg a kolostorkertben található gyógynövényeket, továbbá a hozzá tartozó épületkomplexumban működő gyógynövényházat, egyben megismerhetjük a levendulalepárló kisüzem működését, a levendulafeldolgozás folyamatát is. Itt kapott helyet hazánk első Illatmúzeuma. A Teaházban különféle gyógynövényekből készített teákat, szörpöket, párlatokat vásárolhatunk.
Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertje
2015-ben 7000 négyzetméteren alakították ki a Balaton-felvidék gyógynövény flóráját interaktívan és élményközpontúan bemutató központot. A kertben több mint 500 növényfaj ismerhető meg, népi és tudományos felhasználásukat ismeretterjesztő kisfilmek prezentálják. A manufaktúrában és a szaporító kertben a kezünkbe vehetjük a növényeket és elkészíthetjük saját gyógynövényes termékeinket. A bemutatókerten kívül vízi kert, relax-gyep és a vakok kertje teszi teljessé az élményt, a teázóban gyógyteákat és szörpöket kóstolhatunk. Változatos tematikájú tanfolyamokkal, tea- és füvesborkóstolókkal, előadásokkal várják az érdeklődőket.
Fotó: Gyógynövény-völgy, Zánka Facebook oldala
Az arborétum gyógynövénykertjében több mint százféle növénnyel ismerkedhetünk meg, a felismerést névtáblák jelölik, de érdemes szakvezetésen részt venni, mert a növények ismertetésén túl a hozzájuk kapcsolódó bibliai történeteket is megtudhatjuk. A vezetett túra során a Meditációs tér és az Ökojátékpark is felfedezhető, de ha szeretnénk még a gyógynövényes szappanok készítésének fortélyait is elleshetjük.
Fotó: Szarvasi Arborétum
Nemcsak gyógynövénykertként, de az egészséges szabadidő eltöltéséről is szól a Szent Miklós füvesház, ahol 3 Kneipp sziget és egy ásott kútra épülő hideg lemosás teszi még egészségesebbé az ott töltött időt. A számos termesztett és vadon termő gyógynövény mellett gyümölcsbokrokkal telepítették be a kertet, amik a Biokontroll Hungária által bevizsgált és ellenőrzött területen nőnek. A látogatók megszagolhatják, megízlelhetik akár nyersen, akár teának elkészítve a gyógynövényeket, de gyógynövényes lekvárt és vajkrémet is kóstolhatnak.
Fotó: Szent Miklós Gyógyfüves Ház és Kneipp Kert, Ölbő Facebook oldala
Az Országos Kéktúra vonalán elhelyezkedő gyógynövénykert – melyet a Kesztölci Gasztro és Borkultúráért Egyesület és a Magyar Pálos Rend hozott létre – szabadon látogatható. A régi kolostori kultúra, a pálos gyógynövénytermesztés hagyományának megismerésén túl lehetőséges ad arra is, hogy mi magunk gondozzuk a kertet, vagy akár saját örömünkre szüreteljünk a levendulából. A finoman illatozó gyógynövénykertben kellemes az elcsendesedés, és élvezetesek a kirándulás, túrázás után ott töltött szép pillanatok.
Fotó: Pálos Gyógynövénykert Facebook oldala
A premontei rend 900. évfordulója alkalmából, 2022-ben hozták létre Zsámbékon a Gyógynövénykertet, közepén elhelyezve a Szent Norbert kutat. A kertben 200 növényi faj ismerhető meg, melyeket az emberi szervezetre gyakorolt hatásuk alapján csoportosítottak. A kertben minden hónapban a gyógynövények felhasználását, megismerését segítő foglalkozásokat szerveznek.
Fotó: Premontrei Gyógynövénykert Zsámbék Facebook oldala
Foglalj szállást a zsámbéki Szépia Bio&Art Hotelbe>>