Érdemes hát felvenned a belföldi bakancslistádra mind, pláne, hogyha nemcsak a finom borokért rajongsz, hanem szereted a friss levegőt és a festői környezetben tett kirándulásokat is.
A Zempléni-hegység déli, délkeleti lábainál található 5860 hektáros borvidék 1737 óta a világ első zárt borvidéke, am azt jelenti, hogy ide más területről származó szőlőt, mustot, bort palackozott borok kivételével nem lehet behozni.
Magyarország legmagasabb alkohol-, cukor- és savtartalmú borai itt készülnek. A borok kiváló minősége az éghajlati és a talajadottságoknak, a terület jó fekvésének, valamint a megfelelő érlelésnek és a tárolásnak köszönhető. A megfelelő páratartalomról a pincék falain lévő Cladosporium cellare penész, a kellemes zamatról pedig a szemeket bevonó Botrytis cinerea nevű gomba gondoskodik.
A 2002 óta világörökségi listán szereplő borvidék központja Tokaj, amely alatt kiterjedt, 15-16. század óta bor tárolására használt pincerendszer húzódik.
Tokaj-Hegyalján öt szőlőfajtát termesztenek: furmintot, hárslevelűt, sárga muskotályt, zétát és kabart.
A messze földön híres tokaji aszúhoz az aszúszemeket egyenként válogatják a fürtről. A forgalomba kerülés előtt az aszút legalább 3 évig, ebből minimum 2 évig fahordóban kell érlelni.
Tokaji és környéki szállás ajánlatok>>
TOKAJ-HEGYALJAI BORVIDÉK
Magyarország legdélibb, valamint fényben leggazdagabb borvidéke. A klímájában érvényesülő mediterrán hatás miatt a vegetációs időszakban évi 2000 óra fölötti a napsütéses órák száma.
Az 1890 hektáros borvidék borai nemcsak Európába jutottak el, hanem a 19. században meghódították Amerikát és Brazíliát is.
A török uralom alatt ugyan Villány elpusztult, a szőlőtermesztés tovább folyt a területen.
A borvidék jellemző szőlőfajtája az olaszrizling, a hárslevelű, a portugieser, a cabernet franc, a cabernet sauvignon, a merlot és a syrah.
A borvidék központja az ősidők óta lakott Villány, amely egy nemzetközi zsűritől 1987-ben megkapta a Szőlő és bor városa címet.
Villányi és környéki szállás ajánlataink>>
VILLÁNY-SIKLÓSI BORVIDÉK
Az 5160 hektáros borvidék központja, Eger a pincerendszereknek köszönhetően a föld alatt is bejárható.
A borvidéken hiába a fehér szőlőnek kedveznek az ökológiai adottságok, igazán híres az egri bikavér miatt lett.
Az egri bikavér az első Magyarország eredetvédett borai közül. A nedű több vörösborszőlő borának házasításával készül, az 1997-ben készített Bikavér-kódex szabályai szerint egy listában megadott vörösborszőlő-fajták közül legalább három borából.
A borvidék jellemző szőlőfajtája a királyleányka, az olaszrizling, a kékfrankos, a pinot noir, a cabernet franc, a cabernet sauvignon, merlot és a syrah.
Szállás ajánlataink Egerben és körnéykén>>
EGRI BORVIDÉK