Bár napjainkban virággal, bonbonnal, extra figyelmességgel ünnepeljük a nőnapot, eredetileg a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával, kapcsolatos demonstráció emlékére tartották.
1857. március nyolcadikán New York-ban negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő lépett sztrájkba a béregyenlőségért, a magasabb fizetésért, a 12 órás munkaidő csökkentésért és az emberibb munkafeltételekért. A szegénynegyedből érkezőkből álló tüntetést végül a rendőrség brutalitással állította meg. Ez volt az első március 8-hoz köthető esemény.
Napra pontosan 50 évvel később, szintén New Yorkban demonstráltak a Triangle Shirtwaist Factory női munkásai a veszélyes és elviselhetetlen munkakörülmények ellen, de csatlakozott hozzájuk a város összes ruhagyári munkása is, akiknek a négyötöde nő volt. 4 évvel később, 1911-ben ugyanebben a gyárban borzasztó tragédia történt, amikor az épületben tűz ütött ki, de a lezárt ajtók miatt a munkások nem tudtak elmenekülni. 146-an lelték halálukat a lángok között, köztük 128 nő.
Tüntetés a női választójogért az Egyesült Államokban 1917-ben.
1866. szeptember 3-8. között határozatban elfogadták a nők hivatásszerű munkavégzését, így döntve le azt az évezredes sztereotípiát, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van. Az 1889. nyarán kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét, és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben.
1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot, akkor még február utolsó vasárnapján (28-án).
1910-ben Koppenhágában a Szocialista Internacionálén, Clara Zetkin és Luise Zietz javaslát elfogadva határoztak arról, hogy a választójogukért és az egyenlő bánásmódért küzdő nők előtt tisztelegve a nőnapot nemzetközileg is megtartják, akkor még pontos dátum nélkül.
1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot.
A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon, a nők jogai és a nemzetközi béke napját 1977-ben tette hivatalos ünneppé. Magyarországon 1914. óta ünnepeljük.
Tüntetés a Fehér Ház előtt 1918-ban, mivel Thomas Woodrow Wilson elnök nem támogatta a nők választójogát.
Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A kötelezővé vált ünneplést eredetileg különböző időpontokban rendezték, mégül 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg.
1917. március 8-án Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért, majd a frissen alakult polgári kormány szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.
Manapság a civil szervezetek ezen a napon világszerte a nők elleni erőszak, a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és az egyéb, a nők ellen elkövetett erőszak formái ellen adnak hangot.
Női felvonulás az orosz forradalom idején Szentpéterváron, 1917-ben
Forrás: https://hu.wikipedia.org