A bencés szerzetesi gyógynövénykert megannyi kincset rejt Pannonhalmán, köztük a Magyarországon páratlan, 2021-ben nyílt Illatmúzeummal, amelyhez hasonló legközelebb Franciaországban található. A Győrtől mindössze 20 kilométerre fekvő városban a mai napig zajlik a gyógynövényes készítmények gyártása, méghozzá több száz éves receptúrák alapján. Legyen szó krémekről, szappanokról, borecetekről, illóolajokról vagy szálas teákról, számos termékben kamatoztatják a növények, mint a test és a lélek gyógyírjainak hatásait.
Szállástippek Pannonhalma környékén>>
Miért különleges a pannonhalmi Illatmúzeum? Egyrészt azért, mert egészen az alapoktól kezd mindent. Legelőször a gyógynövénykert parcelláiból kacsintanak vissza ránk a helyben termesztett növények, alapanyagok. Aztán megérkezünk a lepárlóba, ahol vízgőz-desztilláció segítségével nyerik ki az illóolajokat.
Másrészt azért, mert élménydús, interaktív módon nyerhetünk betekintést a speciális feldolgozási technológiák titkaiba (köztük a szőlőmagolaj-gyártás folyamatába) és a szerzetesi gyógyászati tradíciókba. Elképesztő, hogy immár 996 óta – tehát, az apátság alapításától fogva – feladatuknak tekintik a gyógyászatot az itt élő bencés szerzetesek.
Nagy történeti ívet ölel hát fel a kiállítás, ahol kihúzható fiókrendszerekben tapinthatjuk meg a korabeli növénymetszetek rekonstruált verzióit, izgalmas játékokkal tesztelhetjük a tudásunkat, és különböző animációkat is megtekinthetünk.
Szippants bele a pannonhalmi Illatmúzeum gyógynövényvilágába!
Szippants bele a pannonhalmi Illatmúzeum gyógynövényvilágába!
Fedezd fel a Főapátság gyógynövénykertjében hagyományosan termesztett öt növény botanikai és termesztési tulajdonságait, felhasználhatóságát, szárított alapanyagait! Az alábbi gyógynövények finom illata pedig végig elkísér majd felfedezőutad során:
– francia levendula,
– kakukkfű,
– orvosi zsálya,
– citromfű,
– borsmenta.
Amíg a pazar illatok emlékek – és akár régi ízélmények – sokaságát idézik fel benned, vedd szemügyre annak a misekönyvnek a másolatát is, amelyben olyan imádságok és szertartások leírásai olvashatók, amelyekkel régebben a gyógynövényeket áldották meg!
Aztán tudj meg minél többet az illóolajok és a parfümipar történelméről, olyan érdekességekkel teletűzdelve, mint hogy az első európai, alkoholbázisú (vélhetően rozmaringot és kakukkfüvet tartalmazó) parfümöt Károly Róbert ajándékozta feleségének, Erzsébet királynénak az 1300-as évek első felében.
Szippants bele a pannonhalmi Illatmúzeum gyógynövényvilágába!
A parfüméria alapjairól rengeteg izgalmas információt magaddal vihetsz a múzeumból, sőt bele is szippanthatsz hét olyan illatba, amiket immár évezredek óta használnak parfümkészítés céljából a világ legkülönfélébb tájain (tömjén, pézsma, mirha, ámbra, rózsa, rozmaring, pacsuli).
A tárlat emeleti részén egy autentikusan berendezett parfümőrasztalt is szemügyre vehetsz, ami olyan, mintha visszarepítene az 1700-as évek parfümőrjeinek munkaterületére, ahol minden üvegcsének, könyvnek, apró részletnek fontos jelentése van.
Ne feledd, hogy az Illatmúzeum előzetes bejelentkezéssel 10 fő feletti csoportok számára látogatható, de érdemes figyelni az Apátság weboldalát a különböző ünnepek tájékán, hogy az egyedi nyitvatartási rendről, illetve az ingyenes látogatási lehetőségekről se maradj le!
Szippants bele a pannonhalmi Illatmúzeum gyógynövényvilágába!
Könnyen lehet, hogy az élménydús program és a mennyei illatkavalkád hatására megéhezel, így jó, ha észben tartod a kulináris élvezetek közeli lelőhelyeit: a Viator Apátsági Éttermet és Borbárt, a Pausa cukrászdát, a Porta éttermet, valamint az Izsóp Éttermet és Bisztrót!