A felnőttek világát próbálhatják ki a 3-12 évesek a MiniPolisz mintegy 30 városrészben. A méreteikre szabott városokban egy rövid időre belebújhatnak a felnőttek bőrébe, és kipróbálhatják magukat olyan tevékenységekben, amikről eddig csak álmodoztak. Lehetnek autószerelők, postások, bolti eladók, dolgozhatnak bankban vagy szállodában, lehet sztárok, rádiósok vagy kémikusok. Ezekben a szerepcserés helyzetekben izgalmas kalandokat és feladatokat élhetnek meg, ugyanakkor nemcsak a szakmákról, de a felnőtt élettel együtt járó megannyi feladatról is tanulhatnak a több mint 1000 nm-en kialakított játéktéren.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: MiniPolisz facebook oldala
Ha gyermekedet mindig is hajtotta a kíváncsiság, akkor a Csodák Palotájában számos kérdésre minden bizonnyal választ kap majd. A több ezer nm-es játéktér lehetőséget ad arra, hogy a fizika, a tudomány határait feszegetve új ismeretekre tegyen szert, és olyan rejtélyeket fedezzen fel, mint a tükörlabirintus, a fény, az elektronok játéka, a természettudományok törvényei. 250 játék, előadóterem és labor várja a gyerekeket, 3 élményvetítővel, 4 szabadulószobával, rendezvénytermekkel, lombikból iható koktélokkal, biliárdfoci pályákkal, különleges csocsókkal és 27 interaktív asztallal. Naponta négy alkalommal Tudományos Show tekinthető meg az Öveges színpadon, de az sem fog unatkozni, akit a csillagászat vagy a kémia érdekel.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Csodák Palotája facebook oldala
Vérbeli retro program, ami a mai gyerekeknek számos újdonságot tartogathat. A Flippermúzeumban 160 féle flipper és videojáték ismerhető meg, melyek többségét mi magunk is kipróbálhatunk. A múzeumban számos relikvia is megtalálható, így az 1932-es fából készült különlegesség vagy az első magyar flippergép 1947-ból. Érdemes több órát szánni a múzeum látogatásra, mert a játékok könnyen beszippanthatnak minket, és néhány menet után azon vesszük észre magunkat, hogy ránk esteledett.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Flippermúzeum
A vonatok szerelmeseinek ajánljuk a Gyermekvasút Múzeumát, ami a MÁV Zrt. Széchenyi-hegyi Gyermekvasút és az egykori Úttörővasút tárgyi emlékeinek gyűjteménye. A szombaton és vasárnap nyitva tartó kiállítás a kisvasút építésének kezdetétől a közelmúltig idézi fel a Gyermekvasút történetét. A tárgyi emlékek mellett ügyességi játékkal, fényképező paravánnal és egy régi, ám működő pénztárgyéppel válnak igazán játékossá az itt töltött percek. Megismerhetik a gyerekek, hogyan működött az induktoros engedélykérő távbeszélőkészülék, és megtekinthetik az Úttörővasút első motorkocsiját is, más szerelvényekkel együtt.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Gyermekvasút facebook oldala
A technika varázslatos világát fedezhetik fel a kicsik és nagyok a Mobilis kiállításán, ahol science show, digitális technológiai bemutató, robotika foglalkozás, szimulátorozás várja az érdeklődőket. Az interaktív élményközpontban megismerhetjük a digitális világ rejtelmeit, így a mesterséges intelligencia és a digitalizáció világába is betekintést kapunk. Kipróbálhatjuk tudásunkat a Lego programozás során, de animációs filmet is készíthetünk, mint ahogy azt is megtapasztalhatjuk, miként működik egy 3D nyomtató vagy egy lézervágó. A laborfoglalkozások során a fizika és a kémia világába csöppenthetünk, a virtuális világ szerelmesei pedig egy versenyautó szimulátor és VR szemüveg segítségével kalandozhatnak új világokban.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Mobilis facebook oldala
Mintegy 40 tudományos játékot és interaktív eszközt próbálhatunk ki az Agóra 3 szintes épületében, ahol a fizika, a kémia, az orvosbiológia, hidrobiológia, botanika, környezettudomány és a robotika világa tárul fel előttünk. Az Agóra több, mint egy interaktív, kulturális és tudományos centrum, ahol a mindennapi élet csodáit érthetjük meg. Érdekes előadásokat, filmvetítéseket és egyéb színes programokat találhatunk, sőt, lehetőség van egyfajta tudományos alkotóközösség létrehozására is, ahol hazai cégek mutathatják be fejlesztéseiket, eredményeiket a tudomány iránt nyitott közönség számára.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Agóra Tudományos Élményközpont facebook oldala
A négy őselem, a Víz, a Föld, a Levegő és a Tűz tematikájára épül a 300 éves magtárban kialakított, négyszintes tudományos játszóház élményparkja. A víz szintjén áramlatok, folyók és a vizes élőhelyek bemutatója várja az ifjú felfedezőket a Futurában. A Pocok világ egy beltéri játszóház, ahol mászóka, csúszda, vakondjárat, hangyabáb ringató, hangyaboly járatok és egy óriás pók hálója szórakoztatja a kicsiket. A következő szinten a szél erejét ismerhetjük meg, a legfelső emeleten pedig a tűz erejébe és az űr nagyságába láthatunk bele. A Mini Space World a holdraszállásról tanít, míg a pincében található szabadulószoba a nagyobbak tehetségét teszi próbára. Megismerhetjük, hogyan működik egy Tesla transzformátor, hogyan termelhetünk áramot szobakerékpárral, és az érdeklődő fiatalok részt vehetnek csillagászati előadásokon is.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: FUTURA
Szállástippek Mosonmagyaróváron és környékén>>
A Zsolnay Kulturális Negyed ad otthon a Csodák Palotája pécsi változatának, mely a Zsolnay gyár régi, nagyfeszültségű porcelán szigetelőket tesztelő laborjában kapott helyet, innen a név: Labor. 2011 óta mintegy 30 féle kísérleti eszköz, játék vár az kicsikre és nagyokra, melyeken keresztül megismerhetik a tudomány fantasztikus világát. Kipróbálhatják, milyen egy repülőgép-szimulátor, a lézeres akadálypálya, egy VR szemüveg segítségével beléphetnek a virtuális valóságba és részt vehetnek a Holdra szállásban is. Búvárkodhatnak a tenger mélyén, találkozhatnak velociraptorral, de megismerhetnek egy galvánzongorát is. Helyet kapott a kiállításon légfoci, plazmagömb, óriás tükör, légörvény ágyú és megannyi fizikai és egyéb technikai érdekesség.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Labor Varázstér
A világ egyik legnagyobb történelmi modellvasút kiállításának ad helyet a keszthelyi Festetics-kastély. A terepasztalokon 2,7 kilométer hosszú sínhálózat tekereg, hogy utat adjon a 19-21. századi Magyaroroszágon, Ausztrián és Németországon áthaladó megannyi – majd 70 darab valósághűen, 1:87 méretarányos – személy- és tehervonatnak. Az állomások és a vágányhálózat légi fotók és eredeti tervek alapján lettek rekonstruálva, látványos éjszakai fényekkel és interaktív rendszerrel. Ennek köszönhetően a látogatók irányíthatják a tájban elrejtett elemeket, így tüzet gyújthatnak vagy elindíthatnak egy darut.
Interaktív kiállítások gyerekeknek - Fotó: Helikon Kastélymúzeum facebook oldala