A fürdőbe járás már az ókorban is divat volt, akkor sok esetben a tisztálkodással, a rituális fürdőzéssel kötötték össze, de nem volt ritka az sem, hogy üzletek köttettek egy fürdőben, vagy épp nagy döntéseket hoztak meg egy forróvizes medencében üldögélve.
A vízhez való szoros kapcsolódásunk több szálon is fut, hiszen a víz az élet forrása, de az sem elhanyagolható tény, hogy 9 hónapon keresztül vizes közegben élünk születésünket megelőzően. Mindezeken túl a víz jótékony hatását a hidroterápia, a balneoterápia és fürdőkúra és az ivókúra magasabb szintre emeli, így, ha gyógyulást, vagy akár csak preventív jelleggel egészség megőrzést tervezünk, érdemes a termálvizek, gyógyvizek felé fordulni.
Hármas hatásról beszélhetünk, mely egyfelől fizikai hatásként jelentkezik. Jelentősége van annak is, hogy hány fokos a gyógyvíz, mert míg a 21-31°C fürdők inkább az idegrendszerre, addig a melegebb, 32-37°C-os vizek a fájdalmas izomgörcsök oldására, az ízületi fájdalmak csökkentésére hatnak jótékonyan, továbbá elősegítik a salakanyagok kiválasztódását is. A víz felhajtóereje lehetővé teszi, hogy a vízben könnyebben mozogjunk, így az ízületi, kopásos megbetegedések esetén a fürdőzés egy létező alternatíva a testmozgás végzésére.
A kémiai hatás sem elhanyagolható, hiszen az oldott ásványianyag tartalom a bőrön felszívódva fejti ki áldásos hatását. Bekerülve a vérkeringésbe erősíti az immunrendszert, pótolja az izmok, ízületek számára nélkülözhetetlen anyagokat. Ennek köszönhető, hogy szervezetünkben beindulnak az öngyógyító folyamatok, így prevenciós jelleggel, még a betegségek kialakulása előtt erősíthetjük, vitalizálhatjuk szervezetünket.
Fontos említést tenni arról is, hogy a gyógyvizeknek egyfajta biológiai hatásuk is van. Ez azt jelenti, hogy a gyógyvizes helyek speciális mikroklímával rendelkeznek, ahol a levegőben található negatív ionsúly miatt stresszoldó, pihentető hatás lép fel. Nem véletlen oly népszerűek termálfürdő városaink – Hévíz, Hajdúszoboszló, Zalakaros, Egerszalók, Sárvár, Bükfürdő, Harkány –, hiszen itt összpontosulnak azok a hatások, amik mellett a gyógyulás, a szervezet regenerálódása gyorsabban, célzottabban megy végbe.
Gyerekként szinte egyértelmű, hogy a víz pancsolásra, ugrándozásra, úszkálásra a legtökéletesebb, de ennél szélesebb spektrumban tudjuk felhasználni vizeinket, fürdőinket, gyógyvizeinket. Akár egyéni vagy csoportos mozgásformát választunk, a vízben végzett gyakorlatok, edzések széleskörű hatást gyakorolnak szervezetünkre. Az izmok átdolgozásán túl az ízületekre is kiválóan hat, ugyanakkor annak is nagy jelentősége van, ha csak lebegünk a vízben, vagy eltöltünk csendesen egy fél órát egy termálvízben.
Ne feledjük el, hogy gyógyvizeinket ivókúra formájában is alkalmazhatjuk, a nátrium és hidrokarbonát-ionokat tartalmazó vizeink például a gyomor vagy bélhurut, gyomorsav túltengés esetén érdemes fogyasztanunk. A keserűvizek a gyomor, a bél, a máj és az epebetegségek panaszait csillapítják. Jó, ha tudjuk, hogy míg a melegvíz kitágítja a gyomor ereit és fokozza a gyomornedvek elválasztását, addig a hideg gyógyvíz a bélmozgást erősíti. Az ivókúrát hosszabb ideig, többnyire 4 héten át érdemes folytatni. A fogyasztásra szánt gyógyvizeket beszerezhetjük frissen a fürdőkből, az ivókutakból vagy palackozva.
A Hungarospa Hajdúszoboszló Európa legnagyobb fürdőkomplexuma, ahol a család minden tagja megtalálhatja a kedvenc részlegét. A hajdúszoboszlói gyógyfürdőben 3 beltéri és 4 kültéri gyógyvizes medence áll azon vendégek rendelkezésére, akik csendben lazítanának egyet. Ősszel és télen igazán különleges élmény a 38 fokos vízben elfeledkezni a hideg időről, vagy gyönyörködni a hóesésben.
Hungarospa Hajdúszoboszló
A Pesterzsébeti Sós-jódos Gyógy- és Strandfürdőt a Duna partján találjuk. A fürdő gyógyvize a Gellért fürdőéhez hasonlóan mozgásszervi panaszokra, egyéb megbetegedések esetén is ajánlott. A Budapesten egyedülálló típusú jódot, konyhasót és brómot jelentős mennyiségben tartalmazó hévízű kútra az 1900-as évek elején találtak rá. A gyógyvize mellett a fürdő másik különlegességét a török stílusú kupolás épülete és a benne található nyolcszögletű oktogon medence adja.
Pesterzsébeti Sós-jódos Gyógy- és Strandfürdő
A kehidakustányi Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő igazi rekreációt nyújt a látogatók számára a kimagasló kalcium-magnézium hidrogén-karbonátos minősítésű kénes gyógyvizével. Jótékony hatását elsősorban a bőrre és az ízületekre fejti ki, melyet a szabadtéri ülő- vagy akár az úszómedencében is élvezhetnek a látogatók. Azokat, akik inkább a beltéri fürdést részesítik előnyben, a fedett élményfürdő várja súlyfürdős-, nyakzuhanyos gyógymedencével és a 36-38 fokos ülőmedencével.
Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő
A Pannon őstenger üledékrétegeiből feltörő borostyánsárga színű mórahalmi gyógyvíz kifejezetten jótékony hatással van a térd-, és vállízületekre, de hatékonyan használják kopásos és gyulladásos gernicbetegségek, izomreuma, valamint nőgyógyászati megbetegedések kezelésére is. A nemrégiben felújított Szent Erzsébet Mórahalmi Gógyfürdőben 290 négyzetméteren várja a látogatókat a wellness részleg. Szintén rendelkezik kültéri és szabadtéri gyógymedencével egyaránt, sőt kifejezetten relax termálmedencével is.
Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő