Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy mi is az a sztúpa: a buddhista építészet egyik jellegzetes alakja, az egyik legrégebbi buddhista vallási építmény, az elsőt az időszámításunk előtti 3. században építették. Most hogy már ezt is tudjuk lássuk, hogy idehaza hol találunk ilyet!
Egy mátrai kirándulás alkalmával ellátogathatunk Tarra is, hogy még többet megtudjunk Kőrösi Csoma Sándorról, aki az őshaza felkutatása közben került kapcsolatba a tibeti nyelvvel és kultúrával, mely hatalmas benyomást tett rá és munkásságára. Az ő tiszteletére emelte a Magyarországi Karma Kagyüpa Buddhista Közösség a Békesztúpát 1992-ben, halálának 150. évfordulója alkalmából, melyet még abban az évben maga a Dalai Láma szentelt fel. Találunk ott kiállítást és teaparkot is, valamint csodálatos kilátást a Cserhátra és a Mátrára.
Szállásajánlatok a környéken>>
Sztúpák Magyarországon - Tari Békesztúpa - Kőrösi Csoma Sándor Emlékpark, Tar
2008-ban mindössze kilenc hét alatt építették meg Magyarország legkisebb sztúpáját Becske mellett. A fehérre meszelt építmény tetején egy aranyozott Buddha-szobor pihen, míg a mögötte lévő domboldalon imazászlókat láthatunk, és a tájékoztató táblákon megismerhetjük a magyarországi buddhisták életét. A Megvilágosodás sztúpa egész évben, bárki számára látogatható, csak a vallási hagyományokat kérik betartani.
Szállásajánlatok a környéken>>
Sztúpák Magyarországon - Megvilágosodás-sztúpa, Becske
Sztúpák Magyarországon - Megvilágosodás-sztúpa, Becske
A zalaszántói sztúpa nem csak idehaza, de egész Európában az egyik legnagyobbnak számít 30 méteres magasságával és 24 méteres szélességével. Sajnos megtekinteni csak kívülről lehet, a belsejébe nem engednek be látogatókat. A talapzatba növényi magvakat, vallási dokumentumokat, és tibeti könyveket helyeztek el, és az építményt nem más avatta fel, mint a 14. Dalai Láma. Az 1993-as megnyitást követően már volt egy felújítás 2007-ben, mert az időjárás kicsit megviselte az épületet.
Szállásajánlatok a környéken>>
Sztúpák Magyarországon - Béke-sztúpa, Zalaszántó
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéig, azon belül is Biriig kell utaznunk, ha szeretnénk látni a Gyógyító Buddha Sztúpát. A 100 négyzetméteren elterülő építményt az önkéntesek ápolják, szépítgetik, és időről időre nagyszabású találkozásokat is szoktak ide szervezni. Bár az épület magánterületen helyezkedik el, előzetes bejelentkezés után bárki meglátogathatja.
Szállásajánlatok a környéken>>
Szintén Kőrösi Csoma Sándor előtt tiszteleg A Nyugati Tanítvány Sztúpa, mely Bükkmogyorósdnál, az uszói közösség jóvoltából épült meg. A „nyugati tanítvány” elnevezésnek mélyebb értelmezése van: azokat az európai embereket képviseli, akik a szokások alapján nemcsak átveszik és továbbadják a buddhista tanokat, hanem befogadva újrateremtik azt. Szerencsére ezen a helyen nem kell turistarohamokra számítani, úgyhogy zavartalanul üldögélhetünk és meditálhatunk, majd a túrabakancsot felkapva indulhat a Bükk felfedezése.
Szállásajánlatok a környéken>>
Bármelyik sztúpát is látogatjátok meg a fentiek közül, ne felejtsetek el háromszor körbejárni az óramutató járása szerinti irányban, miközben pozitív gondolatokat, jókívánságokat fogalmaztok meg magatokban!