A rudabányai bányatavat 60 méteres mélységével Magyarország legmélyebb állóvizeként tartják számon. A Miskolc vonzáskörzetében fekvő településen az 1985-ig tartó vasércbányászat befejezését követően alakult ki a tó az egykori munkagödörben, mely a vízszint folyamatos emelkedésével érte el mai méreteit. A tavat a bányaművelést követő beomlások következtében keletkezett sziklafalak határolják, melyeken az évek során burjánzó akác és fenyőfák telepedtek meg, páratlan látványt nyújtva az ide utazóknak, de mivel vize rendkívül hideg és hirtelen mélyülő, így a fürdés egész évben tilos. A tó jelenleg magántulajdonban van, így megtekintése is előzetes engedélyhez kötött.
Nézz szét a Rudabánya környéki szálláshelyek között>>
Rudabányai bányató
A Tokaj-hegyaljai borvidéktől negyedórányira található tarcali bányató gyönyörű türkizkék színével várja a látogatókat. Mélysége körülbelül 10 méter, partja pedig rendkívül sziklás, így fürdeni egész évben tilos, azonban napozásra, pihenésre és kirándulásra is kiváló választás. Érdemes felsétálni a község központjától körülbelül 1 kilométerre található Áldó Krisztus szoborhoz, ahol lenyűgöző panoráma nyílik a tóra.
Szállás tippünk: Az egykori kúriából mára négycsillagos szállodát alakítottak ki Tarcalon, ahol a vendégek a XIX. században érezhetik magukat. És ha ez még nem lenne elég, a Degenfeld Kastélyszálló Magyarország egyik legszebb szőlőbirtokának közepén helyezkedik el. A pincelátogatás és borkóstolás során a borkedvelők megismerkedhetnek a tokaj-hegyaljai borokkal. További részletek>>
Tarcali bányató
A gyékényesi bányató, azaz a Kotró 2011-ben megkapta az Örökségünk – Somogyország Kincse kitüntető címet. A 220 hektáron elhelyezkedő tó több kisebb és nagyobb szigettel rendelkezik, vize olyan tiszta, hogy körülbelül 8 méter mélyre is leláthatunk. A kavicsbányászat jelenleg is zajlik a településen, a kitermelés közelében a víz mélysége akár 25-30 méter is lehet. Sekélyebb partszakaszánál egy kisebb szabadstrand, illetve búvárbázis kialakítására került sor. A tó élővilága rendkívül gazdag, a hazai horgásztavak egyik legjobbika.
Nézz szét a Gyékényes környéki szálláshelyek között>>
Gyékényesi bányató
Szentendre felé tartva, Budakalásznál találhatjuk ezt a páratlan méretű tavat, melyet tisztasága és szépsége miatt a fürdőzési tiltás ellenére már régen is használtak. „Budapest tengerpartjának” is nevezik, és 2016-os átalakítása óta méltán a főváros egyik legkedveltebb nyári fürdő- és szórakozóközpontja. A tóba lépve sokáig alig fél méteres vízben gázolunk, így gyermekek számára is biztonságosan használható, azonban az úszni vágyóknak sem okoz csalódást: közepe felé haladva eléri a 4-6 métert is. A sport szerelmesei is nagy figyelmet kaptak az átalakítások során, strandröplabda és strandfoci pályák várják a látogatókat, illetve wakeboard és búvárkodási lehetőség is szolgálja a kikapcsolódást.
Nézd meg a hangulatos szentendrei szállásajánlatokat>>
Lupa beach
A szintén Budakalászon található, körülbelül 15 hektáron elterülő Omszki-tó a Duna hordalékaként lerakodott sóder kitermelésének köszönheti létrejöttét. Korábban a nudisták kedvelt pihenőhelye volt, napjainkban a fürdőzés tiltása miatt leginkább a sport rajongóinak kedvez. A 2005-ben létrehozott wakeboard pálya kezdők és haladók számára is jó szórakozást nyújt, emellett lehetőség van az utóbbi években népszerűvé vált SUP kipróbálására is, mellyel a tavon kijelölt területen lehet túrázni. A gyermekes családok igényeit figyelembe véve nyílt meg közvetlenül a tó partján egy hatalmas bababarát játszóház, ahol 1 hónapos kortól egészen 8 éves korig várják a gyerekeket izgalmas játékokkal.
Miután megnézted Budakalász tavait, biztosan éhesen térsz majd be a vendéglátóhelyek egyikébe>>
Omszki-tó