Talán a víz közelsége teszi annyira bájossá ezt a várost, talán az, hogy a természettel harmóniában élve a csend és a nyugalom fűzi át minden lépésünket. Mégsem unalmas Szarvas, hiszen itt családdal, gyerekekkel, de édes kettesben is számos olyan programra lelhetünk, ami nem csak egy napra, de akár egy hétre is nyújt kikapcsolódást.
Szállástippek Szarvas környékén>>
Az ismerkedést érdemes rögtön egy órás hajókázással kezdeni, hiszen így kaphatunk igazán sok információt, főképp, ha egy olyan hajóskapitányunk van, mint a Katalin II. sétáhajóé, aki immár 4 évtizede szeli a vizet. Szarvas kiváló pihenőhely, ahol a vízparti házak stégjéről órákig gyönyörködhetünk a Körös szépségében, a vízbe nyúló fákban, a kiszáradt fatörzsön napozó teknősökben, a csendesen ringatózó vízililiomokban.
A hajóút végig vezet a település főbb nevezetességei előtt, így megismerhetjük a Szarvasi Vízi Színház történetét is. A 2011-ben létrehozott színház egy amfiteátrum és egy várkastély ötvözeteként tárul a szemünk elé, ahol a nézők nemcsak a színpadon zajló események, de a Körös és az azt övező természeti szépségek szemtanúi is egyben. Nyáron egymást érik a kiváló színházi előadások, a vendég előadásoknak köszönhetően teltházas siker övezi az egyedülálló, különleges atmoszférával rendelkező helyet.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - Szarvasi Vízi Színház
Mihályi Gábor Munkácsy-díjas szobrászművésznek köszönhető a vízből impozánsan kinyúló Millenniumi emlékmű, melyet 2000. június 17-én avattak fel. Az oszlop tetején a Szent Koronát átadó Mihály és Gábriel arkangyal látható. A szökőkutakkal övezett emlékművel szemben egy másik látványosság tűnik fel: a Bolza-kastély.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - Millenniumi emlékmű
Szarvas történelme, mai látképe a Bolza családdal szervesen összekapcsolódik. Az olasz származású Bolza család a XVIII. század végén érkezett Magyarországra. Bolza József Batthyány Annát vette nőül, majd a közös élet kialakításához előbb egy kastély, majd a hozzá tartozó park létesítésével kezdtek hozzá, így formálták Szarvast. Otthonuk a Holt-Körös partjára épített klasszicista Bolza-kastély lett, mely több átalakítás után nyerte el végleges formáját. A kibővített épületben lakó- és fogadószobák találhatóak, ám jelenleg az épület nem látogatható, azonban a víz irányából megcsodálhatjuk szépségét. A bejárathoz felvezető lépcsősoron egy Romolus és Remust szoptató anyafarkas szobrot láthatunk, melyet Borza Pál 1911-ben állíttatott, a család olasz eredetére utalva.
A Bolza családhoz kapcsolódik a város szélén álló Csáky-Bolza Kastély is, mely ma a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságának központja. Itt találjuk az Anna-ligetet, mely a 1900-as évek elején a kor legmodernebb tájépítészeti elveit követve került kialakításra, mintaként a Schöbrunni Kastély szolgált. A park büszkeségei a 200 évnél idősebb kocsányos tölgyek, melyek tekintélyes méretükkel ma is büszkén magasodnak a látogatók felé.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - Bolza-kastély
A kastéllyal átellenben, az Erzsébet-liget szélén, a Körös partján állnak a város híres mocsárciprusai, melyeket Őrködő ciprusoknak is neveznek. A Bolza család jóvoltából ide telepített csodálatos fák vastag törzseikkel nem mindennapi látványt nyújtanak. Különlegességük, hogy a nedves talajon szétterülő gyökerük néha 1 méter magasságig térdszerűen kiemelkedik a talajból, lombjuk az évszakokkal együtt változik, ősszel barnásvörös színben pompázva meseszép látványt nyújtanak.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - mocsárciprusok
A parkban 2014-ben létrehozták a Körösvölgyi Állatparkot, ahol a Kárpát-medence egykor és ma honos állatfajait ismerhetjük meg. A főépületben egy 7000 literes akváriumban a hazai vizek halait láthatjuk, a liget kifutóin több mint 50 féle állatfaj – köztük védett és nem védett fajok egyaránt – várják a látogatókat. Szarvasok, vaddisznók, rókák, sőt, európai bölények és farkasok élnek itt, de minden bizonnyal, a gyerekek kedvencei az állatsimogató kis kedvencei lesznek. A park interaktív kiállítással teszi még izgalmasabbá az itt töltött időt, melyet kiegészíthetünk kerékpár, illetve kenu túrákkal is.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - Fotó: Körös-Maros Nemzeti Park facebook oldala
Parkokból nincs hiány Szarvason, így érdemes ellátogatni a Szarvasi Arborétumba is, mely 82 hektárt felölelve 5 fás gyűjteményt foglal magába. 200 éves tölgyek, mamutfenyők, pávák övezik az arborétumi sétákat, amiket gyalogosan, de akár kerékpárral is megtehetünk. Virtuális játék segítségével megismerhetjük az arborétum történetét, a gyógynövénykertben több mint 100 féle növényt tanulmányozhatunk. Számos vezetett túra segít vár minket, így felfedezhetjük a Meditációs tér tanösvényt vagy az Ökojátékparkot is.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - Fotó: Szarvasi Arborétum
Az arborétum mellett a Mini Magyarország Makettpark rendkívül részletgazdag makettekből álló kiállítótere várja a látogatókat. A parkban közel 100 híres magyar és az egykori Magyarország területén fekvő épület tekinthető meg. Az épületeket részletes leírás mutatja be, melyet interaktív elemek kísérnek: hol egy gregorián kórus, hol opera dal csendül fel, máskor egy kisvonat zakatol, vagy egy gombnyomásra egy gyorsvonat gurul el előttünk. A patakokkal, hidakkal teletűzdelt parkjában kényelmes padokon pihenhetünk meg, hogy újult erővel fedezhessük fel hazánk legszebb látványosságait – mini méretben.
Szarvasi kalandozás a vizek és fák ölelésében - Mini Magyarország Makettpark