A magyarországi ciszterci rend központja a monumentális barokk Zirci Ciszterci Apátság, mely amellett, hogy országunk egyik legfontosabb történelmi műemléke és idegenforgalmi látványossága, sokkal többet is rejt magában. Több órát is szánjunk a székesegyház felfedezésére, hiszen a templom lenyűgöző belső terei mellett egyháztörténeti kiállítás, reprezentatív termek, panorámatorony és egy 65 ezer példányt számláló műemlékkönyvtár is fellelhető állandó tárlatai között. Ez utóbbi legfőképpen teológiai témájú iratairól ismert, de több mint 300 antikva az országban egyedülállóan csak itt kereshető fel. A Rendtörténeti Kiállítás keretében a máig itt élő ciszterci szerzetesek misztikus életébe kapunk bepillantást, az 1847-ben elkészült Vöröstorony tetejéről pedig az egész Zirci-völgy a lábunk előtt hever a 146 márványlépcső meghódítása után.
Izgalmas zirci látnivalók - Zirci Ciszterci Apátság
Szállástippek Zirc és környékén>>
Az apátság megismeréséhez nem maradhat ki az épületet körülölelő angol stílusú park bejárása, melyben 1951 óta hazánk legmagasabban fekvő fás gyűjteménye található. A buja növények között rengeteg Bakonyban őshonos fát és cserjét azonosíthatunk, de egzotikus, más földrészről származó fajokra is könnyen rábukkanhatunk sétálás közben. A park mókusoknak, denevéreknek és kétéltűeknek ad otthont, de ha szerencsénk van még őzekkel is találkozhatunk a bokrok között. A bejáratnál a helyeik által Sörös-tónak nevezett halastó fogad, melyet a szerzetesek alakítottak ki a böjtök alatt engedélyezett halfogyasztás miatt.
Izgalmas zirci látnivalók - Zirci Arborétum
A 18. század közepétől nemcsak pezsgő hitélet zajlott a templom épületében, 1735-ben a zirci konvent megkóstolhatta az első itt gyártott söröket is. Jelenleg a legmodernebb technológia és a kézműves munka ötvözetéből született italok között válogathatunk a Zirci Apátsági Sörmanufaktúrában: a 9 egyedi íz közül a legnépszerűbb búza-, barna és világos sörök mellett levendulával fűszerezettet, vagy egy igazi nagyágyút, a 8%-os masszív szüretlen világos fajtát is tesztelhetjük. Ha megéheznénk ebédünket is nyugodtan tervezhetjük ide, ugyanis a folyékony kenyér mellett sült virsli, kolbász, grilltálak és csülök is szerepel a menüsorban.
Izgalmas zirci látnivalók - Fotók: Zirci Apátsági Manufaktúra Facebook oldala
A nap végén nyugodtan maradhatunk Zircen, nem érdemes még órákat autóznunk, hiszen a város szívében, ősfás környezetben olyan szuper szálláslehetőségünk akad, mint a Forest Hills & Golf. A szállodában a golfozás mellett számos más sportolási és relaxációs lehetőség is a rendelkezésünkre áll, ha kikapcsolódnánk a sok kulturális emlék megismerése után; többek között a jakuzzival, szaunával, valamint gőz- és sókabinnal felszerelt wellnessrészleg, kültéri teniszpályák, de az aktív kikapcsolódás szerelmesei a nordic walkingot és a biciklikölcsönzést is választhatják. Tovább az ajánlatokhoz>>
Szállástipp Zircen: Forest Hills Hotel & Golf****
Ha vittünk magunkkal túrabakancsot, akkor a dudari Ördög-árkot nem hagyhatjuk ki, hiszen az itt csordogáló patak medrében, a sziklafalakkal elzárt útvonal egy filmbéli misztikus világba varázsol el bennünket. Az Országos Kéktúrára csatlakozva megmártózhatunk a Gaja-szurdok egyik látványosságában, a Római-fürdő vízesésben, de ha inkább a történelmi múltban merülnénk el, országunk egyik leglátványosabb tatárjárás után keletkezett főúri rezidenciája, a cseszneki vár nem okoz majd csalódást. Érdemes kis sétával a legmagasabb pontjáig felmászni, hiszen innen a Bakonyra nyíló panoráma lélegzetelállító. Gyerekkel is könnyedén megközelíthető a Hubertlaki- vagy bakonyi Gyilkos-tó, amely fürdőzésre ugyan nem alkalmas, de a vízéből kiálló hatalmas facsonkok látványa garantáltan kárpótol mindenkit az elmaradt pancsolásért. Ha pedig kimondottan a család legkisebb tagjának keresünk elfoglaltságot, az eplényi Vibe Park libegői, erdei kalandjai, kerékpár- és sportversenyei egész napra lefoglalják majd a legaktívabb csemetéket is.
Meseszép látnivalók Zirc környékén: cseszneki vár, Római-fürdő vízesés, Bakonyi Gyilkos-tó