Hazánk egyik legkedveltebb természeti látnivalója a Megyer-hegyi tengerszem, mely megkapó látványával számos látogatót sarkalt arra, hogy megörökítse a Magyarország védett természeti kincsei közé tartozó tavat és az azt körülvevő sziklafalakat. A Bükki Nemzeti Park fennhatósága alá tartozó területet többféleképpen is megközelíthetjük: a Malomkő ösvényen keresztül vagy Sárospatak felől. A 324 méter magas Megyer-hegy területén fekvő tó szépségét feltűnő kéksége adja, és az a kontraszt, melyet a víztükör fölé magasodó, 70 méter magas sziklafalak okoznak. A tó helyén egykor a gabonaőrlők és érczúzók malomköveit biztosító bánya állt, melyet 1907-ben zártak be a termelés folyamatos csökkenése miatt. Ezt követően alakult ki a tó a fejtési gödörben, mely egyes helyeken elérheti a 6,5 méter mélységet is. A tengerszem mellett egy kilátó is található, ahonnan lenyűgöző panoráma tárul elénk.
Szállásajánlatok Sárospatakon és környékén>>
5 legszebb magyarországi tengerszem - Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak
A Jósvafői tengerszem egy viszonylag fiatal mesterséges tó, hiszen 1942-ben, a Baradla-barlangból eredő, karsztforrásként kibukkanó Jósva-forrás felduzzasztásával keletkezett. A forrásra már az 1800-as években is építettek malmot, később villanytelepet is, mely 1917-től biztosította az áramot a falunak, majd a völgyzáró gát 1935-ben épült meg. A forrás hazánk legnagyobb vízhozamú hidegvizű forrása, két ágból ered, másodpercenként 7-8000 liter vízzel táplálva a Jósva-patakot. Smaragdzöld hideg vize legendás, jó időben egészen 10°C-ig melegszik fel, így fürdésre egyáltalán nem alkalmas. A tó DK-i részénél stég nyúlik be a tóba, a part mentén sétálva egy parkba érkezünk, ahol kellemesen megpihenhetünk.
Szállásajánlatok Jósvafő környékén>>
5 legszebb magyarországi tengerszem - jósvafői tengerszem
Rudabányán találjuk az ország legmélyebb tavát, mely 60 méteres mélységével zsebelte be a legmélyebb állóvíz címet. A 320 méter hosszú és legszélesebb pontján 120 méter széles tó a vasércbányászatnak köszönheti kialakulását. Már a középkorban is bányásztak itt érceket, az 1880-tól 1986-ig üzemelő bánya több mint 50 millió tonna vasércet adott. A bánya hossza elérhette a 6 kilométert, szélessége pedig a több 100 métert. Két különálló meder alakult ki, melyek a kitermelés megszűnését követően a járatok szivattyúzásának hiányában idővel feltöltődtek csapadékvízzel, a felszínre törő karsztvízzel. A nagyobb tó neve Andrássy II., a kisebbik Vilmos névre hallgatott. A nagyobb tó idővel kilépett a medréből, és bekebelezte a kisebbiket, ezzel létrehozva a ma ismert Rudabányai bányatavat. A türkízkék vizű tavat egy ösvény veszi körbe, melyen sétálva a különleges panoráma mellett megismerhetjük a bányaterület kőzeteit, a fontosabb földtani pontokat. Kilátópontok, információs táblák segítik a tájékozódást, padok és mobil stégek adnak lehetőséget a pihenésre és a tájban való gyönyörködésre.
Szállásajánlatok Rudabánya környékén>>
5 legszebb magyarországi tengerszem - rudabányai bányató
A Mátra is rejt egy tengerszemet, az apci tengerszemet két jellegzetes vulkáni kúpja, az Apc Somlyó és a Nagy-harsas között találjuk. A tó az egykori andezitbánya területén jött létre, mely 1875 és 1960 között működött aktívan, ezt követően a bánya gödre megtelt csapadék- és talajvízzel. A bányatavat és környezetét 1995-ben helyi jelentőségű természetvédelmi területnek minősítették. A bánya északi és délkeleti oldala 15-20 méter magas falakkal keretezi a tavat, melynek smaragdzöld vize oly szép, hogy joggal tarthat igényt a tengerszem elnevezésre. Száraz időben a tó autóval is megközelíthető, más esetben érdemes a járművet a kijelölt parkólóban hagyni, és gyalog, a földes úton egy 40 perces sétával elérni. A tó könnyen körbejárható, ösvényeiről számos helyről nagyszerű panoráma nyílik rá.
Szállásajánlatok Apc környékén>>
5 legszebb magyarországi tengerszem - apci tengerszem
Tokaj-Hegyalja már önmagában is megér egy túrát, ám ha a borkóstolások és a borvidék megismerésén túl más természeti értékek felfedezésére is vágynánk, akkor mindenképpen látogassunk el a Tarcali bányatóhoz. A borvidék kiváló andezit bányászati helyszín volt, mintegy 20 külszíni bánya és kőfejtő működött a területen. A tarcali bánya bezárása után a hátrahagyott gödröt csapadék és forrásvíz töltötte fel, tiszta vizének köszönheti azúrkék színét. Különleges élményt nyújtanak a hatalmas kráterszerű sziklás képződmények, a sziklafalak vulkanikus eredetű andezit képződményei egyedülállóak. A tavat a hegy tetején álló Áldó Krisztus szobor mögül is megtekinthetjük, a lenyűgöző panoráma kiváló fotó téma. A tó partjára lesétálva számos pihenő helyet találhatunk, ám a tó nem körül járható, partja kevésbé kiépített.
Szállásajánlatok Tarcalon és környékén>>