A Balaton-felvidék számos programja közül a Bakonybélen található Pannon Csillagda állandó kiállításán a csillagászat és az űrkutatás történetét ismerhetitek meg és amit szerintünk semmi esetre se hagyjatok ki. Meteoritot simogathatunk, szkafanderes ruhával ismerkedhetünk, nappal napkitöréseket, éjjel pedig a csillagos égboltot kémlelhetjük. A programok 1,5-2 órásak, a nappaliak nem időjárás függőek, az éjszakai távcsöves bemutatókon pedig a Holdat, a csillaghalmokat tekinthetjük meg.
Amennyiben az idő nem megfelelő, akkor vetítéssel mutatják be az éjszakai égboltot. Az itteni planetárium hazánk legmodernebb digitális planetáriuma. A 8 méter átmérőjű, félgömb alakú kupolára vetített kép felbontása kétszer akkora, mint a többi magyarországi planetáriumé, valamint térhatású a hang és 3D-s képet vetítenek. Közép-Európában ez az első és egyetlen Ultra HD felbontású digitális planetárium.
Pannon Csillagda, Bakonybél
A Piszkéstetői Csillagvizsgálót az ott zajló kutató munka miatt csak előre egyeztetett időpontban március 1. és október 31. között látogathatjuk meg, ugyanis a Mátra szívében, 944 méter magasan fekvő planetáriumban a szupernóvák, a kis égitestek és a változócsillagok vizsgálatát végzik. Sajnos éjszakai nézelődésre nincs lehetőségünk, mert ilyenkor a tudomány van a középpontban. Kihagyhatatlan úti cél azok számára, akik kíváncsiak a világűr rejtelmeire, az ország legnagyobb csillagközi kutatásra használt távcsövére, az RCC-távcsőre és a felfedezésekről híressé vált Schmidt-teleszkópra. Érdekesség, hogy a planetárium épületét az Oroszlán csillagkép mintájára tervezték.
Az obszervatóriumban esti távcsöves bemutatókon vehetünk részt. A program során távcsövekkel nézhetjük meg az aktuális égi látnivalókat, amikről elmesélnek minden érdekességet. Megismerhetjük a csillagképeket és a hozzájuk kapcsolódó legendákat. Ha Budapesten járunk és szerencsések vagy előrelátóak vagyunk, elcsíphetünk rendkívüli csillagos esemény alkalmával tartott előadást is.
Polaris Csillagvizsgáló, Óbuda
A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében egy mesterséges kis tóval körülvett szigetén mindenki megismerkedhet a tudomány lenyűgöző, kalandokkal teli és szórakoztató oldalával is. Az itt található mobil digitális planetáriumban csillagképekről, bolygókról, az űrkutatás mérföldköveiről és az egész Univerzumról szóló műsorokat vetítenek nekünk. A modern debreceni planetárium alkalmas félgömb alakú, úgynevezett teljeskupolás-filmek vetítésére is, ami egyedülálló moziélményt jelent, hiszen a kép 360 fokban vesz körül bennünket. A csillagdában napközben a naptávcső segítségével vizsgálhatjuk a Nap és annak különleges felszíni alakzatait, de tavasztól késő őszig rendszeresen szerveznek éjszakai csillagnéző programokat is.
A Svábhegy tetején fekvő obszervatórium és interaktív csillagászati élményközpont izgalmas ismeretterjesztő programokkal vár mindenkit korosztálytól függetlenül. Lézeres csillagképtúrán ismerhetjük meg az évszakok csillagképeit, interaktív 2D és 3D előadások, valamint látványkísérletek várnak, vizsgálhatunk napkitöréseket és napfoltokat, éjjel holdkrátereket tanulmányozhatunk, galaktikus gázködökről hallgathatunk előadást és további ezekhez hasonló, érdekes programok várnak ránk. Emellett pedig itt található Budapest legnagyobb bemutatótávcsöve.
Egyetek egy jót a Svábhegyi Fonográf Vendéglőben>>
Svábhegyi Csillagvizsgáló, Budapest
Svábhegyi Csillagvizsgáló, Budapest