Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

8 vadregényes várrom az országban, melyek a történelemről mesélnek

A hazai várromok lenyűgöző emlékeket és lélegzetelállító panorámákat kínálnak, amelyek egyaránt elvarázsolják a történelem szerelmeseit és a természetkedvelőket. A cikkben bemutatott nyolc helyszín között akadnak eldugott, vadregényes romok és népszerű kirándulóhelyek is, melyek mind-mind izgalmas felfedezéseket ígérnek. Ismerjük meg együtt ezeket a múltba révedő kincseket, ahol minden kő egy-egy történetet rejt!

 

Hegyesdi várrom (Hegyesd)

Tapolca és Veszprém között félúton, egy 281 méter magas vulkáni csúcson találjuk a tatárjárás után épült vár romjait. A hegyesdi műemlék nem tartozik legnépszerűbb látnivalóink közé, hiszen folyamatosan omladozó darabjait messziről észre sem vesszük, de ha a környéken járunk mégis érdemes az idevezető lépcsőket leküzdenünk, az innen nyíló panoráma ugyanis lélegzetelállító. Tetejéről gyönyörködhetünk a környező tanúhegyekben, míg szép időben Csobánc és Szigliget is a szemünk elé tárul.

Legszebb várromok Magyarországon - Hegyesdi várromLegszebb várromok Magyarországon - Hegyesdi várrom

 

 

Rezi vár (Rezi)

Szuper kirándulási lehetőség vár bennünket a Zalaszántói-medence déli peremén; a Meleg-hegy 425 méter magas szirtjén áll a dolomitokkal határolt Rezi vár. Falairól elképesztő látványt nyújt a Balaton csillogó víztükre, a buddhista sztúpa fehér kupolája vagy a Tapolcai-medence tanúhegyeinek vonulatai, de a korábbi elővár területén, a rom déli részén is javasolt időt tölteni, ugyanis hangulatos erdei pihenőhellyel, szalonnasütővel, padokkal és asztalokkal várják a megfáradt turistákat.

Kirándulj el az ország legszebb várromjaihoz - Rezi várKirándulj el az ország legszebb várromjaihoz - Rezi vár

 

 

Tátika-vár (Zalaszántó)

Ha Rezi várát felfedeztük, onnan csak pár kilométert kell megtennünk, hogy a zalaszántói Tátika-várat is szemügyre vegyük. A tatárjárás idejében keletkezett erődítmény sorsa sajnos nem alakult szerencsésen: a török háborúk során, egy fosztogatás alkalmával felgyújtották, és tulajdonosai nem is építették újra ezt követően. Rezi várával együtt sorsára hagyták, az időjárás pedig elvégezte a dolgát, ma csak hatalmas kövei emlékeztetnek arra az időszakra, amikor még a hazai végvárrendszer fontos része volt.

Varázslatos gyalogtúra vezet a Tátika-vár romjaihozVarázslatos gyalogtúra vezet a Tátika-vár romjaihoz

 

 

Csobánc vára (Gyulakeszi)

Csobánc várának eredettörténetéről nagyon keveset tudunk, 1270 után találhatunk róla írásos emléket. A Rákóczi-szabadságharc után a teljes építmény megsemmisült, helyreállítása jelenleg nem szerepel a tervek között. Megközelítése egy erőteljes emelkedő után, nagyjából 30 perces sétát követően teljesíthető, de mindenképpen tanácsos időt fordítani erre, hiszen a csúcsáról a látvány nem mindennapi, szép időben pedig még a siklóernyősök bemutatóit is élvezhetjük.

Túrázz el Csobánc várához és csodáld meg a mesés balatoni panorámátTúrázz el Csobánc várához és csodáld meg a mesés balatoni panorámát

 

 

Vitányvár (Vértessomló)

Tatabánya központjából nagyjából 3 kilométeres meredek túra vezet a Vértes egyik nyúlványán épült Vitányvárhoz, mely már a 13. század óta magasodik a sziklaszirteken. A 18. századtól kezdődően története szomorúan alakult; miután az erődítmény kikerült az Esterházy család fennhatósága alól, köveit egyszerűen széthordták, így ma már csak romjai láthatóak. Ennek ellenére érdemes felsétálnunk maradványaihoz, ugyanis csodás látkép tárul elénk a megmaradt várfalról.

Keresd fel a vértessomlói vár romjait - VitányvárKeresd fel a vértessomlói vár romjait - Vitányvár

 

 

Büdy-várrom (Vámosatya)

A Büdy-vár a Zalai-dombság területén, Vámosatya közelében található, a középkori magyar várépítészet egyik izgalmas emléke. A források szerint a birtokot Büdy Mihály munkácsi várnagy és beregi főispán építette, de azt biztosan tudjuk, hogy nem bírt olyan jelentőséggel, mint a Tiszahát várai, nagyobb sereg visszaverésére egyáltalán nem volt alkalmas. A 17. században a család férfiágon kihalt, ami végleg megpecsételte az építmény jövőjét. A mozgalmas század során a híres erdélyi fejedelmek, mint Bethlen, Bocskai vagy Rákóczi ellenállás nélkül foglalták el, 1660-tól kezdve pedig már az írásos források is csak romként hivatkoznak rá. 

Legszebb várromok Magyarországon - Büdy-várromLegszebb várromok Magyarországon - Büdy-várrom

 

 

Fehérkő vára (Kereki)

A Somogy vármegyei Kerekin, a Levelesi erdőben sétálva bukkanhatunk rá a 700 éves múltidéző romokra, Fehérkő várára. Az 1300-as években épült falak ma már csak egy emeletnyi magasságban állnak, melyet pár éve faszerkezetű gyalogoshíd ölel körbe. 2021-ben a ’Somogy bejárható varázsa’ projekt keretében felújítási munkálatok kezdődtek az erődítménynél, melynek eredményeként a műemlék északi oldalán kilátót és pihenőteraszt alakítottak ki a látogatók számára, így az ódon falak mellet a Kőröshegyi völgyhídban és a Balatonban is gyönyörködhetünk már.

Irány Kereki és a Fehérkő vár romjaiIrány Kereki és a Fehérkő vár romjai

 

 

Bátorkő várának romjai (Várpalota)

A szóbeszéd szerint Bátorkő Mátyás király kedvenc vadászkastélya volt, de a vár már sokkal korábban, a honfoglalás után is fejedelmi, majd uradalmi birtok volt. Feladata feltehetően a Bakony vidékén történő áthaladás ellenőrzése volt, de annyira nem volt fontos, hogy a történelem zivataros időszakait követően is óvják, így a hódoltság alatt teljesen elpusztult. A ma megtekinthető része egy háromemeletes toronyból és egy bástyából áll, és már csak azért is érdemes a kaptatót leküzdeni, mert még Petőfit is megihlette buja környezete: a "Szeget szeggel" című híres versét köszönhetjük a bátorkői romnak.

Mesés kirándulóhelyek és várromok: Bátorkő várának romjaiMesés kirándulóhelyek és várromok: Bátorkő várának romjai

 

 

 

 

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
Hazánk történelme olyan messzire nyúlik vissza, hogy sokszor nem is a történelemkönyvekben, hanem a régészeti ásatások során feltárt leletek között találunk nyomokat az előttünk itt élt nemzedékekről. Ebben a cikkünkben olyan kisebb-nagyobb településeket gyűjtöttünk össze, ahol őseink már ezer éve is aktívan élték mindennapjaikat, akár a Római Birodalom irányítása alatt, akár az Árpád-házi királyok korában.
Kész stressz a nyaralásra készülődés? Azt sem tudod, hogy kezdj a pakoláshoz? Vagy szinte biztos vagy abban, hogy valami otthon marad? Akkor most dőlj hátra és relax: írtunk helyetted, pontosabban neked egy listát!
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
10 lenyűgöző kirándulóhely Budapest környékén egynapos kiruccanáshoz
Türkizkék bányató, elbűvölő vízesés, tündéri vízimalom, valamint évmilliókról mesélő barlangok, sziklák és szurdokvölgyek felé vettük az utunkat, hogy csokorba szedjük nektek a legjobb Budapest környéki kirándulóhelyeket, melyek felkereséséhez egyetlen nap is elegendő.
10+1 mesebeli hely a Mátrában, amit muszáj legalább egyszer látni
A Mátra azok közé a helyek közé tartozik, ahol tényleg mindenki megtalálja a számítását; túraútvonalak, érdekes városok és izgalmas geológiai képződmények várnak minket a hegység körül. Egyéni kirándulóként, baráti társasággal vagy családi kiruccanás során is szuper látványosságok közül válogathatunk, úgyhogy bármit is nézünk meg az alábbi listából, csalódni biztosan nem fogunk!
5+1 elhagyott épület Magyarországon, amit egyszer látnod kell
Az elhagyatott épületek különös, már-már misztikus hangulatot árasztanak. Egykori merész álmok és nagyratörő tervek lenyomatai, melyek legtöbbször finanszírozási vagy politikai okokból nem fejeződtek be. Gyakran gazdátlanul omladoznak és válnak lassan az enyészetté. Hazánkban is számtalan, szebb sorsot érdemlő félkész és elhagyatott épület található, melyekből Zubreczki Dávid, építészeti mesemondó készített gyűjtést, a National Geographic „Elhagyott építmények” sorozat új évadának apropójából.
13 látnivaló Sopron környékén, amitől kerek lesz a kikapcsolódás
Fedezd fel a legszebb látnivalókat Sopron környékén! Csalogasson téged is a 8 nevezetességet és 5 kilátó túrát bemutató cikkünk a leghűségesebb város szomszédságába! Kulturális kincsek, történelmi emlékhelyek, építészeti remekek, természeti csodák, ámulatba ejtő panorámák – itt bizony egy percet sem lehet unatkozni, élmények sora vár!
Jártál már itt? Bakancslista 2025-re 10+1 természeti kinccsel
Összeírtad a 2025-ös bakancslistádat? Ha nem, akkor van egy jó hírünk: mi már megtettük helyetted! Böngészd át gyűjteményünket, ahol 10+1 varázslatos természeti kincset találsz! Vajon mindegyiket láttad már?
Legnépszerűbb cikkek
Érdekes cikkeink
Nyerj wellness hétvégét!
Hotel Platán Székesfehérvár
A nyeremény értéke:
74.000 Ft