Tapolca és Veszprém között félúton, egy 281 méter magas vulkáni csúcson találjuk a tatárjárás után épült vár romjait. A hegyesdi műemlék nem tartozik legnépszerűbb látnivalóink közé, hiszen folyamatosan omladozó darabjait messziről észre sem vesszük, de ha a környéken járunk mégis érdemes az idevezető lépcsőket leküzdenünk, az innen nyíló panoráma ugyanis lélegzetelállító. Tetejéről gyönyörködhetünk a környező tanúhegyekben, míg szép időben Csobánc és Szigliget is a szemünk elé tárul.
Legszebb várromok Magyarországon - Hegyesdi várrom
Szuper kirándulási lehetőség vár bennünket a Zalaszántói-medence déli peremén; a Meleg-hegy 425 méter magas szirtjén áll a dolomitokkal határolt Rezi vár. Falairól elképesztő látványt nyújt a Balaton csillogó víztükre, a buddhista sztúpa fehér kupolája vagy a Tapolcai-medence tanúhegyeinek vonulatai, de a korábbi elővár területén, a rom déli részén is javasolt időt tölteni, ugyanis hangulatos erdei pihenőhellyel, szalonnasütővel, padokkal és asztalokkal várják a megfáradt turistákat.
Kirándulj el az ország legszebb várromjaihoz - Rezi vár
Ha Rezi várát felfedeztük, onnan csak pár kilométert kell megtennünk, hogy a zalaszántói Tátika-várat is szemügyre vegyük. A tatárjárás idejében keletkezett erődítmény sorsa sajnos nem alakult szerencsésen: a török háborúk során, egy fosztogatás alkalmával felgyújtották, és tulajdonosai nem is építették újra ezt követően. Rezi várával együtt sorsára hagyták, az időjárás pedig elvégezte a dolgát, ma csak hatalmas kövei emlékeztetnek arra az időszakra, amikor még a hazai végvárrendszer fontos része volt.
Varázslatos gyalogtúra vezet a Tátika-vár romjaihoz
Csobánc várának eredettörténetéről nagyon keveset tudunk, 1270 után találhatunk róla írásos emléket. A Rákóczi-szabadságharc után a teljes építmény megsemmisült, helyreállítása jelenleg nem szerepel a tervek között. Megközelítése egy erőteljes emelkedő után, nagyjából 30 perces sétát követően teljesíthető, de mindenképpen tanácsos időt fordítani erre, hiszen a csúcsáról a látvány nem mindennapi, szép időben pedig még a siklóernyősök bemutatóit is élvezhetjük.
Túrázz el Csobánc várához és csodáld meg a mesés balatoni panorámát
Tatabánya központjából nagyjából 3 kilométeres meredek túra vezet a Vértes egyik nyúlványán épült Vitányvárhoz, mely már a 13. század óta magasodik a sziklaszirteken. A 18. századtól kezdődően története szomorúan alakult; miután az erődítmény kikerült az Esterházy család fennhatósága alól, köveit egyszerűen széthordták, így ma már csak romjai láthatóak. Ennek ellenére érdemes felsétálnunk maradványaihoz, ugyanis csodás látkép tárul elénk a megmaradt várfalról.
Keresd fel a vértessomlói vár romjait - Vitányvár
A Büdy-vár a Zalai-dombság területén, Vámosatya közelében található, a középkori magyar várépítészet egyik izgalmas emléke. A források szerint a birtokot Büdy Mihály munkácsi várnagy és beregi főispán építette, de azt biztosan tudjuk, hogy nem bírt olyan jelentőséggel, mint a Tiszahát várai, nagyobb sereg visszaverésére egyáltalán nem volt alkalmas. A 17. században a család férfiágon kihalt, ami végleg megpecsételte az építmény jövőjét. A mozgalmas század során a híres erdélyi fejedelmek, mint Bethlen, Bocskai vagy Rákóczi ellenállás nélkül foglalták el, 1660-tól kezdve pedig már az írásos források is csak romként hivatkoznak rá.
Legszebb várromok Magyarországon - Büdy-várrom
A Somogy vármegyei Kerekin, a Levelesi erdőben sétálva bukkanhatunk rá a 700 éves múltidéző romokra, Fehérkő várára. Az 1300-as években épült falak ma már csak egy emeletnyi magasságban állnak, melyet pár éve faszerkezetű gyalogoshíd ölel körbe. 2021-ben a ’Somogy bejárható varázsa’ projekt keretében felújítási munkálatok kezdődtek az erődítménynél, melynek eredményeként a műemlék északi oldalán kilátót és pihenőteraszt alakítottak ki a látogatók számára, így az ódon falak mellet a Kőröshegyi völgyhídban és a Balatonban is gyönyörködhetünk már.
Irány Kereki és a Fehérkő vár romjai
A szóbeszéd szerint Bátorkő Mátyás király kedvenc vadászkastélya volt, de a vár már sokkal korábban, a honfoglalás után is fejedelmi, majd uradalmi birtok volt. Feladata feltehetően a Bakony vidékén történő áthaladás ellenőrzése volt, de annyira nem volt fontos, hogy a történelem zivataros időszakait követően is óvják, így a hódoltság alatt teljesen elpusztult. A ma megtekinthető része egy háromemeletes toronyból és egy bástyából áll, és már csak azért is érdemes a kaptatót leküzdeni, mert még Petőfit is megihlette buja környezete: a "Szeget szeggel" című híres versét köszönhetjük a bátorkői romnak.
Mesés kirándulóhelyek és várromok: Bátorkő várának romjai