Nem véletlenül nevezik Csobánkát a Pilis gyöngyszemének, varászlatos kirándulóhelyei évente több ezer túrázót vonzanak a 3500 főt számláló településre. Mielőtt nekivágunk az itt elhaladó Kéktúra 15. szakaszának, ne hagyjuk ki a község legfőbb nevezetességeit: a Szerb ortodox templom és Szent Anna katolikus templom, valamint a Dera-patak partján fekvő Margitligeti-kastély mindenképpen megérdemli, hogy saját szemünkkel is megcsodáljuk. Csobánka centrumából több tanösvény is bejárható felkészültségünknek megfelelően, így bepillantást nyerhetünk a népszerű Mackó-barlangba, vagy felmászhatunk az Oszoly-csúcs már messziről is jól felismerhető fehér szikláira.
A Pilis bájos települései - Fotó: Csobánka község Facebook oldala
Szállástippek Csobánka környékén>>
A rómaiak az „ad lucum felicem”, azaz a Boldog-liget nevet adták a mai Piliscsabának, az erdős hegyoldallal körülvett város hangulata azonnal magával ragadta őket is. Már a 10-es főútról a szemünk elé tárul Makovecz Imre jellegzetes épületeinek egyike, az úgynevezett Stephaneum; a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egykori kampusza 2020 óta üresen áll, a tervek szerint tudásközpontot alakítanak ki az elhagyatott komplexumban. Ha túrázási tippeket keresnénk a térségben, akkor a 447 méter magas Nagy-Kopasz-hegyet mindenképpen vegyük fel a listánkra, hiszen impozáns lankái mellett a tetején magasodó, dzsenga fajátékra hajazó Dévényi Antal-kilátó tetejéről páratlan körpanoráma tárul elénk egészen a Pilisi- és Budai-hegységig.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szállástippek Piliscsaba környékén>>
Esztergomtól néhány kilométerre fekszik Kesztölc, mely elsősorban az átutazók körében tett szert nagyobb ismertségre. A falu szűk utcáit bejárva hamar a kék útjelzéshez érhetünk, mely az övezet legfigyelemreméltóbb látnivalójához, a Klastrompusztához vezet, az 1250 és 1304 között itt működő pálos szerzetesrend központjának romjait Méri István régész tárta fel 1961-ben. A műemlék megtekintése után egy rövid, másfél kilométeres túrával elérhetünk a nevét sajátos alakja után kapott Kémény-sziklához, melynek meghódítását követően a Pilis nyugati felének egyik legszebb kilátópontján találhatjuk magunkat.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szállástippek Kesztölc környékén>>
Akár télen, akár tavasszal megyünk, Pilisborosjenő tökéletes, könnyed, egynapos sétautakat tartogat, melyek még gyerekkel is könnyedén kivitelezhetőek. A község házai között induló csapás az itt haladó Kéktúra vonalára csatlakozik rá, mely fenyvesek és hatalmas kőrengeteg között vezetve kalauzol el bennünket a Teve-szikla fantázianevű sziklaalakzat mellett. Az út csúcspontja kétségkívül az Egri Csillagok című film díszletéül szolgáló egri vár romja lesz, mely sajnos a forgatásokat követően magára maradt és a természet átvette a hatalmat felette. A helyi önkormányzat évek óta dolgozik rendbehozatalán, ennek köszönhetően fontos megállóhelye lett a kirándulóösvényeknek, ahol a legkisebbek is próbára tehetik magukat az erődítmény védőjeként.
A Pilis bájos települései - Teve-szikla
Szállástippek Pilisborosjenő környékén>>
Dorog a Dunakanyar egyik legfontosabb turisztikai célpontja, Esztergom közelsége már önmagában is egy erős vonzerő. Természetesen szuper kirándulócélpontokat is találhatunk a környéken, azonban érdemes magára a községre is több időt szánni, ugyanis fantasztikus kulturális értékekben bővelkedik. A helyi bányászati élet több száz éves múltra tekint vissza, Bányász Emlékházukban beleáshatjuk magunkat a szakma rejtelmeibe és izgalmas történelmébe. A kálváriadombon bűbájos kerámiaképekkel díszített stációkban gyönyörködhetünk, vagy leróhatjuk kegyeletünket a vízelvezető falba rejtett kegyhelyen a Mária-barlangban.
A Pilis bájos települései - Fotó: Dorog Város Önkormányzatának Facebook oldala