Tudtátok, hogy csak Ipolytarnócig kell utaznunk, ha visszarepülnénk az időben körülbelül 23 millió évet? A szlovák-magyar határ mellett található településen a vulkánkitörések által konzervált lábnyomok, 4D-s vetítések, a látogatóközpont geológiai tanösvényén pedig olyan virtuálisan megjelenített ősállatok, mint a medvekutya vagy az ősvíziló teszik meg hitelesebbé az időutazás élményét.
A Cserhát top10 látnivalója - Ipolytarnóci Ősmaradványok Látogatóközpont
Szállástippek Ipolytarnóc környékén>>
A falu közepén helyet kapott ikonikus templom, valamint a fehérre meszelt és sárral betapasztott házak Hollókő jelképei. Az állandó népi kiállítótérként működő, 20. századi palóc település képét idéző parasztházak sora már látványként is maradandó élményt nyújt a domb tetején álló várral a háttérben.
A Cserhát top10 látnivalója - Hollókő
Szállástippek Hollókő környékén>>
A 19. században egy patak felduzzasztásával létrejött tó a mai napig a környék egyik legkedveltebb strandja és kirándulóhelye, és nem utolsósorban a horgászok nagy kedvence. Vize gyorsan mélyül, hamar eléri a 6 méteres mélységet, de a nagy melegben ennek ellenére is sokan keresik fel. Az őszi hónapokban a lubickolás helyét a lenyűgöző környezet felfedése veszi át, hiszen sétaúton könnyedén körbejárható.
A Cserhát top10 látnivalója - Bánki-tó
Szállástippek Bánkon és környékén>>
Salgótarjántól nem messze, a Medve-fennsík 625 méteres vulkanikus hegyének csúcsát díszíti a 13. században épült Salgó vára. Feltárására és restaurációjára az 1980-as években került sor, azonban mára csak megmaradt tornyai láthatóak. Javasolt azonban a hosszabb kaptatót bevállalnunk, ugyanis csúcsáról csodálatos panoráma nyílik a környékre.
A Cserhát top10 látnivalója - Salgó vára
Szállástippek Salgótarján környékén>>
Ha az Országos Kéktúra vonalán haladunk Hollókő irányából Felsőtold felé, egy nem mindennapi pihenőhelyen állhatunk meg gyönyörködni a Cserhát vonulataiban. A 2020-ban átadott, fából készült Kéz Kilátóról – vagy más néven az Isten Tenyeréről – sok információ még nem látott napvilágot, de erre járva mindenképpen érdemes pár percet eltölteni a hatalmas ujjak árnyékában, hiszen elképesztő látványt nyújt a fák közül kibukkanva.
A Cserhát top10 látnivalója - Kéz Kilátó/ Fotó: ittjartam.hu
Szállástippek Felsőtold környékén>>
Az Alsópetény határában található Prónay-kilátó 2017 óta áll a Romhányi-hegy Kecske-kő nevű csúcsán. A 26 méter magas torony tetejére 128 lépcsőfok vezet fel, de megéri a fáradtságot, hiszen a szemünk elé táruló Börzsöny monumentális vonulatai garantáltan elvarázsolnak majd minket a túra végén.
A Cserhát top10 látnivalója - Prónay-kilátó
Szállástippek Alsópetény környékén>>
A jellegzetes palóc hagyományairól ismert Bujákra látogatva két olyan látnivalót is ajánlunk, melyek akár gyerekekkel is könnyen megközelíthetőek. Elsőként másszunk fel a török végvári csaták során elpusztult vár romjaihoz, majd a bujáki tanösvényt követve gyönyörködjünk a kilátásban a bajor faházakra hajazó ikonikus Sasbérci kilátóból.
A Cserhát top10 látnivalója - Sasbérci kilátó
Szállástippek Buják környékén>>
Szanda központjától egy bő órás séta után érkezünk meg a Cserhát talán legszebb pontjához, az 529 méter magas vulkanikus csúcson fekvő Szandavár romjához. A 14. században emelt erődítményből mára sajnos csak a sziklák peremén álló öregtorony és a vízgyűjtő kerekei emlékeztetnek egykori nagyságára, de Palócföld innen elénk táruló látképe és történelmi vonatkozásai miatt kötelező látnivalója a térségnek.
A Cserhát top10 látnivalója - Szanda várának romjai
Szállástippek Szanda környékén>>
Gyakorlottabb túrázóknak kihagyhatatlan állomás a Cserhát felfedezésekor a hegység legmagasabb pontja, a Naszály. Csúcsát három irányból is megközelíthetjük, legkényelmesebb módja mégis Kosd faluja felől indul, ahonnan körülbelül egy másfél-két órás, közepesen megerőltető gyalogúttal hódíthatjuk meg a magaslatot.
A Cserhát top10 látnivalója - függőhíd a Naszályban
Figyelemfelkeltő építészeti megoldással találkozhatunk a nógrádi parasztházairól és múzeumairól ismert Terényben. A fából faragott, bárka alakot formázó harang a szlovák-magyar barátság szimbólumaként jött létre 1999-ben, melynek Európában is egyedülálló érdekessége, hogy megszólalásakor az összes alkatrésze egyszerre kezd mozgásba.
Szállástippek Terény környékén>>