Már a tatárdúlás előtt állt hazánk egyik legkorábbi kővárainak egyike, mely 552 méter magasan, lényegében megközelíthetetlenül terpeszkedik egy meredek oldalú vulkáni kúp tetején. Füzér várának felfedezését a Nagy-Milic Natúrpark Látogató Központ és Várgondnokság épületében kezdjük, hiszen itt kaphatjuk a legtöbb információt a várról és a vele kapcsolatos kiállításokról. Egy rövid animációs film betekintést enged abba, hogyan nézett ki a vár az egyes korszakokban, az érintőképernyős felület segítségével játékok, videók mutatják be, amit a várról tudni érdemes. A felső várban a Magyar Szent Korona szépségét tekinthetjük meg részleteiben, a kiállítás keretén belül részekre bontva, melyek részletgazdag magyarázattal ismertetnek meg minket arról, kiket láthatunk a koronán és milyen szerepet töltöttek be hazánk életében. A vár fontos része a XV. században épített, és 2020-ban újra felszentelt Nagyboldogasszony tiszteletére épült gótikus stílusú Várkápolna.
A Zemplén izgalmas várai - Füzér vára
A Zemplén izgalmas várai - Füzér vára, Várkápolna
Szállástippek Füzér környékén>>
A köztudatban csak Rákóczi-várként emlegetett épület már 1300 körül állt, a 639 méter magasan, Regéc fölé magasodó, vulkáni kúpon álló építményt az Aba nemzetség tagjai építtették. Szabálytalan alaprajzú, belső tornyos hegyi vár a XVII. században a Rákóczi család tulajdona volt, Rákóczi Ferenc fejedelem gyermekkorának egy részét itt töltötte. 2003-ban az északi bástya helyreállítását követően 2016-ban a 700 éves, monumentális Öregtorony teljes körű visszaépítése is megvalósulhatott, itt egy többszintes, tematikus, interaktív, multimédiás eszközökkel gazdagított kiállítási tér kapott helyet. A legfelső szintről csodálatos körpanoráma tárul a látogatók elé. A vár közvetlen közelében kapott helyet a turisztikai fogadóépület és látogatóközpont, mely állandó kiállítás keretén belül mutatja be II. Rákóczi Ferenc gyermekkorát. Ugyanitt a várhoz kapcsolódó különféle multimédiás tartalmakat ismerhetünk meg, és ízelítőt kaphatunk a vár területén feltárt régészeti leletekből is.
A Zemplén izgalmas várai - Regéc vára
Szállástippek Regéc környékén>>
A sziklagerincen álló, különleges, szabálytalan alaprajzú Boldogkő vára csodalatos panorámával örvendezteti meg azokat, akik kimerészkednek a hihetetlenül meredek, szinte függőleges falú sziklán húzódó várfalra. Nem csak szépségével, de rendkívüli programajánlatával is nagy népszerűségnek örvend a vár, lovagi bemutatói, jelmezes tárlatvezetései és interaktív fegyvertapogató programja kicsiket és nagyokat egyaránt elvarázsol. Egész évben nyújt programokat az idelátogatóknak, régészeti-, hadtörténeti kiállítással, zászló és címerkiállítással, továbbá Közép-Európa legnagyobb, a magyar történelem híres csatáit bemutató ólomkatona kiállításával teszi színessé az itt töltött időt. Külön érdekesség, hogy naponta 5 alkalommal a palotaszárny bejárása során udvarhölgyek mesélik el a Hét tündér legendáját, a vár történetét. A harcias pillanatokat a középkori párbaj bemutatók elevenítik meg, melyek végén a közönség soraiból apródot választanak a lovagok.
A Zemplén izgalmas várai - Boldogkő vára
A Zemplén izgalmas várai - Boldogkő vára
Szállástippek Boldogkőváralja környékén>>
Talán akkor is ismerős ez a vár számunkra, ha sosem jártunk még ott, hiszen az ötszázforintos papírpénz hátulján a Sárospataki várat fedezhetjük fel. A reneszánsz és barokk építészeti jegyeket egyaránt magán hordozó vár minden szeglete a történelem fordulatos pillanatairól mesél. A rombusz alakú vár sarkain básták állnak, a várkastélyt várárok veszi körbe, udvarát az oszlopos-árkádos Lorántffy-loggia ékesíti. A vár különlegessége a Vörös-torony, ahol a XVI-XVII. századi főúri élet elevenedik meg előttünk – az ötszintes lakótorony kiállítása a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjait mutatja be. A várban ma a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeum kapott helyet, melynek keretén belül többféle kiállítást is megismerhetünk. A palotaszárnyakban a Rákóczi család története tárul fel előttünk, a vár udvarán pedig egy 1631 és 1648 között működő részlegesen rekonstruált ágyúöntő műhely látható, mely még európai viszonylatban is ritkaságnak számít.
A Zemplén izgalmas várai - sárospataki Rákóczi vár
Szállástippek Sárospatakon és környékén>>
Szerencs városán áthajtva egy hangulatos parkkal övezett késő reneszánsz stílusú vár fogadja a látogatót – a Szerencsi Rákóczi vár ma többek között a Zempléni Múzeumnak ad helyet, szobáiban egy nem mindennapi kiállítást találunk: egy közel egymillió darabból álló képeslap gyűjteményt tekinthetünk meg. A vár folyosóin sétálva megismerhetjük Rákóczi Zsigmond és kora című állandó kiállítást is, mely képet ad a XVII. századtól egyre nagyobb vagyonnal és tekintéllyel bíró Rákóczi család történetéről. Szerencs elválaszthatatlan a szerencsi csokoládétól, a várban lehetőségünk adódik arra is, hogy megismerjük az egykori cukor- és a csokoládégyár történetét.
A Zemplén izgalmas várai - szerencsi Rákóczi vár
Szállástippek Szerencs környékén>>