A 18. században létrehozott Lamberg udvarházzal a történelem sajnos nem bánt kegyesen, több esetben földrengés sújtotta a századok során, majd végső csapásként szovjet kézbe került. 1978-ban földszintjére művelődési központ, míg emeletére a Radó Antal Könyvtár költözött, mely a mai napig fogadja az olvasókat. A Lamberg-kastély állandó kiállításokkal rendelkező múzeumként is funkcionál, mely végigvezet bennünket a család történetén, valamint a Mórra betelepített svábok mindennapjaival is megismerkedhetünk az alsó szinten kialakított Sváb szobában.
A Móri-árok rejtett szépségei - Lamberg-kastély
Szállástippek Mór és környékén>>
A Gaja-patak mentén, az ország egyik legszebb túraútvonalát keresztezve kapott helyet a Magyar Vöröskereszt Egylet elnökéről, Károlyi Gyuláról elnevezett kilátó. A szurdok bejárását követően érdemes a toronyba is felmászni, hiszen lenyűgöző kilátás tárul a szemünk elé, ha szerencsénk van még a Fehérvárcsurgói-víztározó is kibukkanhat a fák közül. Az építmény környéke tűzrakóhelyekkel, pihenőkkel és esőházzal van kiépítve, így rossz idő esetén sem kell visszafordulnunk, akinek pedig még maradt energiája az egész napos kirándulást követően, az kipróbálhatja az erdei tornapályát is.
A Móri-árok rejtett szépségei - Károlyi-kilátó
A Móri-árok rejtett szépségei - Károlyi-kilátó
Két éve nyerte vissza régi fényét a Bodajki Vadászkastély, vagy eredeti nevén a Miska-kastély. A külső felújítása mellett talán még fontosabb, hogy belső termei is új életre keltek, ugyanis Európa legnagyobb interaktív vadászkiállítása kapott helyet az épületben. A termekben a Föld természeti tájai és élővilága kerül bemutatásra a sarkköröktől Afrikáig, miközben több mint 200 ott élő kis- és nagyvaddal ismerkedhetünk meg közelebbről interaktív eszközök segítségével. A beltéri sétákat követően irány a kúria kertje, ahol a Bodajk AR szafari applikáció használatával virtuális vadászatra invitálnak a szervezők, melynek során tizenöt őshonos fajra bukkanhatunk a park területén mobilunk segítségével.
A Móri-árok rejtett szépségei - Fotó: Bodajki Vadászkastély honlapja
Szállástippek Bodajk környékén>>
Ha Győr és Székesfehérvár között autózunk, akkor biztosan mindenkinek feltűnik a Vértes déli lejtőjén magasodó csókakői vár látványa. A közelben található végvárak közül ez az egyetlen, amely nem fák közé bújva, hanem a sziklák peremén emlékeztet múltunkra, hiszen építésénél fontos szempont volt, hogy kis alapterületre készüljön a kevés számú várőrség rendelkezésre állása miatt. 2014 tavaszára az impozáns erődítmény teljesen megújult, újjáéledt a kaputoronyhoz vezető felvonóhíd, a várfal, a várkápolna és a török korból ránk maradt barbakán torony is.
A Móri-árok rejtett szépségei - Csókakő vára
Az 1844-ben épült neoklasszicista rezidencia kezdetben a Károlyi család birtokában állt, azonban 1944-ben, a II. világháború vége felé közeledve a jobb sorsra érdemes birtok az állam kezébe került és hanyatlásnak indult. Az államosítást követően volt üdülő, katonai bázis és gyermekotthon is, helyzete azonban csak a 20. század végén, 1997-ben fordult jobbra teljes renoválását követően. Manapság a kastély egy részében múzeum működik, mely egyrészt a tulajdonos család életét mutatja be, de a korabeli arisztokrácia világába is bepillantást nyerhetünk a kiállított tárgyak segítségével. Ha szép időben érkezünk Fehérvárcsurgóra, akkor semmiképpen ne hagyjuk ki 22 hektáros botanikus kertjét se, mely valódi mesevilágba kalauzol el bennünket százéves őshonos fáival, csónakázótavával és a csillogóan fehér palotával a háttérben.
A Móri-árok rejtett szépségei - fehérvárcsurgói Károlyi-kastély
Szálláslehetőség aKárolyi Kastély Hotelben - foglalj szállást
Főúri kényelem a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély Hotelben
A végére egy szuper kirándulási lehőséget hoztunk: Bodajk és Fehérvárcsurgó között találjuk a Bakony egyik legszebb patakvölgyét, a Gaja-szurdokot. A több szakaszból álló katlan tökéletes túrázásra akár az egészen apróknak is, hiszen a kanyargó patak mellett vezető út ideális kisgyerekes családok számára. Akár babakocsival is jól bejárható, és emellett az infrastruktúra miatt sem kell aggódnunk, ugyanis Csurgótól tíz percre már egy jól kiépített, horgászatra is alkalmas tavat találhatunk, pihenőhelyekkel, büfével és játszótérrel. Annak sincs oka csüggedni, aki nagyobb táv teljesítését tűzte ki célul; továbbhaladva olyan csodákat fedezhetünk fel, mint Ádám és Éva fája, vagy a Varjúvár elhagyatott romjai.
A Móri-árok rejtett szépségei - Gaja-szurdok