Élmények első kézbőlGasztronómia, utazás, programok... Engedd, hogy inspiráljunk!

Kirándulások a svábok nyomán - betelepedési emlékhelyek Magyarországon

A török hódoltság utáni, elnéptelenedett Magyarországra sok idegen munkáskéz jött, akik aztán hazát leltek, meggyökeresedtek és szépen, lassan a nemzet részeivé váltak. A sváb családokat hozzánk szállító dereglyékről, az Ulmer Schachtelekről már korábbi cikkünkben is említést tettünk, most a megérkezés emlékhelyeivel bővítenénk a kirándulási célpontok listáját.

Szerző: az ittjartam.hu Gyémántfokozatú top értkelője, Ugor

 

Annak idején különösen sokan érkeztek Németföldről Baranyába, a Budapest környéki falvakba, az Alföld déli részére, de megtalálhatjátok a nyomaikat a Bakonytól egészen a Dunakanyar menti településekig sokfelé.

Kismarosi Ivókút

Kismaroson például a Művelődési ház előtt egy hordón ül egy pici lány, amolyan cuki kis manóarca van, és a kezében tartja, mint egy játékszert, az úgynevezett Ulmer Schachtelt, a betelepülés szimbolikus hajóját, egyébként pedig a szobor maga egy ivókút. A vele szemben lévő téren ki is van állítva egy nagyobb ulmi dereglye szobor is, hogy az összefüggés mindenki számára világos legyen.

Betelepülési emlékművek Magyarországon - Ivókút, KismarosBetelepülési emlékművek Magyarországon - Ivókút, Kismaros

 

 

Újhartyáni emlékmű

Újhartyánban a Grassalkovich téren találsz egy szép szoborcsoportot, a betelepítési emlékművet. Egy család, a szülők és a pici lány meg a karonülő reménnyel érkeznek éppen az új hazában, a hívó szót kiadó földesúr, Grassalkovich Antal gróf szobra nem messze található, éppen az út túloldalán, meg a hajó méretes modellje is, amilyennel talán érkeztek az új lakók.

Betelepülési emlékművek Magyarországon - Betelepítési Emlékmű, ÚjhartyánBetelepülési emlékművek Magyarországon - Betelepítési Emlékmű, Újhartyán

 

 

Ne menj sehova! A cikk az ajánló után folytatódik.
A betelepült németek emlékére - 5 Ulmer Schachtel, azaz ulmi doboz Magyarországon
A 18. században a német nemzetiségek nagy csoportja érkezett az országba, akik saját hazájukat elhagyva új életet kezdtek nálunk, szakértelmükkel segítve az ország újraépítését. Számtalan olyan látványossággal találkozhatunk itthon, melyek segítenek megismerni a korszak eseményeit és a magyarországi németség történetét. Talán az egyik legizgalmasabb ezek közül az úgynevezett ulmi dereglye, de találkozhattál velük ulmi doboz, ulmi skatulya, illetve Ulmer Schachtel néven is.

 

 

Pilisvörösvári Betelepülés tere

Pilisvörösváron már egy másik sváb család lelt otthon éppen, a kisfiú előre szaladt, az apa is érkezik, hozza a terhet, az asszony kicsit lemarad, a kislánynak mondd éppen valamit, talán azt, hogy most már itt fogunk lakni ezentúl. A Betelepülés tere az Iskola utca mellett található a Templom tér szomszédságában.

Betelepülési emlékművek Magyarországon - szoborcsoport a Betelepülés terén PilisvörösváronBetelepülési emlékművek Magyarországon - szoborcsoport a Betelepülés terén Pilisvörösváron

 

 

Tarjáni emlékszobor

Tarjánban a templom mögött áll az emlékmű. A hajó formájú talapzaton zsúfoltan térdelnek vagy állnak az érkezők, a tisztelendő elől vizslatja a jövőt, az asszonyok kuporognak a gyerekekkel, de hátul még egy hegedűs is jelzi, hogy milyen sokrétű kultúra érkezett ide ezekkel az emberekkel együtt.

Betelepülési emlékművek Magyarországon - emlékmű, TarjánBetelepülési emlékművek Magyarországon - emlékmű, Tarján

 

 

Solymári emlékkő

Solymáron a kegytemplom mögötti téren találod a Betelepülés emlékkövét, a templom előtti térségben pedig egy gyönyörű szoborpár, a Hagyomány szobra áll, a sváb nő és férfi, akik érzelmekkel tele érkeznek éppen a templomba.

Betelepülési emlékművek Magyarországon - Hagyomány szobor, SolymárBetelepülési emlékművek Magyarországon - Hagyomány szobor, Solymár

 

Megtaláljátok a betelepülés szobrait és emlékműveit Rátkán, Zsámbékon az elüldözöttek emlékműve mellett és Törökbálinton is, ahol a ki- és betelepítés emlékművei egymás mellett kaptak helyet. Ulmer Schachteleket meg legalább 10 helyen találsz az országban, fedezd fel őket az ittjartam.hu weboldalán, csak rájuk kell keresni!

Jó kirándulásokat és szép tavaszt kívánok mindenkinek!

Szerző: az ittjartam.hu Gyémántfokozatú top értkelője, Ugor

 

 

 

Érdekes volt ez a cikk? Ha igen, iratkozz fel, hogy ne maradj le a többiről se!
További cikkek
A Balaton-felvidék egyik legkarakteresebb és legismertebb földrajzi felszínformái a tanúhegyek, amelyek szigethegyként őrzik a régen lepusztult területek eredeti magasságát, rétegződését. A Tapolcai-medence öt tanúhegye számos vulkanológiai érték és látnivaló ékszerdoboza. És te milyen sorrendben hódítanád meg a Badacsonyt, a Szent György-hegyet, a Csobáncot, a Gulácsot és a Tóti-hegyet?
A tavasz a biciklis kirándulások ideális időszaka, azonban a jól sikerült túrákhoz fontos felkészülni, és előre átgondolni néhány szempontot. A következőkben a keszthelyi Sirius Hotel szakértője ad néhány hasznos tanácsot, amelyeket érdemes megfogadunk annak érdekében, hogy kényelmes és biztonságos legyen a közös tekerés.
Előző
Következő
Kapcsolódó
Ajánlott cikkek
10 lenyűgöző kirándulóhely Budapest környékén egynapos kiruccanáshoz
Türkizkék bányató, elbűvölő vízesés, tündéri vízimalom, valamint évmilliókról mesélő barlangok, sziklák és szurdokvölgyek felé vettük az utunkat, hogy csokorba szedjük nektek a legjobb Budapest környéki kirándulóhelyeket, melyek felkereséséhez egyetlen nap is elegendő.
Lábunk alatt a történelem - bunkerek Magyarországon
2024.08.26 | 7 perc | Szuper látnivalók | Titkos úticélok
Magyarország gazdag történelmi múltjának számos titkát a felszín alatt található bunkerek őrzik, így amellett, hogy egyedülálló betekintést nyerhetünk általuk az adott időszak rejtelmeibe, izgalmas program lehet gyermekek számára is a misztikus alagutak felfedezése. Ebben a melegben különösen kellemes lesz hűsítő falaik között tölteni a napot, úgyhogy ugorjunk vissza az időben, és válasszunk egyet a cikkünkben felsorolt 6 lenyűgöző bunker közül!
5+1 elhagyott épület Magyarországon, amit egyszer látnod kell
Az elhagyatott épületek különös, már-már misztikus hangulatot árasztanak. Egykori merész álmok és nagyratörő tervek lenyomatai, melyek legtöbbször finanszírozási vagy politikai okokból nem fejeződtek be. Gyakran gazdátlanul omladoznak és válnak lassan az enyészetté. Hazánkban is számtalan, szebb sorsot érdemlő félkész és elhagyatott épület található, melyekből Zubreczki Dávid, építészeti mesemondó készített gyűjtést, a National Geographic „Elhagyott építmények” sorozat új évadának apropójából.
Végre indul a kirándulós szezon! – Ezek a helyek nem maradhatnak ki
Nem kell a kardunkba dőlni azért, mert véget ér a nyár, ugyanis a lehulló falevelekkel elérkeznek a tökéletes őszi kirándulós napok is. Hoztunk 8 ötletet, melyekben egyforma arányban kap szerepet a gyönyörű tájkép, a borkóstolás és a kirándulás, úgyhogy ideje felhúzni a túrabakancsot, és meghódítani Magyarország legszebb természeti kincseit.
Varázslatos őszi kirándulóhelyek Magyarországon, amik garantáltan elvarázsolnak
Az ősz beköszöntével sem kell begubódznunk a négy fal közé, hiszen hazánk számtalan népszerű vagy éppen kevésbé ismert helyszínnel vár mindenkit, aki szabadidejében szívesen fedez fel új látnivalókat. Hogy biztosan legyen miből válogatni elhoztuk a szezon legnagyobb programajánlóját: kirándulástippek, izgalmas kultúrprogramok és városlátogatások minden mennyiségben az ország különböző pontjain!