Már a városba érkezve megtapasztalhatjuk a hévízi mikroklímát, amit egyfelől a várost övező erdő, japán ciprusok, másfelől a tó felett sapkaként lebegő felszálló pára elegye alkot. Ez a pára, mely folyamatosan jelen van, egyfajta inhalatóriumként működik a fürdőzők számára, de mindezeken túl a tó radon tartalmú, speciális ionösszetételű vize is jótékonyan hat, kiváltképp az idegrendszerre.
A Hévízi-völgy a XVIII. században még malmairól volt híres, a gyógyító víz csupán a század utolsó évtizedében került hasznosításra, melynek újra felfedezése és a fürdőhely kiépítése gróf Festetics György érdeme. A XIX. században építtetett fürdőházak már országos szinten is nagy vonzerőt jelentettek, egyre többen látogattak el tóhoz. A Hévízi-tó nem csupán egy, a melegvizes tavak között. A már említett párasapka hatáson túl 39,5 °C-os, radon tartalmú vize, iszapja kivételes gyógyhatással bír.
Látnivalók Hévízen - Várnak a tavirózsák, a legendák és a világhíres gyógyvíz!
A Hévízi-tó egy tőzegmederben alakult ki, a 38 méter mélyen található barlang, melynek hideg és meleg vizű forrásai táplálják a tavat háromnaponta cseréli le a tó teljes vízkészletét. A minimum 2 méter, de máshol akár 40 méter mély tó másodpercenként 410 literes vízhozama folyamatosan biztosítja a gyógyvizet, egyben állandó mozgásban tartja a tavat. A meleg víz folyamatosan felfelé tart, ezért lassan balról jobbra forog, a hideg áramlatok viszont lesüllyednek, ezért alulról felfelé is mozgásban van. Ennek a kétirányú áramlásnak köszönhetően egyfajta masszírozó hatást fejt ki. Vize télen sem hűl 25 °C alá, így hideg időben is érdemes felkeresni.
A radonos vizek enyhe fájdalomcsillapító hatással bírnak, bizonyítottan kedvező hatásúak krónikus ízületi gyulladások, a Bechterew-kór, emésztőrendszeri problémák, sőt egyes fejfájás-típusok esetén is. Bár a radon egy radioaktív nemesgáz, a gyógyvizekben csak nagyon kis mértékben fordul elő, ami az egészségügyi határértéknél lényegesen alacsonyabb.
Pihenés, kikapcsolódás Hévízen - feltöltődés a Tófürdőben
Látnivalók Hévízen
A Hévízi-tó látványa összeforrt a tavirózsákkal, amelyek nélkül talán nem is lenne olyan kellemes a tóban úszkálni. A virág egyik különlegessége, hogy késő éjjel nyílnak, és szirmai másnap délelőtt csukódnak be, virágzása júniustól egészen november végéig tart.
Programok, látnivalók Hévízen / Fotó: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft.
A súlyfürdő „atyja” Dr. Moll Károly hévízi praktizálása során tapasztalta meg és fejlesztette tökélyre a súlyfürdőt. A kezelés során a nyaknál vagy a karok alatt történik a felfüggesztés, a kedvező eredményhez számos esetben elegendő a test saját súlya. Eredményeképpen az izmok ellazulnak, a gerinc megnyúlik, így akár a porcsérv visszahúzódhat. A hatás fokozására 2-5 kilogrammos súlyokat lehet derékra vagy a lábra helyezni.
Töltődj fel Hévízen! - súlyfürdő
Az egregyi városrészben található XIII. században emelt Árpád-kori kőtemplom alatt két Szent György energiavonal metszi egymást. Ennek következtében szakrális helynek minősül. Ha szeretnénk megtapasztalni ezt az energiaáramlást, akkor másszunk fel az óratoronyba. Délelőtt az energia az ég felé áramlik, délután a föld felé. Azt mondják, ha a tenyerünket a megfelelő irányba fordítjuk, érezhetjük a bizsergést.
Programok, látnivalók Hévízen - Árpád-kori Szent Magdolna-templom/ Fotó: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft.
Kéressük fel a főút végén, a dombtetőn álló a „Kék Templom” -ot. A Szentlélek római katolikus templom 1999-ben a város és a lakosság támogatásával épült fel. Hét tornya a Szentlélek hét ajándékát jelképezi. Kiváló akusztikájának köszönhetően gyakran rendeznek itt orgonaversenyeket, koncerteket.
Programok, látnivalók Hévízen - Szentlélek római katolikus templom
Az Egregyi Múzeum római kori romkertjében apró szalagok díszítik a kerítés oszlopait, ezek az úgynevezett Flavius-kívánságszalagok (megvásárolhatjuk őket a Tourinform irodában, az Egregyi Múzeumban). A színes szalagok felhelyezésével ugyanis életre kelhetjük a legismertebb hévízi legendát, mely Flavius Theodosius római császárt is meggyógyította. A múzeumban a k.e. 6000-től a középkorig bezáróan kiállított emléktárgyakat tekinthetjük meg. A vitrinekben a bronz-, a kora- és a középső, valamint késői vaskor leletei tanúskodnak arról, hogy Egregy már a kori időkben is kedvelt szálláshely volt.
Egy a római kori romkert a korai császárkori római villa maradványait és a Villa Rustica épületét tárja elénk. Installációk segítségével megismerhetjük azt is, miként éltek egykor a rómaiak, sőt, a római kori kertrendezés tudományába is beleshetünk.
Látnivalók Hévízen - római kori romkert/ Fotó: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft.
A Hévíz városát Keszthellyel összekötő út mentén fekszik a Tavirózsa Kalandpark, ahol a 35 pályás, többszintes pályarendszer kezdőknek és haladóknak is tartogat kihívásokat. Próbára tehetjük tehetségünket íjászatban, lengőtekében és pétanque-ban, megtekinthetünk egy igazi vadász lest, és megismerhetjük kiállított keretek között a balatoni halászatot, és a gyógynövények világát is.
Az aktív pihenés kedvelőinek vezetett kerékpártúrákat javasolhatunk, melyhez helyben, a város négy pontján felállított dokkolóból bérelhetünk közösségi kerékpárokat. Ha szívesen túráznánk segway-en, itt arra is van lehetőség, sőt, ballon repülésben vagy akár gyrokopterezésben is lehet részünk.Mozdulj ki Hévízen! Programok és látnivalók - Fotó: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft.