Tudtad, hogy Pécs híres szülötte, Zsolnay Vilmos eredetileg festőművésznek készült? Huszonöt éves volt, amikor a szülei kérésére átvette édesapja, Zsolnay Miklós üzletét – kiemelkedő művészi képességei mellett - tehát kereskedelmi tapasztalatot is szerzett (német városokban is dolgozott kereskedősegédként).
Bátyja, Zsolnay Ignác agyagárugyárát 10 évvel később kezdte vezetni, majd a munkássága és újításai a modern kerámia úttörőjévé tették, itthon és külföldön egyaránt. Bár eleinte a kerámiára ismeretlen területként tekintett, hitt abban, hogy ha képzi magát és az üzem folyamatos fejlesztésére koncentrál, akkor beérik munkájának gyümölcse.
Olyan találmányokat köthetünk a nevéhez, mint a porcelánfajansz és a fagyálló pirogránit, ami az épületdíszítés kedvelt anyaga lett, és nem túlzás, hogy a mai napig formálja városaink látképét. Zsolnay Vilmos olyan rangos kitüntetésekben részesült, mint például az 1878-as párizsi világkiállítás nagy aranyérme.
Zsolnay Vilmos eltökéltségét kiválóan szemlélteti ez a részlet Ignáchoz írt egyik leveléből: „Jól tudod, hogy nem vágyom sem pénzre, sem egyébre. Belső kényszer sarkall munkára és alkotásra, mindig ez jelentette számomra az életet.” A Zsolnay alkotások megannyi helyszínen ékesítik Budapest és természetesen más városok épületeit, közterületeit is, így járókelőként, vagy egy-egy épületben időzve, nagyon könnyen egy művészeti kiállítás látogatójaként érezhetjük magunkat. Mutatjuk, hol rejlenek a kedvenceink.
A Szt. Gellért Gyógyfürdőben szó szerint elmerülhetünk a Zsolnay kerámiák máshoz nem fogható színeiben, legyen szó például a termek vagy gyógymedencék burkolásáról, ahol a türkizkék izgalmas játékba lép a víz és a rajta megcsillanó fény mozgásaival.
Európa egyik legnagyobb fürdőjében, a Széchenyi Gyógyfürdő és Uszodában is káprázatos freskók, szobrok, és nem utolsósorban Zsolnay porcelánból készült burkolatok emelik magasra a hangulatot.
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - Gellért Gyógyfürdő és Uszoda
A Budavári Nagyboldogasszony-templom (vagyis Mátyás-templom) sárga, barna, zöld és fehér színű, háromszögekbe és rombuszokba rendezett cserepei utánozhatatlan atmoszférát teremtenek az önmagában is gyönyörű Szentháromság téren. A templom 1874-1896 közötti átépítése során fontos célként tűzték ki az épület 13. századi állapotának lehető legpontosabb visszaadását, a tetőzet színes mázas Zsolnay kerámiaborítása mégis izgalmasan 19. századivá tette azt.
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - Mátyás-templom
Tudtad, hogy a Végrehajtó Bizottság és Zsolnay Vilmos 1898 februárjában kötött szerződést 100 parlamenti szobor kivitelezésére? Ebből 12 szobrot az üléstermekbe, 88 alkotást pedig a társalgókba és a folyosókra szántak. A főként foglalkozásokat, szakmákat és tudományokat megjelenítő, 120-150 centiméteres Zsolnay-műveket éppen 1900-ban avatták fel az Országházban, ahol azóta is fontos helyet töltenek be.
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - Főrendházi társalgó, Országház
A Várkert Bazár építéséhez a Zsolnay manufaktúrában készültek az árkádok majolika kazettái, az oromzati díszek és a kerámiavázák. „Pesti tartózkodásom alatt három napig magam is fenn álltam az állványon, és vezettem a mennyezetmajolikák elhelyezési munkálatait. Sok gondot okozott nekem ez a mennyezet, de most ugyanannyi örömöt hozott. Ybl, Podmaniczky báró, az építészek is Pest-Buda minden kiválósága meg van lepve, elragadtatva és minden várakozáson felül elégedett.” – írta Zsolnay Vilmos egyik családi levelezésében a Várkert Bazár kapcsán.
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - Várkert Bazár
A Központi Vásárcsarnok tetőzetén zöld, sárga és vörös színű, párkányain pedig fehér és sárga színű Zsolnay kerámiadíszítést láthatunk. Talán nem túlzás, hogy amikor a Fővám téren jövünk-megyünk, szinte automatikusan odavonzzák a tekintetünket a hamisítatlan Zsolnay színkombinációk. És vajon a főbejárat feletti, két kerek kerámiát hamar kiszúrod, amelyben az építkezés kezdetét és végét jelző évszámokat jelenítették meg?
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - Fővám téri Vásárcsarnok
Az Astoria környékén elsietve állj meg néhány percre, és csodáld meg az ELTE Bölcsészettudományi Kar (az egykori József Műegyetem) épületének kerámiadíszeit! A Múzeum körút 6-8. szám alatt működő intézmény falain olyan különlegességekre is bukkanhatsz, mint az egykori Műegyetemen tanított tantárgyakat szimbolizáló, párosával elhelyezett figurák.
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - ELTE Bölcsészettudományi Kar
Végül, de nem utolsó sorban egy igazi gyöngyszemet ajánlunk: a szecessziós ResoArt Villában elhelyezett Zsolnay magángyűjtemény 2023 ősze óta látogatható. A gyűjtő, Szabó András kollekcióját első alkalommal mutatták be a nagyközönségnek, akik nem csak a közel 1000 darabos tárlat szépségében merülhetnek el, hanem épületsétákra is jelentkezhetnek.
Zsolnay kerámiák Budapest-szerte - Zsolnay Gyűjtemény a ResoArt Villában/ Fotó: Mohai Balázs
Budapesten kívül számos más városban és kisebb településen is találkozhatunk lenyűgöző Zsolnay alkotásokkal, amelyek meghatározzák az épített környezet hangulatát és szépségét. Ilyen például Pécs (nem lehet nem a lista elejére tenni Pécs városát, mint a Zsolnay fellegvárat), Kecskemét, Szeged, Veszprém és Szentendre. És te hol találkoztál a kedvenc Zsolnay kerámiáddal?
Zsolnay kerámiák - pécsi Zsolnay Kulturális Negyed