A széljárta Kisalföld és a Dunántúli-középhegység ölelkezésénél, szinte a Gerecse hegység kapujában fekszik „a vizek városa”, Tata. A szemrevaló település rendkívül gazdag kulturális- és történelmi látnivalókban, de azoknak is tökéletes úti cél lehet, akik szívesen töltik az időt a természetben. A város szívében ugyanis egy igazi mesevilág bújik meg, mely buja növénydzsungellel, különleges szobrokkal, apró vízeséssel és tündéri hangulattal bűvöli el a látogatókat. Fedezzétek fel velünk a szépséges Tatai Angolkertet!
A festői Cseke-tó partján, egy kőkerítés gyűrűjében bukkanhattok rá a tavasszal vibráló színekbe burkolózó Tatai Angolkertre, melyet több oldalról is megközelíthettek. A nagyjából egy óra alatt bejárható, idilli terület bebarangolására azonban érdemes több időt szánni, hiszen rengeteg csodás látnivalót rejt a táj.
Cseke-tó (Tata)
A kapun átlépve mintha egy másik világba csöppennétek: égbe nyújtózó faóriások, kikeletre váró virágok és bokrok köszöntenek benneteket. A kanyargós ösvényeket taposva olyan növénycsodákkal találkoztok majd, mint a Perzsiából érkezett kaukázusi szárnyasdió, az Észak-Amerikából jött nyugati ostorfa vagy az akár 30 méteres magasságot elérő platánfa. Ezenfelül megcsodálhatjátok a különleges csüngő vérbükköt, valamint a kihalás szélére sodródott fekete nyárfát is.
Miközben a lábatok alatt zavartalanul tekereg tovább az út, az angolparkok minden gyönyörűsége elétek tárul: a szabálytalanul betelepített növényzet az időtlen és zabolátlan természet hatását kelti. Ezt egészítik ki azok a ruinák, vagy más néven műromok, melyeket 1803-ban Charles Moreau francia építész emeltetett. A mai alkotások alapját a Vértesszentkereszti apátság maradványai adják, amik még a 12. század elejéről származnak. Az omladozó, sejtelmes megjelenésű építmény egy enyészetnek indult, gótikus templom képét rajzolja ki, amit a természet szépen lassan újra visszafoglal.
Barangolj a tatai Angolkertben - Műromok
A lenyűgöző összhatást lusta patak és a köveken végigfutó, apró vízesés koronázza meg. Nem meglepő tehát, hogy a Tatai Angolkert a fotósok és a házaspárok körében is nagy népszerűségnek örvend.
Jó, ha tudjátok! A Tatai Angolkertet Magyarország első tájképi kertjeként tartják számon, melyet a 18. század végén Esterházy Ferenc gróf álmodott meg. A több évtizeden át tartó építkezés végén ‒ Böhm Ferenc főmérnök tervei nyomán ‒ egy olyan csodálatos angolkert született, ahol valóban szabadon szárnyalhat a fantázia. Az ember pedig a természetben bolyongva élheti át a szabadság, a harmónia és az időtlenség élményét.
Az építészeti kincsek tárháza azonban nem merül ki a gyönyörű ruináknál. Az egzotikus Távol-Kelet világába a gótizáló, rusztikus hatást keltő török mecset kalauzolja el a látogatókat. A nyolcszög alaprajzú épületet az idők során körülfonták a növények, ami még idillibbé teszi az megjelenést.
Fedezd fel a tatai Angolkertben a török Mecsetet is.
A Felső-forrás szomszédságában járva is érdemes nyitott szemmel közlekedni. Ezen a helyen alakították ki ugyanis az úgynevezett grottákat, vagyis műbarlangokat, melyek közül a háromnyílásos Pokol a legjelentősebb. Tovább haladva a Cseke-tó partján boltíves hídon át juthattok el ahhoz a misztikus szentélyhez, aminek a közepén faragott kőoltár pihen.
Kukkantsatok be az angolkert egyedi épületébe, az Esterházy Nyári lakba is! A tetszetős építmény olyan szépen illeszkedik bele a környezetbe, mintha mindig ott álldogált volna. A falak között fantasztikus, állandó kiállításra lelhettek, ami a Herendi Pontcelánmanufaktúra történetét tárja elétek. Ha felderítették a látványos enteriőrtárlatot, akkor lépcsőzzetek fel az emeletre is, ahol interaktív kiállítás keretében mutatkoznak be az angolkertek.
Látnivalók a tatai Angolkertben - Esterházy Nyári lak
A park másik csodás épülete az orangerie, más néven üvegház. Itt teleltették és akklimatizálták azokat az egzotikus növényeket, amik a kertben kaptak helyet. Egyes becslések szerint az épület már a 18. század végén a park része volt. A jelenleg ismert pálmaház a 19. század 2. felében épült az üvegház elbontása után, annak a helyére. A 20. századra folyamatosan nyitvatartással működött, az Esterházy-uradalom bérbeadásának köszönhetően vendéglátóhelykén, úgynevezett Kioszk-ként működött. A Pálmaházban a tatai egyetem és főiskola hallgatói rendeztek Anna-bálokat, hiszen a 1930-as évek végén a korábbi üvegház több társasági
Pálmaház a tati Angolkertben
-Az Esterházy Nyári lak nyitva tartása: csütörtöktől vasárnapig 9-17 óra között belépővel.
-A Tatai Angolkert nyitva tartása: egész évben szabadon látogatható belépő nélkül.
-A Tatai Angolkert címe: 2890, Tata, Patak köz 10.
Tipp: Legyen részetek egy páratlan utazásban az elragadó Tatai Angolkertben, ahol 2023 nyarán megnyitotta kapuit a Malomkert is – remek interaktív tárlattal, valamint vizes játszótérrel!