4 csodás templom Budapesten
Hild József és Ybl Miklós keze nyomát is magán viseli a budapesti Lipótvárosban álló Szent István Bazilika, melyet 1846-ban kezdtek el megépíteni. Magyarország egyik legjelentősebb egyházi építménye basilica minor ranggal büszkélkedhet, 96 méteres magasságával pedig itthon az egyik legmagasabb épületnek számít. A gazdag hitélet részeként számos liturgiát és egyházi eseményt, koncertet tartanak a Szent István Bazilikában. Az épület falai között ráadásul ereklyeként őrzik államalapítónk, Szent Jobbját.
Magyarország varázslatos templomai - Szent István Bazilika (Budapest)
Magyarország varázslatos templomai - Szent István Bazilika (Budapest)
Már a 13. században is a csodájára jártak a neogótikus építménynek a Mátyás-templomnak, mely hivatalos nevén Nagyboldogasszony-templomként „anyakönyveztek”. A Dunára néző, mesés épület olyan híres történelmi eseményekről számolhat be, mint I. Ferenc József és felesége, Erzsébet királyné megkoronázása, de ez a hely adott otthont Mátyás király két esküvőjének is. A török hódoltság idején a lenyűgöző templom dzsámiként is működött, majd felszabadulása után papneveldeként funkcionált. Mai formáját Schulek Frigyesnek köszönheti, míg a díszítésből Székely Bertalan és Lotz Károly vette ki a részét.
Magyarország varázslatos templomai - Mátyás-templom (Budapest)
Magyarország varázslatos templomai - Mátyás-templom (Budapest)
A törökök kiűzése után a Szervita Szerzetesi Rend templomot és rendházat hozott létre egy mecset helyén, melynek munkálataival csak 1732-ben végeztek. A Belvárosi Szent Anna-templom a kései barokk jegyeit viseli magán, így egyes vélekedések szerint a főváros leggazdagabban aranyozott temploma is egyben. A festményekkel, freskókkal díszített épület tervezésénél Hölbling János, Pauer János György arra is figyelt, hogy a terek varázslatos akusztikával rendelkezzenek.
Magyarország varázslatos templomai - Belvárosi Szent Anna-templom (Budapest)
1854-ben kezdték, majd 1859-ben értek a végére a Dohány utcai Zsinagóga építésének, ami nem csak Magyarország, hanem Európa legnagyobb zsinagógája is egyben. Sőt, világviszonylatban is kiemelkedő, hiszen az Emánu-Él zsinagóga után a legnagyobbnak számít. A tervező, Ludwig Förster német építész mór stílusban álmodta meg az épületet, melynek 1200 négyzetméteres belsejében összesen 1492 férfi és 1472 női ülés található. Az építmény tornyainak magassága pedig a 44 métert is eléri. A zsinagóga nem csupán egyénileg, hanem túra keretein belül is látogatható.
Magyarország varázslatos templomai - Dohány utcai Zsinagóga (Budapest)
Magyarország varázslatos templomai - Dohány utcai Zsinagóga (Budapest)
4 gyönyörű templom vidéken
A Pécsett emelkedő Szent Péter és Szent Pál Székesegyház a város egyik legszebb látnivalója, mely mai formáját Friedrich von Schmidt tervei nyomán nyerte el. A 11. századi alapokra emelt székesegyház orgonajátékot, múzeumpedagógia foglalkozásokat, valamint idegenvezetést is ígér, a fantasztikus látványvilág mellett. A Basilica minor ranggal kitüntetett építmény páratlan festményeivel, építészeti megoldásaival, mintáival a földi mennyországot mutatja be a látogatóknak. Különlegessége még a 6101 síppal rendelkező orgona is, mely Angster József, 100. munkája.
Magyarország varázslatos templomai - Szent Péter és Szent Pál Székesegyház (Pécs)
Magyarország varázslatos templomai - Szent Péter és Szent Pál Székesegyház (Pécs)
Szeged legikonikusabb épületének számít a Fogadalmi templom, a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház, vagy ismertebb nevén, a Szegedi Dóm. A 80 méter magasságot is meghaladó épület hazánk egyetlen 20. században emelt székesegyháza, melyet azért épített a város Szűz Mária tiszteletére, hogy elejét vegye az 1879. március 12-éhez hasonló pusztító árvizeknek. A templom terveit Schulek Frigyesre bízták, de Foerk Ernő is részt vett a munkálatokban a részlettervek kidolgozásával. A felszentelésre 1930. október 24-én került sor.
Magyarország varázslatos templomai - Magyarok Nagyasszonya-székesegyház (Szeged)
Magyarország varázslatos templomai - Magyarok Nagyasszonya-székesegyház (Szeged)
Kőszeg történelmi belvárosát és a település egészét meghatározza a Ludwig Schöne bécsi építész által tervezett, neogótikus Jézus szíve templom. Az 1894-ben átadott építmény ma is a legnagyobb épületnek minősül a városban 57 méter magas tornyával. A színes, festett üvegablakok; a Tirolban, illetve Bécsben készült faragott faoltárok; valamint a Rieger-fivérek üzemében gyártott orgona káprázatos egyediséget kölcsönöz a Jézus szíve templomnak.
Magyarország varázslatos templomai - Jézus szíve templom (Kőszeg)
Magyarország varázslatos templomai - Jézus szíve templom (Kőszeg)
Hivatalosan Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Főszékesegyháznak nevezik az Esztergomi Bazilikát, mely a város fölött őrködik. Az épület lábánál parányinak érzi magát az ember a mindenséghez képest, hiszen a klasszicista és óegyiptomi stílusban épült templom 100 méteres magasságával hazánk legnagyobb egyházi épülete. Ha megtekintettük a templom belső tereit, akkor mindenképpen érdemes felmásznunk a Harangtoronyba is a gyönyörű kilátásért. Magyarország varázslatos templomai - Esztergomi Bazilika
Magyarország varázslatos templomai - Esztergomi Bazilika