A fővárosban élők a Normafán valószínűleg minden évben többször megfordulnak, azonban azt kevesebben tudják, hogy pár száz méterre a népszerű kirándulóhelytől milyen lebilincselő programra bukkanhatunk. A Svábhegyi Csillagvizsgálóban végigjárható az intézmény kupolája, 3D-s filmek által ismerkedhetünk meg a csillagászat legizgalmasabb témáival, éjszakánként pedig óriás távcsővel kémlelhetjük az eget szakértők segítségével.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Fotó: Svábhegyi Csillagvizsgáló, Budai Ákos
Bakonybél központjában található a csaknem 800 négyzetméteren elterülő Pannon Csillagda, ahol távcsőparkkal, digitális planetáriummal és űrkutatási kiállításokkal népszerűsítik ezt a különleges tudományágat. A csillagvizsgálóban IMAX típusú interaktív mozi győzi meg ismeretterjesztő filmekkel a kevésbé elkötelezett látogatókat is, de megismerkedhetünk a meteoritok világával egy külön kialakított teremben, mindezt olyan környezetben, mintha éppen a Marson sétálnánk.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Fotó: Pannon Csillagda
A Balatonfűzfőn épült csillagvizsgáló 1967 óta működik, azóta többször került felújításra, napjainkban egész évben izgalmas programokkal várják az idelátogatókat. Érdemes csoportos túrán részt venni, mivel látványos éjszakai távcsöves bemutatókat tartanak a nagyközönség számára, és a legkisebbeknek egy interaktív játszószobát is kialakítottak, így valóban az egész családnak érdekes lehet egy itt eltöltött néhány óra.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Fotó: Balaton Csillagvizsgáló Tudományos és Kulturális Központ
Távol a nagyvárosok zajától, idilli környezetben hozták létre a Zselici Csillagparkot, melynek elsődleges célja, hogy a község természeti értékeit a közönség számára is bemutassa. Távcsőbemutató, meteorit tárlat és filmvetítések várnak a fő épületükben, de olykor az erdőt is segítségül hívják egy-egy interaktív játék megrendezéséhez.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Zselici Csillagpark
Egy valódi interaktív játszóház nyitotta meg kapuit Debrecenben, ahol természettudományos foglalkozásokkal, planetáriumi bemutatókkal és látványos kísérletekkel engednek betekintést a csillagászat és a fizika világába, gondolva a kicsikre és nagyokra egyaránt. Az Agórában filmvetítések, logikai játékok várnak itt minket, sőt még a bátorságunkat is próbára tehetjük egy 2 méter magas biciklipálya tetején.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Agóra Tudományos Élményközpont
A Kecskeméti Planetárium programjainak megtekintése óvodáskortól javasoltak, de minden korosztály számára szuper élménynek ígérkeznek a látványos kísérleti bemutatóik, úgy mint a rakéta kilövés, az üstököskészítés, a 3D-s vetítőrendszerük és a lézeresshow. Előzetes egyeztetés után akár távoli galaxisokra is bukkanhatunk nagytávcsövük segítségével, mely rövid időn belül mindenkit a csillagászat szerelmesévé varázsol majd.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Kecskeméti Planetárium
A Répáshuta felett megnyílt Bükki Csillagda 2022 márciusa óta Közép-Európa legmodernebb csillagászati látógatóközpontja. A többi planetárium és csillagászati bemutató közül leginkább a virtuális valóság részlege emeli ki; a vendégeknek lehetőségük nyílik űrsiklóval eljutni a Holdra, vagy tenni egy sétát a Nemzetközi Űrállomáson, de a legbátrabbak még a Bükk fölött is körülnézhetnek 360 fokban.
Magyarország csillagvizsgálóinak nyomában - Bükki Csillagda
Az Esterházy Károly Főiskola ad helyet az Egri Csillagvizsgálónak, ahol szívesen fogadnak iskolai csoportokat, kisebb létszámú társaságokat vagy akár egyéni látogatókat is. A múzeumban különböző típusú távcsövekkel, napórákkal ismerkedhetünk meg, a planetáriumban a Naprendszer bolygói terülnek a szemünk elé, de fő látványosságukat se hagyjuk ki; a világszinten is ritkaságnak számító Camera obscura a város élő képét vetíti ki egy tükör segítségével egy asztal lapjára.
A Hegyhátsálon működő Hegyháti Csillagvizsgáló 2002-ben jött létre a Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány gondozásban, ahol főként üstökösök, sajátmozgású csillagok és kettőscsillagok megfigyelése zajlik. Az utóbbi években egyre nagyobb szerepet szánnak a közönség ismeretterjesztésére, előzetes bejelentkezés alapján így már részt vehetünk csillagászati bemutatókon is.
(A nyitókép illusztráció)